טבע הפסידה למיילן במשפט על תרופה של 70 מיליון דולר לשנה

חברת התרופות הישראלית, ששוקלת להגיש הצעת רכש למניותיה של מיילן, לא תוכל להשיק גירסה גנרית לתרופה המיועדת לדרכי הנשימה, זאת לאחר שבית המשפט קבע כי הפטנטים על התרופה של מיילן יישארו בתוקף עד 2021

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2

כמה דקות לפני פרסום הידיעה בעיתון וול סטריט ג'ורנל שעל פיה שוקלת טבע להגיש הצעת רכש למניותיה של מיילן, ספגה אתמול (ו') חברת התרופות הישראלית הפסד משפטי מול המתחרה הקשה על השוק הגנרי בארה"ב.

בית משפט לערעורים בארה"ב דחה את ערעורה של טבע ואשרר קביעה של בית משפט בערכאה נמוכה יותר ממארס 2014, ולפיה ארבעה פטנטים שמגנים על התרופה Perforomist של חברת מיילן עד ספטמבר 2021 תקפים. משמעות ההחלטה היא שטבע לא תוכל להשיק גירסה גנרית לתרופה זו עד לפקיעת הפטנטים בעוד שש שנים.

Perforomist היא תמיסה הניתנת באמצעות משאף ומסייעת לשחרור השרירים בדרכי הנשימה ולהקלת הנשימה על החולים במחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD), וכן לחולים בברונכיט כרוני ובנפחת תורשתית. התרופה הושקה באוקטובר 2007 ומכירותיה ב־2014 הסתכמו ב־70 מיליון דולר; גידול דו ספרתי בהשוואה לרמתן ב־2013 כתוצאה מהעלאת מחירו.

Perforomist הוא חלק ממגזר התרופות המקוריות והממותגות של חברת מיילן שמכירותיו הסתכמו ב־1.19 מיליארד דולר ב־2014. כלומר, גבוה ב־21% ממכירות המגזר ב־2013. המוצר העיקרי במגזר זה הוא Epipen, שהגיע לראשונה ב־2014 למכירות של מיליארד דולר. מוצר זה הוא מזרע אדרנלין המיועד לטיפול מיידי בחסימת דרכי הנשימה כתוצאה מאלרגיה. טבע תוקפת גם את הפטנט על מוצר זה ולאחר שהגישה בקשה לאשר את שיווקה של גרסה גנרית למוצר, מעריכה שתחל בשיווקו במחצית השניה של 2015.

מפעל טבע בירושליםצילום: בלומברג

חברת מיילן, שהיא המתחרה הקשה ביותר של חברת טבע בשוק התרופות הגנריות בארה"ב, הגיבה אתמול רשמית ובאופן חריג לשמועות בשוק לפיהן טבע בוחנת אפשרות לפרסם הצעה לרכוש את הבעלות המלאה בחברת מיילן. שמועות אלו היו הגורם העיקרי לעליה של עד 5% במניותיה של מיילן במהלך המסחר ולשינוי המגמה במסחר במניותיה של טבע מירידה של 1% לעלייה של עד 2%.

יו"ר מיילן רוברט קורי ציין בהודעה שפירסמה מיילן: "החברה מחויבת לחלוטין לאסטרטגיה של שמירה על זהותה כחברה עצמאית, כולל הצעתה לרכוש את חברת פריגו ולשמועות שנפוצו היום אין כל השפעה על מחויבות זו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker