עסקת ענק

קבוצת אלון מוכרת את אלון ארה"ב לדלק US בכ-650 מיליון דולר

העסקה מבטיחה את יכולת החזר מלוא החוב של אלון כלפי מחזיקי האג"ח מסדרה א' בסכום של כ-2.2 מיליארד שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

קבוצת אלון, המנוהלת ע"י אביגדור קפלן, חתמה היום על העסקה למכירת מלוא אחזקותיה בחברה הבת אלון ארה"ב (48%) לידי דלק US, המנוהלת ע"י עוזי ימין. סכום העסקה מוערך ב-650-600 מיליון דולר והוא מורכב מ-3 חלקים.

עם השלמת העסקה (בתוך חודש-חודשיים) תקבל אלון 200 מיליון דולר (כ-800 מיליון שקל) במזומן. כמו כן אלון תעניק לדלק us הלוואת מוכר של 145 מיליון דולר לתקופה של עד ינואר 2021 הנושאת ריבית שנתית דולרית של 5.5%, וכן יוקצו לאלון כ-6 מיליון מניות (עם אופציה להגדלה נוספת של כ-200 אלף מניות) של דלק US בשווי של כ-300-250 מיליון דולר נוספים, כך שאלון תחזיק כ-9% מדלק US ותהפוך לבעלת המניות הגדולה בחברה ותוכל למנות דירקטור אחד מטעמה.

בית זיקוק בארה"ב. בתוך שנים בודדות צפויה ארה"ב להפוך ליצרנית הנפט הגדולה בעולםצילום: רויטרס

דלק US תפעל בשנים הקרובות לרכישת אחזקות הציבור באלון ארה"ב הנסחרת בניו יורק לפי שווי שוק של כ-1.1 מיליארד דולר ולמיזוגה של אלון ארה"ב לתוך דלק US שתהפוך לחברה גדולה יותר, עם החזקה ב-5 בתי זיקוק, כך שסביר להניח שגם שוווי שוק שלה, כ-2.2 מיליארד דולר כיום - יעלה.

העסקה מבטיחה את יכולת החזר מלוא החוב של אלון כלפי מחזיקי האג"ח מסדרה א' בסכום של כ-2.2 מיליארד שקל והיא מתבצעת ערב ההצבעה של המחזיקים לגבי שינוי שטר הנאמנות וארגון מחדש של חובותיה של אלון שבקופתה כיום מזומנים של כ-160 מיליון שקל.

אביגדור קפלן, מנכ"ל קבוצת אלון צילום: אוליבייה פיטוסי

את דלק US ליוו בעסקה עם אלון בנקי השקעות בנק אוף אמריקה מריל לינץ' וברקליס. את קבוצת אלון מלווים במגעים מול מחזיקי האג"ח לאומי פרטנרס חתמים ווליו בייס חיתום.

המחזיקים הגדולים באג"ח א' של אלון הם פסגות, כלל ביטוח, הפניקס, מגדל, הראל, מנורה, מיטב דש ואנליסט. את המגעים מול המוסדיים מטעם אלון מובילים המנכ"ל החדש אביגדור קפלן ויו"ר ביילסול (חברה האם של אלון) יונל כהן שנעזרים ביועצים – לאומי פרטנרס חתמים ווליו בייס חיתום.

הקדמת תשלום הקרן

עוזי ימין, מנכ"ל, יו"ר ונשיא דלק US
עוזי ימין, מנכ"ל, יו"ר ונשיא דלק USצילום: אייל טואג

ההצעה המעודכנת שלגביה יצביעו המחזיקים עד יום חמישי הקרוב, מדברת על הקדמת תשלום קרן של ינואר 2016 בסכום של 270 מיליון שקל, שיתבצע עד ספטמבר 2015. בנוסף מוצע לבצע עד יוני 2016 תשלום נוסף של 315 מיליון שקל על חשבון קרן החוב  פרי פאסו (באופן יחסי) בין המחזיקים כך שלוח הסילוקין לא ישתנה אך מכל תשלום הקרן העתידי יירד סכום של כ-45 מיליון שקל – דבר שיביא לחיסכון בהוצאות מימון. מדובר בהקדמה של פירעון ב- 3 חודשים לעומת ההצעה הקודמת

למעשה מדובר בהקדמת פירעון של רבע מהחוב במחיר הפארי (ערך התחייבוייתי מלא כולל ריבית והצמדה) בתוך כשנה וחצי. פירעונות של הסכומים הללו יהיה בערך הפארי של האג"ח (ערך התחייבוייתי מלא) בתוספת 1%. זאת בזמן שבשל סביבת הריביות הנמוכה השוררת כיום במשק במקרה של פירעון מוקדם אלון אמורה לשלם לבעלי האג"ח תוספת של כ-17% מעבר לערך הפארי של האג"ח - סכום שהחברה לא מוכנה לשלם.

כמו כן  לאלון תהיה אופציה עד 30 בספטמבר 2016  לבצע פירעון מוקדם של עד 300 מיליון שקל ובמחיר של פארי בתוספת 1% וזאת בתנאי שפירעון מוקדם זה מקורו יהיה במימוש מניות אלון ארה"ב. זאת לעומת הצעה הקודמת שדיברה על אופציה לפירעון מוקדם של עד 500 מיליון שקל עד 31 בדצמבר 2016 .

יונל כהןצילום: אסף שילה

כמו כן מציעה אלון שעבוד ראשון על מלוא אחזקתה על אלון חיפושי גז המחזיקה ב-4% ממאגר הגז תמר. לתוך סעיף זה גם הוכנס שינוי שמדבר על כך שקבוצת אלון תוכל למשוך דיבידנדים מאלון חיפושי גז (כיום הקצב השנתי עומד על כ-60 מיליון שקל) רק מהתזרימים השוטפים שאלון גז תייצר, ולא, למשל, מכספים שעשויים להתקבל מהשותפות באמצעות נטילת הלוואות נוספות.

אם הדירוג של האג"ח יירד מתחת לרמה של BBB (ולא מתחת ל-BBB מינוס כפי שהוצע בהצעה הקודמת) למחזיקים תהיה עילה להעמיד את החוב לפירעון מיידי.

בתרחיש שכזה הריבית השנתית שיישאו האג"ח תועלה מהרמה הנוכחית של 5.35% ב-0.25%. כמו כן הוכנס סעיף שלפיו במידה והדירוג יירד מתחת לרמה הנוכחית של A- עד 2017, תפקיד אלון בחשבון הנאמנות סכום בגובה תשלום הקרן הקרובה שתהיה.

אלון התחייבה גם כי לא תוכל לבצע חלוקת דיבידנדים כל עוד יחס ה-LTV (שווי חוב לנכסים) יהיה גבוה מ-70% (כיום שיעורו גבוה מ-80%). כמו כן סוכם כי כל עוד רמת ה-LTV לא תרד אל מתחת ל-70% לא תוכל אלון להגדיל את דמי הניהול השנתיים שהיא גובה מהחברות הבנות - כ-13 מיליון שקל כיום.

אלון חייבת גם כ-450 מיליון שקל לבנק הפועלים המחזיק בשעבוד על אלון קמעונאות השולטת ברשת מגה, ובערבות של אלון של 150 מיליון שקל. במסגרת שינוי שטר התחייבה אלון לא להגדיל את הערבות מעבר ל-250 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker