שיטת מצליח

ישראכרט ולאומי קארד ייקרו את תעריפי הסליקה למאות בתי עסק

החברות הודיעו ללקוחות על ייקור תעריפי הסליקה באופן חד צדדי, בדפי החשבון ■ עמלת הסליקה הממוצעת לעסקים: 1.1%

סיון איזסקו

חברת כרטיסי האשראי לאומי קארד הודיע למאות מלקוחותיה על ייקור תעריפי הסליקה - חודש לאחר שישראכרט הודיעה גם היא על מהלך דומה. שתי החברות הודיעו ללקוחות על ייקור תעריפי הסליקה באופן חד צדדי, במשפט צנוע שהופיע בדפי החשבון החודשיים.

עמלת הסליקה הממוצעת בענף הנגבית כיום מבתי עסק על סליקת כרטיסי אשראי עומדת על כ-1.1%, כאשר בתי עסק גדולים בעלי כוח מיקוח משלמים כ-0.7% ואילו בתי עסק קטנים משלמים כ-2.5%.

בישראל פועלות שלוש חברות כרטיסי אשראי בלבד, הנמצאות בבעלות שלושת הבנקים הגדולים, הפועלים לאומי ודיסקונט. החברות נוהגות לחתום עם בתי העסק על הסכם סליקה בו נקבע שיעור הסליקה שייגבה מבית העסק - ואולם, להסכמים אלה אין משמעות מעשית, שכן חברות הסליקה נוהגות לשנות את שיעור העמלות באופן חד-צדדי, על ידי מתן התראה מוצנעת המופיעה בדפי החשבון החודשיים הנשלחים לבתי העסק. זוהי שיטת מצליח, שבה בית עסק שלא הבחין בהודעה משלם עמלות מופרזות, וללקוחות שהבחינו בהודעה ומתקשרים להתמקח - זוכים לקבל בחזרה את התעריף שהובטח להם.

דודו זקןצילום: אוליבייה פיטוסי

זקן מודע למצב - אך אינו פועל לשינויו

המפקח על הבנקים, דודו זקן, מודע להתנהלות הזו, ואולם הוא אינו עושה דבר בכדי לשנות את המצב הקיים. יתרה מכך, זקן מעכב את כניסתם של השחקנים החדשים שהגישו בקשות לקבלת רישיונות סליקה - כך שלבתי העסק אין ברירה אלא להמשיך ולבדוק את דפי החשבון מדי חודש כדי לדעת אם חברות הסליקה גובות מהם את העמלה שסוכמה. הנורמות האלה היו קיימות גם בשוק הסלולר, ערב כניסת המתחרים לענף.

בתוך כך, ההערכות בענף כרטיסי האשראי הן כי המפקח נוטה לקבל את עמדתן של חברות כרטיסי האשראי, לפיה יש לדחות את יישום רפורמת הדביט קארד כדי להעניק לחברות זמן הערכות. זקן צפוי לפרסם את המתווה הסופי של הרפורמה בשבועות הקרובים.

במסגרת טיוטת הרפורמה שהמפקח פירסם, נכתב כי הבנקים יידרשו להנפיק ללקוחות כרטיסי דביט (חיוב מיידי) נפרד, במקום לפתוח את האפשרות שכרטיסי האשראי הקיימים בידי הצרכנים ישמשו גם לעסקאות דביט (חיוב מיידי). גורמים בתעשיה טוענים כי ההחלטה לדרוש הנפקת כרטיס נפרד תוביל לכך שהכרטיסים יונפקו בקרב אוכלוסיות שאין להם כרטיס אשראי כיום, כמו למשל האוכלוסיה הערבית והחרדית - ובכך המהלך מגביר את הסיכויים שהכרטיס לא יוביל לקניבליזציה בהכנסות חברות כרטיסי האשראי, אלא להגדלת ההכנסות.

מלאומי קארד נמסר: "החברה מבצעת מפעם לפעם התאמות בתמחור השירותים שהיא מציעה, ובכל מקרה מקפידה להישאר תחרותית ואטרקטיבית ללקוח".

מישראכרט נמסר בתגובה: "בחודש מארס נעשתה התאמה נקודתית בלבד בעמלת הסליקה לאחוזים בודדים מהלקוחות הסולקים עם ישראכרט. מדובר בעידכון מינורי בהתאמה לתמהיל מחזור הסליקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker