מדפיסה כסף בתלת מימד: המניה שזינקה ב-160% בשלושה חודשים - למרות הערת עסק חי

ננו דיימנשן היא חברת סטארט־אפ זעירה שנכנסה לבורסה בדלת האחורית רק לפני שנה, עם רעיון לפתח מדפסת תלת־ממד חדשנית ■ מה קרה למניה אחרי שהחברה הציגה אב טיפוס למדפסת?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אחד הסימנים לגאות שאוחזת בשוק המניות בתל אביב הוא התעוררות העניין במניות של חברות זעירות, שבימים רגילים הציבור כמעט שאינו מבחין בהן. בכל תקופה יש כמה מניות כוכבות מהסוג הזה שמזנקות במאות אחוזים בפרק זמן קצר, ומספקות למשקיעים חלום מתוק להתרפק עליו.

נראה שהגיבורה התורנית הנוכחית של המשקיעים היא ננו דיימנשן - חברת סטארט־אפ נטולת הכנסות המעסיקה 16 עובדים בלבד. החברה עוסקת בפיתוח מדפסת תלת־ממד – תחום חם מאוד בעולם. ננו דיימנשן התברגה לבורסה התל־אביבית לפני כשנה בדלת האחורית באמצעות מיזוג עם שלד בורסאי.

מדפסת ננו דיימנשן
המדפסת החדשה של ננו דיימנשייןצילום: גלית רוזן

מתחילת 2015 זינקה מניית ננו דיימנשן ב–160%, ושווי השוק של החברה כבר נושק ל-103 מיליון שקל (היום יורדת המניה בכ-4%). הסיבה לזינוק נובעת, כנראה, מהחיבור בין תחום הפעילות החם של החברה לצד דיווחים על התקדמות בשלבי הפיתוח של המדפסת ושל דיו מיוחד. אלה הספיקו כדי להצית את הדמיון של כמה משקיעים. הזינוק במניה סייע לחברה לגייס מאז הצטרפותה לבורסה 16 מיליון שקל משורה של משקיעים פרטיים. ננו דיימנשן פירסמה בדו"חותיה הערת עסק חי, והדגישה שהיא עדיין זקוקה לגיוסי הון כדי לממן את פעילותה. החברה שייצרה תזרים שלילי של 3.5 מיליון שקל ב–2014, אינה צופה מכירות לפני אמצע 2016. ואולם, המשקיעים רואים בעיקר את החלום ולא את הסיכון - ואינם נרתעים.

אתמול עלתה מדרגה רמת העניין בננו. החברה קיימה אירוע, שבו הציגה בראשונה בפני המשקיעים ובכירים מתעשיית ההיי־טק אב-טיפוס למדפסת תלת־ממד שמיועדת לשוק המפתחים של מעגלים מודפסים. המדפסת נקראת "Dragonfly". בעקבות האירוע ריכזה אתמול מניית ננו מחזור מסחר גבוה מאוד, 6 מיליון שקל, פי תשעה מהמחזור הממוצע בה בחודש האחרון. זהו מחזור כספי שמאפיין חברות גדולות בהרבה ממנה, כגון סלקום ואסם. ייתכן שלעניין בננו תרמה גם העובדה שהיו"ר שלה הוא יצחק שרם, דמות מוכרת בשוק ההון הישראלי. שרם גייס בעבר מאות מיליוני שקלים לחברות שאותן הנהיג, אבל הותיר אחריו משקיעים רבים ובעלי חוב מאוכזבים. שרם מחזיק כיום ב–2.5% ממניות ננו, ובאחרונה רכש מניות שלה בשוק.

במצגת של ננו אתמול נמצאו כמה שמות מוכרים וחמים בתעשייה של מדפסות התלת־ממד, למשל החברות סטראטאסיס, 3D סיסטמס, ווקסלג'ט ו–Arcam. חלק מהחברות שהוזכרו נסחרות בשווי של מילארדי דולרים, ויש להן מכירות של מאות מיליונים בשנה. ננו עדיין רחוקה מהן מאוד, כמובן.

רוב מדפסות התלת־ממד שקיימות בשוק מייצרות חלקי פלסטיק שונים באמצעות המסה של אבקות או חוטים. ננו, לעומתן, פיתחה מדפסת שמאפשרת הדפסת מעגלים אלקטרוניים (PCB) רב־שכבתיים. לצורך כך משתמשת החברה בפטנטים, של דיו מוליך ומבודד, חלקם שהיא פיתחה בעצמה, וחלקם בשימוש בלעדי.

שרם ציין אתמול כי התעשייה שבה פועלת ננו מתאפיינת במיזוגים ורכישות, אך הדגיש: "איננו בונים את החברה כדי להימכר, אלא כדי לייצר תעשייה".

ניסיון בהיי־טק 
ודפוס דיגיטלי

ננו דיימנשן נוסדה ב–2012 בידי ארבעה יזמים — שרון פימה, עמית דרור, סיימון פריד ודגי בן־נון. לכל אחד מהם יש רקע בחברות הדפוס הדיגיטלי ובחברות טכנולוגיה. דרור, בוגר יחידת 8200 של חיל המודיעין, משמש כמנכ"ל ואחראי על הפיתוח העסקי וגיוס הכספים. הוא עבד בעבר, בין השאר בחברות קומברס ו–ECI, וכן היה שותף בכמה סטארט־אפים. פימה, סמנכ"ל הטכנולוגיות, עבד במשך 14 שנה ב–HP אינדיגו. לבן־נון, מהנדס בהכשרתו, יש רקע בפיתוח מוצרים צבאיים ורפואיים. פריד אחראי על הפיתוח העסקי והשיווק.

ננו החלה את דרכה בפיתוח פתרונות טכנולוגיים־הנדסיים. ההחלטה לפתח את המדפסת התגבשה רק לפני שנה, בתחילת 2014. הכניסה לבורסה שנעשתה דרך מיזוג עם השלד הבורסאי זד.בי.איי, נעשתה מתוך מחשבה שכך יהיה קל יותר לגייס כסף ראשוני.

יצחק שרם צילום: אייל טואג

כל אחד מארבעת המייסדים מחזיק כיום ב–7.2% ממניות החברה. בעל המניות הגדול ביותר בננו הוא המשקיע הפרטי מיכאל אילן, עם 14%. אילן מושקע גם בחברות הביומד אליום מדיקל וסלקט ביומד. אילן היה מבעלי חברת ישראליפט מעליות, שנמכרה בתחילת 2013 לקונה (KONE) הפינית תמורת סכום שהוערך אז בעשרות מיליוני שקלים. משקיעים נוספים בננו הם טרוור גרין, איש עסקים בריטי שמחזיק ב–9.5% מהמניות והתעשיין צבי ימיני (1.5%). בחברה טוענים שהמימון שגויס עד כה אמור להספיק לפעילות של החברה עד תחילת 2016.

המדפסת של ננו פונה לתעשיית האלקטרוניקה ותעשיות משיקות, שזקוקות לפיתוח מהיר של אבות־טיפוס למעגלים מודפסים במוצרים חדשים. המדפסת שלה נמצאת כעת רק בשלב ראשוני, והיא אמורה להיבחן על ידי לקוחות פוטנציאליים לצורך שיפור לקראת מעבר לייצור המוני.

היתרון במדפסת של ננו הוא היכולת להדפיס את המעגל האלקטרוני באתר של מהנדסי הפיתוח של המוצר, לבדוק אותו בזמן אמת, ובכך לחסוך זמן פיתוח יקר. לדברי מנהלי ננו, הדפסה של מעגל מודפס במדפסת של ננו אורכת רק כמה שעות, לעומת תהליך של שבועיים שנדרש כיום מהמתכנת שמוציא את ייצור המעגל הניסיוני לספק חיצוני. דרור ציין כי לצד החיסכון בזמן ובכסף, תתרום המדפסת ליצירתיות של המהנדסים שיוכלו לבצע תהליך מהיר יחסית של ניסוי וטעייה.

"חשוב לנו שהמוצר ייצא לשוק ברמת בשלות מאוד גבוהה", אמר אתמול דרור. "היכולת שלנו לצאת עם מוצר לשוק היא ודאית, אבל חשובה לנו מאוד איכות המוצר, כי קהל היעד שלנו הם מהנדסים", הוסיף.

בחברה מציינים כי 
ה-Dragonfly תומכת בדרישות המקצועיות הגבוהות של עולם האלקטרוניקה, ובהן הדפסה של מעגל אלקטרוני בעל מספר רב של שכבות, הדפסה מדויקת במרווחים של 30 מיקרון, רזולוציית עובי שכבה החל מ–3 מיקרון ועד 3 מ"מ ורוחב מוליך של 100 מיקרון.

"Dragonfly היא המדפסת הראשונה בעולם שיודעת להדפיס בו במקום מעגלים אלקטרוניים רב־שכבתיים בתלת־ממד", אמר דרור. "המדפסת שלנו תביא לשינוי תפישה בעולם האלקטרוניקה, ותאפשר למפתחים להציג חדשנות רבה יותר בגלל החיסכון בעלויות הפיתוח של אבות טיפוס", הוסיף.

המדפסת של ננו תימכר בעשרות אלפי דולרים ליחידה, ומודל ההכנסות יכלול גם הכנסות ממכירת דיו. השוק העיקרי שאליו מכוונת ננו הוא ארה"ב.

אירוע ההשקה מאתמול מגיע שבוע לאחר שננו הודיעה על הרחבת הסכם רישוי עם יישום, החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית בירושלים. ההסכם מאפשר לננו להשתמש בשיטה ייחודית להדפסת חלקיקי כסף לטובת ייצור דיו מוליך גם לשווקים נוספים, מלבד המעגלים האלקטרוניים, כמו שוק הטלפונים החכמים או יצרני פאנלים סולאריים. לצורך כך משתפת ננו פעולה עם חברה סינית גדולה, כדי לא לפגוע במימון הנדרש להמשך פיתוח המדפסת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker