כיל חתמה על הסכמים למכירת אשלג ב-350 מיליון דולר לסין

כיל תספק 1.1 מיליון טון אשלג ללקוחותיה בסין עד לתום 2015; ההסכם כולל התאמת מועדי ההספקה להתפתחות השביתה במפעלי ים המלח בסדום

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים8
יורם גביזון

חברת כיל שבשליטת החברה לישראל חתמה על הסכמים עם לקוחותיה בסין להספקת 1.1 מיליון טון של אשלג עד לתום 2015. ההסכם כולל אופציה להגדלת ההספקה בעוד 100 אלף טון. מחיר המכירה שכיל סיכמה עם לקוחותיה למחצית הראשונה של 2015 דומה למחיר עליו סיכמה לאחרונה חברת ביילרוסקלי ויצרני אשלג אחרים עם לקוחותיהם בסין כלומר 315 דולר לטון (כולל הובלה לסין) שמבטא עליה של 10 דולר לטון בהשוואה לחוזה ההספקה הקודם של כיל בסין, כך שהיקפו הכולל של החוזה במונחי מחירי ההספקה הנוכחיים לשוק הסיני הוא 346 מיליון דולר.

על פי החוזים שהם חלק מהסכם תלת שנתי בין כיל ללקוחותיה בסין, רובה של הכמות החוזית שלא תוכל להיות מסופקת ללקוחות בסין בהמשלך המחצית הראשונה של 2015 בשל התמשכות השביתה במפעלי ים המלח, תסופק במהלך המחצית השניה של השנה.

צילום: בלומברג

כיל מעריכה שההסכמים שנחתמו בסין מבטאים את הקשרים ההדוקים שפיתחה עם לקולותיה ומהווים הבעת אמון ותמיכה בחברה נוכח הפוטנציאל לשיבושי הספקה כתוצאה מהשביתה. חוזים אלו מבססים את מעמד של כיל בשוק האשלג הצומח בסין. ניסים אדר מנכ"ל כיל דשנים אמר שהחוזים שנחתמו ל־2015 ממחישים את הצלחת אסטרטגית השיווק הישיר של כיל ליצרנים ולמפיצי דשנים. בעבר נהגה כיל לשווק את תוצרתה באמצעות יבואניות אשלג ודשנים אחרים אולם שינתה את מדיניות השיווק שלה ועתה היא מוכרת ישירות ליצרני דשנים כדי להבטיח ולהגדיל את נתח השוק שלה בסין.

סין היא שוק האשלג השלישי בגודלו בעולם לאחר ארה"ב וברזיל. סין ייבאה 8 מיליון טון אשלג ב-2014 כלומר עליה של 21% בהשוואה ל-2013 ,ושיא ביבוא האשלג למדינה זו מאז 2007. ההסכם עליו חתמה כיל הוא חלק מהסכם תלת שנתי שנחתם בראשית 2013 להספקת 3.3 מיליון טון על פי מחירי שוק.

על פי הערכות, סין חתמה עד כה על חוזי יבוא אשלג ב-2015 בהיקף של 6 מיליון טון כך שכיל מחזיקה בנתח של 18% מההסכמים שנחתמו עד כה ליבוא אשלג לסין, יחד עם זאת כיל העריכה בדו"ח התקופתי ל-2014 שגם ב-2015 יימשך הגידול בייבוא האשלג לסין כך שהנתח של כיל צפוי לרדת ל-13.8% משוק האשלג הסיני לכל היותר ב-2015 . 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker