שטראוס מאיימת להצטרף לקוקה קולה - ולהפסיק אספקות לעדן טבע מרקט

האיום נעשה על רקע אי-עמידה בתשלומים של רשת המזון האורגני שבשליטת מגה וגיא פרוביזור. מגה מנסה ללחוץ על פרוביזור להשתתף בהזרמות הון לחברה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים26
יורם גביזון

שטראוס הודיעה אתמול (ג') לעדן טבע מרקט שאם לא תעביר את התשלומים המגיעים לה עד ליום ראשון הקרוב - החברה תפסיק את אספקת מוצריה לחנויות עדן טבע מרקט, החברה הבת בבעלות מגה (51%) מקבוצת אלון ריבוע כחול ו (49%) המייסד ומנכ"ל הרשת. עדן טבע מרקט, המשווקת מזון אורגני ב–20 חנויות - מהן 13 בתוך סניפיה של מגה, היתה אמורה להעביר את התשלומים לשטראוס עד ל–15 באפריל וקיבלה ארכה עד אתמול. כאשר עדן לא עמדה בהארכה, שטראוס הודיעה לה כי בכוונתה להשעות את האספקות - אם התשלום לא יועבר עד ל–26 בחודש. עדן טבע מרקט נחשבת ללקוחה קטנה יחסית של שטראוס ועל כן הפגיעה בשני הצדדים, אם בכלל, צפויה להיות קטנה.

עדן טבע מרקט הפסיקה לשלם את חובותיה לספקים בעקבות סכסוך בין שני בעלי המניות, שפרץ על רקע עזיבתו של דודי וויסמן את תפקידו כיו"ר אלון רבוע כחול ומנכ"ל אלון - בעלת השליטה באלון רבוע כחול. המנכ"ל החדש של קבוצת אלון, אביגדור קפלן, דרש מפרוביזור להשתתף בהזרמות הנחוצות למימון פעילותה של עדן טבע מרקט או לחלופין לדלל את החזקותיו בעדן טבע מרקט. ואולם, פרוביזור דחה את הבקשה ומבסס את התנגדותו על הסכם ההשקעה שנחתם איתו על ידי וויסמן, לפיו פרוביזור לא יחויב להזרים כסף לרשת ולמרות זאת החזקתו בחברה לא תדולל.

עפרה שטראוס
עפרה שטראוסצילום: עופר וקנין

בעקבות כך מגה, שגובה עבור עדן טבע מרקט חלק ניכר מהפדיון (מכיוון שמרבית פעילות עדן טבע מרקט מתבצעת בסניפיה), הפסיקה להעביר כספים לעדן טבע מרקט ולשלם לספקיה. אתמול התקיימה פגישה בין פרוביזור ומנכ"ל מגה, מוטי קרן, ואולם הפגישה הסתיימה ללא תוצאות.

סכסוך זה, שמשבש את האספקות של מוצרים לרשת עדן טבע מרקט, מצטרף לסכסוך מסחרי חמור יותר מבחינת השלכותיו על פעילות מגה: החברה המרכזית לייצור משקאות קלים, קוקה קולה ישראל, הפסיקה לספק למגה את מוצריה. הסכסוך פרץ לפני כחודש, כאשר קוקה קולה הודיעה למגה שהיא מקצרת את מספר ימי האשראי שהיא מעניקה לרשת, בשל ההרעה בתוצאותיה הכספיות והסכסוך שפרץ בין שני בעלי המניות העיקריים בקבוצת אלון: שרגא בירן, בעל 80% ממניות ביילסול המחזיקה ב–53% ממניות קבוצת אלון, ודודי וויסמן המחזיק ב–20% ממניות ביילסול.

גיא פרוביזורצילום: אנצ'ו גוש / ג'יני

מגה דחתה את דרישתה של קוקה קולה ובתגובה הורידה מהמדפים את מוצרי החלב של טרה והמים המינרלים של נביעות - שבבעלות קוקה קולה - בידיעה שטרה היא החוליה הפחות חזקה בקוקה קולה ולכן הפגיעה בה תלחץ על הקבוצה להתגמש. פגישה שנערכה אתמול בין מנכ"ל קוקה קולה ישראל, רוני קוברובסקי, לבין קרן וקפלן הסתיימה ללא תוצאות. אך מקורבים לפרשה מעריכים כי יש סיכוי שהמשבר ייפתר עד ליום ראשון הקרוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker