יום דרמטי למניית טבע: מיילן הודיעה כי היא אינה מעוניינת להירכש בידי החברה

טבע עברה היום (ו') מירידה של 1% לעלייה של 2% ■ יו"ר מיילן, רוברט קורי: "החברה מחויבת לחלוטין לאסטרטגיה של שמירה על זהותה כחברה עצמאית, כולל הצעתה לרכוש את חברת פריגו ולשמועות שנפוצו היום אין כל השפעה על מחויבות זו"

יורם גביזון

חברת מיילן, שהיא המתחרה הקשה ביותר של חברת טבע בשוק התרופות הגנריות בארה"ב, הגיבה רשמית ובאופן חריג על השמועות בשוק לפיהן טבע בוחנת אפשרות לפרסם הצעה לרכוש את הבעלות המלאה בחברת מיילן. שמועות אלו היו הגורם העיקרי לעליה של עד 5% במניותיה של מיילן במהלך המסחר ולשינוי המגמה במסחר במניותיה של טבע מירידה של 1% לעלייה של עד 2%.

יו"ר מיילן רוברט קורי ציין בהודעה שפירסמה מיילן: "החברה מחויבת לחלוטין לאסטרטגיה של שמירה על זהותה כחברה עצמאית, כולל הצעתה לרכוש את חברת פריגו ולשמועות שנפוצו היום אין כל השפעה על מחויבות זו".

ארז ויגודמן, מנכ"ל טבעצילום: ראובן קפוצ'ינסקי

מיילן ,שנסחרת בשווי שוק של 26 מיליארד דולר לעומת שווי שוק של 55 מיליארד דולר לטבע, התייחסה לגופן של הערכות בדבר הפוטנציאל ליצירת ערך לבעלי מניותיה של מיילן כתוצאה ממיזוג אפשרי עם טבע: "בחנו את הפוטנציאל של מיזוג עם טבע במשך זמן מה ואנחנו סבורים שברור שלמיזוג כזה אין הגיון עסקי ושבין שתי החברות אין התאמה תרבותית. יתרה מזו ישנה חפיפה משמעותית בין הפעילות של שתי החברות ולהערכתנו בלתי סביר שמיזוג שכזה יקבל את אישורן של רשויות ההגבלים העסקיים".

מיילן רומזת שטבע טרם הגישה הצעה רשמית למועצת המנהלים של החברה באמרה שמובן שאם תוגש בפועל הצעה לרכישת מיילן תמלא מועצת המנהלים את חובת הנאמנות שלה כלפי בעלי המניות ותשקול אותה. מיילן מציינת עוד כי למרות שהמדיניות העקרונית של החברה היא שלא להגיב לשמועות בשוק ההון הרי שבהינתן הנסיבות הנוכחיות, ככל הנראה הצעת הרכש למניותיה של פריגו בשווי של 30 מיליארד דולר, היא מעריכה שמן הראוי לסטות הפעם ממדיניות זו.

מיילן חתמה את הודעתה בכך שאין בכוונתה להגיב שוב על שמועות בשוק ותשמור על מיקוד חסר פשרות במימוש התוכנית העסקית של החברה ובהשלמה מוצלחת של רכישת פריגו.

נראה שהשמועות על הצעת רכש צפויה של טבע למניותיה של חברת מיילן נבעו מהערכות כי דירקטוריון פריגו ידחה את הצעת הרכש העוינת של מיילן ויקבע כי מחיר הצעת הרכש-  205 דולר למניה המשקף שווי של 30 מיליארד דולר - אינו משקף את שוויה הכלכלי.

במקרה זה עשויה הנהלת מיילן בראשות רוברט קורי יו"ר החברה והרוח החיה בחברה בשני העשורים האחרונים, למצוא את עצמה בפני דרישות של בעלי מניות לבחון אופציות אחרות, כמו למשל להירכש על ידי חברת טבע או על ידי חברות אחרות.

גם הצעתה הנוכחית של מיילן לרכישת חברת פריגו צפויה לגרום לדילול משמעותי של בעלי מניותיה של מיילן, שכן מיילן תידרש לממן לפחות 50% מהצעת הרכש בהנפקת מניות וזאת עבור חברה שנסחרת במחיר גבוה יחסית כך שאם תידרש לשפר את הצעתה ייתכן שהגידול ברווח למניית החברה יהיה נמוך אף יותר מטווח של 10%-20% כפי שחוזים כיום אנליסטים.

סביר להניח שהודעתה של מיילן נועדה להבהיר לטבע כי הצעת רכש למניותיה תהיה הצעת רכש עוינת ונועדה להרתיע את טבע מהגשתה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker