מיטב: למגה יש שווי שלילי של 460 מיליון שקל

האנליסט ערן יונגר: "אנחנו מעריכים שקבוצת אלון תפעל למכור חלק מנכסיה של מגה בנפרד. במצב השוק הנוכחי לא ניתן למכור את רשת מגה בשלמותה אלא רק לאחר פיצולה לכמה רשתות בינוניות" ■ יונגר סבור שתימשך מגמת ההתחזקות של הרשתות הקטנות על חשבון הגדולות

מיכאל רוכוורגר

"מרבית רשתות השיווק סיימו את 2014 והכתירו אותה כשנת הקמעונאות הגרועה ביותר, למרות שבחודשים הראשונים של השנה מגמת הירידה בצריכה המשיכה. מרבית החברות סגרו את הדיסקאונט לעומת ההמלצה הקודמת שהענקנו בתחילת השנה, ועל כן אנו מעדכנים את המלצותינו. המצב עשוי להשתפר ב–2015 ביוזמת הקמעונאים שהפסיקו את מלחמת המחירים. תיזת ההשקעה שלנו לצמיחה של הקמעונאים הקטנים, על חשבון הקמעונאים הגדולים, תמשיך להוכיח את עצמה במהלך השנה", כך טוען ערן יונגר, אנליסט בכיר במיטב דש, בסקירת עדכון לשוק המזון.

במיטב דש נותנים התייחסות לא מבוטלת למה שקורה בימים אלה בקבוצת אלון — המנהלת מגעים לארגון מחדש של חובותיה בהיקף של 2.2 מיליארד שקל מול מחזיקי האג"ח מסדרה א', ולשינויים בהנהלת החברה בעקבות הדחת מנכ"ל קבוצת אלון ואלון רבוע כחול, דודי ויסמן, והחלפתו באביגדור קפלן.

צילום: עופר וקנין

"קבוצת אלון מקבלת הזרמת חמצן עם מכירת אלון USA, אך אם מצבה של רשת מגה לא ישתפר אין לשלול בעתיד מכירה של חלק נכבד מהסניפים לקמעונאים הקטנים — מה שישנה את פני שוק הקמעונאות וייצור מצב חדש של קמעונאית אחת גדולה (שופרסל) ומספר קמעונאיים בינוניים".

בקשר לאלון רבוע כחול ישראל, בדש מציינים כי "תוצאות חברות הבנות הסחירות, דור אלון ורבוע נדל"ן, היו טובות והציגו עלייה ברווח לעומת אשתקד, כך גם מגזר כלי הבית והטקסטיל. לעומת מגזרים אלה, החברה מציגה הרעה משמעותית בתוצאות מגזר הקמעונאות הן במכירות והן ברווח, יחד עם מגזר זה החברה רושמת הפסדים גם במגזר 'אחרים', שם נרשמות מחיקות בגין רשת כפר השעשועים, ד"ר בייבי, ותחום הסלולר. תחת הסעיף 'סניפים שהוחלט על הפסקת פעילותם' החברה הפסידה 68.9 מיליון שקל, אך היא אינה מוסרת פירוט לסעיף זה".

עוד טוענים במיטב דש כי "התוצאות חלשות מאוד ומלוות בכמה סעיפים עלומים. לאור הסדרי החוב של החברה האם ותוצאות חלשות לאורך זמן בתחום הקמעונאות אנו מעריכים שהחברה תפעל למכור חלק מנכסיה. אנו סבורים כי נכסי אלון רבוע כחול ישראל במכירה שווים יותר משווי החברה, ואולם במצב השוק הנוכחי לא ניתן למכור את רשת מגה בשלמותה, אלא רק לאחר פיצולה למספר רשתות בינוניות. בכל מקרה, רב הנטרול על הגלוי. בהכללת הסניפים שהוחלט לסגור, תוצאות האמת של מגזר הקמעונאות היו מסתכמות בהפסד של 170 מיליון שקל".

במיטב דש מעריכים את שווייה הכלכלי של מגה קמעונאות במינוס 459 מיליון שקל. עם זאת, יונגר מעריך את שווייה של אלון רבוע כחול ב–766 מיליון שקל.

"מחיר היעד של חברת האחזקות נגזר גם מאחזקותיה הסחירות, ועל כן למרות הרעה בתוצאות החברות הבנות הפרטיות, העלייה במחיר נובעת מעליית שווי אחזקותיה הסחירות", כך מסביר יונגר אשר מעניק לאלון רבוע כחול המלצת "תשואת שוק" אך מעלה את מחיר היעד, מ–10.6 שקל ל–11.6 שקל למניה — הגבוה ב–4.5% מהמחיר הנוכחי בבורסה, שעומד על 11.1 שקל למניה וגוזר לחברה שווי שוק של 736 מיליון שקל.

"אנו סבורים כי 2015 תוסיף להיות שנה מאתגרת לחברות הקמעונאות. החברות הקטנות, רמי לוי וויקטורי תצגנה צמיחה ואנו סבורים כי שופרסל תציג עלייה קלה במכירות וברווחיות הגולמית והתפעולית במהלך 2015. לחיוב נציין כי שופרסל למדה מהמהלך שהביא את רבוע כחול למצבה הנוכחי ונמנעה מלצמצם את כמות כוח האדם בסניפים מה שעלול היה להביא לפגיעה בשירות", מציינים במיטב דש. מחיר היעד לשופרסל ירד מ–9.5 ל–9.3 שקל למניה וההמלצה נותרה על 'תשואת שוק'".

לגבי רמי לוי, במיטב דש כותבים כי "מחיר המניה הגיע למחיר היעד שהצבנו ולאור השקעות גבוהות מהצפי אשר הביאו לירידה זמנית בתוצאות. אנו מורידים בשלב זה במעט את מחיר היעד מ–164.7 ל–161.3 שקל למניה, ומורידים את המלצתנו מ'תשואת יתר' ל'תשואת שוק'".

לגבי ויקטורי, שסיימה את 2014 עם עלייה ברווח, במיטב דש מציינים כי "ויקטורי יודעת לתרגם עלייה במכירות גם לעלייה ברווח הגולמי והתפעולי. החברה תמשיך להתמקד בפתיחת סניפים ושיפור רווחיותה בעיקר על ידי הייבוא המקביל". עם זאת, בשל עלייה בחוב, במיטב דש הורידו במעט את מחיר היעד, מ–33.8 ל–31 שקל למניה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker