פצצת הזמן שמתקתקת בתיק ההשקעות שלכם

מה עושים כשנורות האזהרה מהבהבות? מתקשרים למנהל ההשקעות בבנק

ערן אזרן

ביום שישי האחרון עברו בורסות העולם טלטלה. מדדי המניות בוול סטריט - שהמשיכו לשבור שיאים בהתמדה בתקופה האחרונה - נפלו בשיעורים של עד כ–1.5%. באירופה צנחה בורסת אתונה ב-3%, פרנקפורט נפלה ב-2.6%, ופריז איבדה 1.6%. גם מדד ת"א 100 נפל ביום ראשון ב–1.5%.

לנפילה בשווקים ייחסו הפרשנים סיבות מגוונות; אחת מהן היתה נתוני מאקרו חיוביים בארה"ב שחיזקו את ההערכות להעלאת ריבית מוקדמת. סיבה שנייה היתה התגברות החששות שלפיהן, מבוי סתום במגעים בין יוון לנושיה יביא לפרישתה מגוש היורו, וסיבה נוספת היתה ההחלטה בסין להתיר מכירה בחסר ("שורט").

להסברים שהשמיעו הפרשנים היה, בוודאי, משקל מסוים בירידות. ואולם את התנהגות המשקיעים נכון יותר להבין באמצעות משתנה אחר: החשש הגדול שמא הראלי בשוקי המניות והאג"ח, שהחל ב-2009, הגיע לקצו. יותר ויותר מנהלי השקעות וסוחרים מבינים שהריבית הנמוכה ניפחה את שוקי האג"ח והמניות עד תום, כך שהשווקים כנראה ניצבים על סף תיקון עמוק.

סוחר בוול סטריט
מסחר בוול סטריטצילום: אי–פי

לא מעט נורות אזהרה עשויות ללמד על כך שהתיקון בשווקים עשוי להיות ממש מעבר לפינה. שוק האג"ח נמצא בבועת מחירים כמעט בכל השווקים בעולם. שוקי המניות באירופה, באסיה ובניו יורק נסחרים ברמות שיא. המכפילים במרבית השווקים מראים שתמחור החברות עלה על קצב צמיחתן. ויותר מכל, נתוני המאקרו בארה"ב - כמו שיעור האבטלה הנמוך מאוד - מלמדים כי העלאת הריבית כנראה קרובה מתמיד.

גם בישראל המצב אינו שונה. שוק האג"ח כבר מזמן נמצא בבועה קטלנית. גם שוק המניות עלה מתחילת 2015 בשיעורים של 13%–21%, כשהוא מדביק את הפער עם בורסות העולם וסוגר למשקיעים את הארביטראז', ולפי בלומברג, המכפילים החזויים על ת"א 25 ות"א 100 נמצאים ברמתם הגבוהה זה חמש שנים. המצב החדש מלמד שתיק ההשקעות הסטנדרטי, הכולל מניות ואג"ח ביחס של 90/10, 80/20 או 70/30, הפך לפצצת זמן מתקתקת. ספק רב אם רמות התשואה שניתן לייצר מתיק שכזה, מצדיקות את רמת הסיכון הנוכחית.

אז נכון שבנק ישראל עשוי לבצע הפחתה נוספת של הריבית - ואולי אפילו יודיע על תוכנית להרחבה כמותית, שעשויה לתת רוח גבית לשוק בתל אביב. ואולם מאפייני השווקים מלמדים שמשוואות הסיכוי-סיכון בתיק ההשקעות נוטה כיום, יותר מתמיד, לכיוון הסיכון. מה עושים? אולי נכון ליצור קשר עם מנהל ההשקעות בבנק, לבקש ממנו להמיר את תיק ניירות הערך במזומן ולחזור שוב לבורסה לאחר התיקון, כשיגיע. הרי אף אחד אינו רוצה להישאר אחרון, כשהמוזיקה בבורסה תפסיק לנגן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker