האם מפתחת כרטיס החניה החכם איזי פארק בדרך להימכר?

25 שנה לאחר שהוקמה שכרה OTI בנק השקעות כדי לבחון אופציות אסטרטגיות ■ הזיהוי המדויק של שוק צומח, גיוס של 68 מיליון דולר, ולקוחות מהשורה הראשונה - לא מנעו הפסד של 43 מיליון דולר בחמש השנים האחרונות

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
יורם גביזון

OTI, המפתחת אמצעי תשלום ללא מגע וללא מזומן - עשויה לעמוד למכירה.

OTI, שבסיסה בראש פינה ומעסיקה 173 עובדים, שכרה את שירותי בנק ההשקעות Houlihan Lokey לצורך הכנת סקירה מקיפה והערכה מעמיקה של פעילותה, כולל הקניין הרוחני של החברה והחלופות האסטרטגיות הפתוחות בפניה. החברה מציינת שהאופציות שבנק ההשקעות עשוי לזהות כוללות רכישה או מכירה של נכסים, מיזמים משותפים והשקעות אסטרטגיות נוסף על המשך היישום של התוכנית האסטרטגית הנוכחית של החברה. מניית OTI הגיבה בפתיחת המסחר אתמול בעלייה של 3.3% לאפשרות של מכירת החברה.

בטכנולוגיית תקשורת השדה הקרוב של OTI נעשה שימוש באפליקציות כמו כרטיסים חכמים לתשלומים זעירים, כרטוס בתחבורה ציבורית, חניה ומועדוני לקוחות. האפליקציה הידועה ביותר שעושה שימוש בטכנולוגיה של החברה הוא כרטיס החניה איזי פארק. טכנולוגיית תקשורת השדה הקרוב של OTI מאפשרת ללקוחותיה של החברה ערוצי מכירה נוספים, נתח שוק גדול יותר ונאמנות לקוחות גבוהה יותר באמצעות פתרונות מכירה למכונות אוטומטיות לממכר מוצרי צריכה באמצעות הסלולר, שימוש בכרטיסים חכמים לתשלום ללא מזומן עבור חברות תחבורה ציבורית כמו רכבות ואוטובוסים, ופתרונות של דלקנים אוטומטיים לחברות תדלוק עבור ציי רכב.

בסוף מארס 2015 זכתה OTI בניצחון משפטי חשוב כאשר בית המשפט המחוזי במדינת ניו יורק פסק בסדר דין מקוצר שחברת T Mobile USA הפרה פטנט רשום של החברה הישראלית ודחה את מרבית טענות ההגנה של T Mobile - כך שחבר המושבעים יידרש לפסוק במשפט העיקרי על בסיס ההנחיה שחברת הסלולר האמריקאית הפרה פטנט של OTI. החלטה זו תחזק את הקניין הרוחני של החברה הישראלית הכולל 34 משפחות פטנטים ויישומים של פטנטים, ויגדיל את ערכה של החברה במקרה שדירקטוריון שלה יחליט על בסיס עבודתו של בנק ההשקעות Houlihan Lokey למכור אותה.

בחינת האופציות האסטרטגיות של OTI נערכת כמעט שנתיים לאחר שהחברה מכרה את חטיבת תעודות הזהות החכמות לחברת סופרקום הישראלית. OTI, שהוקמה ב–1990, זיהתה שוק צומח וחתמה על חוזים עם לקוחות יוקרתיים כמו ויזה ומאסטרקרד, אבל למרות זאת מעולם לא הגיעה להצלחה מסחרית וצברה הפסדים בעקביות. בחמש השנים האחרונות הפסידה החברה 43 מיליון דולר ושחקה את ההון העצמי שלה ל–20 מיליון דולר ואת שווי פעילותה (מניות בניכוי עודף נכסים פיננסיים נטו) ל–52.5 מיליון דולר. בהתחשב בעובדה שהחברה ביצעה שלוש הנפקות בשנים 1999–2014 שבהן גייסה 68 מיליון דולר, ברור כי OTI היא כישלון בורסאי מהדהד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker