כך תעשו את זה נכון

5 דברים שאתם חייבים לדעת בשביל לנצח את הבנק שלכם

"ההמלצה לזוגות נשואים לאחד חשבונות בנק היא לא המלצה ערכית, אלא כלכלית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

1. איך יודעים מתי צריך לעבור בנק / סיון איזסקו

לקוחות פרטיים צריכים לבדוק את העמלות שגובה מהם הבנק בשני מקרים: עמלות האשראי ועמלות בגין תיק השקעות. אלה הן שתי הפעילויות שבהן הבנקים נוהגים לגבות מחירים מפולפלים. אם יש לכם הלוואה או מסגרת אשראי בחשבון הבנק, מומלץ שתבררו מה גובה הריבית ותנסו לנהל משא ומתן עם הבנק לשיפור התנאים — או תבקשו הלוואה בתנאים טובים יותר מגוף אחר. החיסכון עשוי להגיע לאלפי שקלים בשנה. בתיקי ניירות ערך הבנקים גובים עמלות בעיקר על קנייה ומכירה, וכן דמי ניהול פיקדון ניירות ערך (דמי משמרת). עמלת הקנייה והמכירה הממוצעת במערכת הבנקאות כיום היא בשיעור של כ–0.25%, בשעה שבבתי ההשקעות גובים 0.05–0.1%. דמי ניהול פיקדון ניירות ערך הממוצעים במערכת הבנקאות כיום הם 0.35%, ואילו בבתי ההשקעות נותנים ללקוחות פטור מעמלה זו. כשמדובר בתיק ניירות ערך בהיקף משמעותי, מדובר בפער של אלפי שקלים בשנה, אבל בחלק מבתי ההשקעות יציעו ללקוח ייעוץ השקעות ללא עלות רק על תיק השקעות של 200 אלף שקל או יותר.

2. איך עוברים בנק / סיון איזסקו

אם הבנק לא מוכן להשוות את תנאי החשבון שלכם לאלה שמציע בנק מתחרה, אתם לא חייבים להעביר את כל הפעילות הבנקאית לבנק אחר. אין מניעה מלנהל את חשבון העו"ש בבנק אחד, את תיק ניירות הערך בגוף פיננסי אחר — ואת המשכנתא לקחת בבנק שלישי. פיצול הפעילויות בין גופים פיננסיים מונע מהבנק להתייחס אליכם כאל לקוחות שבויים, וגורם לו לראות בכם צרכנים פיננסיים נבונים. בניגוד לסברה הרווחת, פיצול פעילויות בין גופים שונים לא יוצר כפל עלויות, ומעניק לכם את הכוח להשוות בין הגופים. הפעילות שהכי קשה להעביר לבנק אחר, מבחינת הביורוקרטיה, היא חשבון העו"ש. הבנקים בישראל מחויבים מזה כשנה להציע ללקוחות בעלי חשבון עו"ש סל שירותים בסיסי (מתאים למרבית משקי הבית בישראל) במחיר מפוקח של עד 10 שקלים בחודש. אפשר להצטרף למסלול הזה גם דרך אתרי האינטרנט של הבנקים.

מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק עמינחצילום: עופר וקנין

3. איך ומתי למחזר משכנתא / סיון איזסקו

הריבית במשק היא כיום הנמוכה ביותר אי פעם — וזה אומר שהריבית על המשכנתאות מעולם לא היתה נמוכה יותר. כל לקוח יכול למחזר את הלוואת המשכנתא שלו — כלומר, לקחת הלוואה חדשה בריבית אטרקטיבית כדי לפרוע את ההלוואה היקרה שלקח בעבר. בחלק ממסלולי ההלוואות יש קנסות על פירעון מוקדם של המשכנתא, אך לעתים החיסכון בטווח הארוך הוא כה גדול, שכדאי למחזור למרות הקנס. אם יש לכם הבנה פיננסית, גשו בעצמכם לסניפי הבנקים הקרובים אליכם ובקשו הצעות למיחזור המשכנתא. אם הנושא סבוך עבורכם, כדאי מאוד לשלם ליועץ משכנתאות פרטי, שילווה אתכם בתהליך (בעלות של כ–5,000 שקל). החיסכון יכול להגיע לעשרות ואף מאות מאות אלפי שקלים — תלוי בריבית שבה נלקחה ההלוואה, היקף ההלוואה והתקופה שנותרה עד לפירעון.

4. כמה כרטיסי אשראי להחזיק / דפנה לוצקי

התשובה על השאלה כמה כרטיסי אשראי כדאי להחזיק, פשוטה: כמה שפחות. מומחים לכלכלת המשפחה אומרים כבר שנים כי שימוש במזומן עדיף על שימוש באשראי — שכן כך תחושת הערך של הכסף גדולה יותר. אבל האמת היא ש"דיאטת מזומנים" קשה לביצוע, וכמעט בלתי אפשרי להתנזר לחלוטין משימוש בכרטיסי אשראי. למרות זאת, בעמותת פעמונים ממליצים להימנע מריבוי כרטיסי אשראי, שכן הדבר יכול להגדיל את ההתחייבויות הכספיות ולגרום לאיבוד שליטה. ומה קורה כשמציעים לכם כרטיסי מועדון ללא התחייבות לשנה, שמקנים הנחות בתחנות דלק וברשתות שיווק? קחו אותם רק אם אתם סומכים על עצמכם שלא תשכחו לבטלם בתום השנה, כדי שלא תחויבו בעמלות מיותרות.

5. התחתנתם? אחדו חשבונות בנק / דפנה לוצקי

ההמלצה לזוגות נשואים לאחד חשבונות בנק היא לא המלצה ערכית, אלא כלכלית טהורה. בעמותת פעמונים מסבירים כי חשבון בנק משותף מסייע להגברת האחריות והפיקוח של בני הזוג, ומוסיפים כי השקיפות בניהול החשבונות מסייעת בניהול כלכלת הבית ובשיפור החוסן הכלכלי המשפחתי. איחוד חשבונות לא חשוב רק לבקרה, אלא גם רווחי יותר — הוא מאפשר כושר מיקוח גדול יותר מול הבנק. בפעמונים מוסיפים כי "כשבן זוג אחד באוברדרפט והשני לא, ומניסיוננו מצב זה יכול להימשך שנים ארוכות, המשפחה משלמת ריבית מיותרת על משיכת היתר. כשהחשבון משותף — הסיכוי לכך נמוך יותר".

איחוד חשבונות כלכלי יותרצילום: דודו בכר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker