ניצני התאוששות צצים באירופה - 
אבל הדרך לפריחה כלכלית עדיין ארוכה

הפעילות העסקית באירופה תופסת תאוצה - הרבה הודות להרחבה הכמותית, חולשת היורו והצניחה במחיר הנפט ■ אבל בעיות קשות, 
כמו ירידה אטית מדי באבטלה ודשדוש בהשקעות העסקיות, ממשיכות להעיב על האצת הצמיחה של הכלכלה האירופית

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

לפני פחות משנה, רוב המשקיעים בעולם הסתכלו על אירופה השרויה בקיפאון, התחלחלו והחליטו לוותר עליה. כיום, מחירי המניות האירופיות מזנקים. מדד 50 המניות האירופיות המובילות עלה בכמעט 18% בשלושת החודשים הראשונים של 2015. קרנות נאמנות אמריקאיות מוציאות את כספן מנכסים אחרים כדי להשקיע בשוקי המניות האירופיים. בינואר, 18% ממנהלי הקרנות הגלובליות שהשתתפו בסקר של

בנק אוף אמריקה מריל לינץ' בחרו באירופה כאזור שבו הם מעדיפים להשקיע ב-12 החודשים הבאים. במארס, שיעורם זינק ל-63%.

ההתלהבות הזאת ממניות העולם הישן משקפת בין השאר תחזיות עגומות לאזורים אחרים, אבל גם הימור על כך שההרחבה הכמותית שהושקה באיחור, בחודש שעבר, על ידי הבנק המרכזי של אירופה (ECB) - במסגרתה ירכוש נכסים פיננסיים בשווי 60 מיליארד יורו (65 מיליארד דולר) מדי חודש עד ספטמבר 2016 - תעלה את מחירי הנכסים בגוש היורו - כפי שעשו תוכניות דומות בארה"ב ובבריטניה. אך זו גם תגובה על סימנים לכך שגוש היורו, שבמשך זמן ממושך היווה נטל על הצמיחה העולמית, מתחיל לתרום לה.

צילום: בלומברג

אחת הסיבות לתפנית הזאת היא חולשת היורו, שנפל ב-12% מול המטבעות של שותפות הסחר העיקריות של הגוש בשנה האחרונה. גוש היורו הוא יצואן נטו של סחורות, וחולשת המטבע מסייעת לחברות בו למכור יותר במדינות מחוץ לגוש. סיבה נוספת היא נפילת מחירי הנפט, שהורידה את עלויות האנרגיה וחומרי הגלם של החברות והעלתה? את כוח הקנייה של הצרכנים. רכישות האג"ח של ECB מורידות כבר עכשיו את תשואות האג"ח, הנמוכות במילא. ישנה גם הקלה בתנאי האשראי, כולל לעסקים קטנים ובינוניים.

גודל, תחום פעילות 
ודפוס מכירות

הפעילות העסקית באירופה צומחת בקצב המהיר ביותר מאז מאי 2011, לפי מדד מנהלי הרכש האחרון שפירסמה חברת המחקר מרקיט, כשהזמנות חדשות הניעו את הצמיחה בתחומי הייצור והשירותים. המכירות הקמעוניות עולות אף הן, וכלכלנים ממהרים לתקן את תחזיות הצמיחה שלהם כלפי מעלה.

כלכלת גוש היורו צמחה ב-0.9% בלבד ב-2014. התחזיות העדכניות של OECD הן לצמיחה של 1.4% השנה ושל 2% ב-2016. ב-ECB, בסוכנויות דירוג האשראי ובבנקי ההשקעות צופים צמיחה דומה. גרמניה, שבה השכר הריאלי עולה, תעשה את המאמצים הגדולים ביותר כדי להוציא את גוש היורו מהבוץ - אבל גם צרפת ואיטליה, שעד כה השתרכו מאחור, צפויות אף הן לראות צמיחה מהירה יותר. בספרד, התחזית של הבנק המרכזי היא לצמיחה של 2.8% השנה.

כעת, כשכל הסימנים מעידים על כך שללקוחות יהיו קצת מזומנים בארנקים, ליצרנים ולספקי השירותים יש קצת יותר ביטחון לגבי העתיד. גם האנליסטים מגלים אופטימיות ומעלים את תחזיות הרווח לחברות היצרניות ולספקיות שלהן, לחברות הטכנולוגיה, המלונאות, המדיה והשירותים הפיננסיים, ואף לחברות בתחום הבריאות והכימיקלים, לדברי שרון בל מגולדמן סאקס.

אבל לא כולם נהנים באותה מידה מרוחות השינוי החיובי. הרבה תלוי בגודל, במגזר ובדפוסי המכירות. נתחיל בגודל. החברות הקטנות באירופה עדיין במצב של המתנה, ועדיין לא עברו לשלב ההכנה לצמיחה. מדד של תנאים עסקיים שהכין UEAPAME, לובי של חברות קטנות, עלה מאז תחילת 2013. קלואי מנייה מחברת המחקר CM אקונומיקס מסבירה כי חברות גדולות תמיד קוטפות ראשונות את פירות העליות בביקושים. לוקח זמן עד שהן מעבירות הזמנות לספקיות הקטנות יותר.

חברות גדולות גם מרוויחות יותר מחולשת היורו. חברת התרופות הצרפתית סנופי, למשל, דיווחה כי תנודות המט"ח הוסיפו 3% לצמיחה בהכנסותיה ברבעון הרביעי של 2014. אף שחברות אירופיות גדולות רבות מגדרות את חשיפתן למטבע, כמעט כולן נהנות מעלייה ברווחים כתוצאה מהמרת רווחי החטיבות הזרות שלהן למטבע המקומי החלש.

תחום הפעילות הוא מרכיב מהותי נוסף בקביעת מידת ההשפעה על החברות של השינוי בכלכלה האירופית. קונטיננטל, יצרנית גרמנית של צמיגים וחלקים אחרים לתעשיית הרכב, היא בין המרוויחות הגדולות מהצניחה במחירי הנפט. סמנכ"ל הכספים של קונטיננטל, וולפגנג שייפר, אומר שהשפעת הדלק הזול הורגשה במיוחד בארה"ב, שבה זינקו גם המכירות של מכוניות חדשות. באירופה, לדבריו, נרשמה עלייה במרחקי הנסיעה, מה שהגביר את קצב החלפת צמיגים והגדיל את מכירות החברה. ב-2014, לאחר שש שנים של ירידות, המכירות של מכוניות חדשות חזרו לצמוח באיחוד האירופי - והצמיחה במכירות צפויה להאיץ השנה.

היצרניות מתקשות לקצץ בעלויות עבודה

בעוד מניות הרכב רשמו עד כה השנה את העליות המסחררות ביותר מבין כל המגזרים במדד סטוקס 600 הכלל־אירופי, באופן לא מפתיע - מניות הנפט והגז סוגרות את הרשימה. חברת הנפט הצרפתית טוטאל דיווחה על ירידה חדה בהכנסות ברבעון האחרון של 2014, ומקצצת הוצאות מאז.

צילום: בלומברג

אבל אנרגיה זולה ויורו חלש הם שילוב מנצח עבור רוב החברות, מה שמעביר אותנו לגורם השלישי בקביעת מידת ההשפעה על החברות של השינויים בכלכלת אירופה - דפוסי המכירות. חברות הענק בגוש היורו הן מהיצואניות הגדולות בעולם. יותר מ-60% מהמכירות של החברות במדדי המניות העיקריים בגרמניה, צרפת, איטליה וספרד מגיעות מחוץ לשוקי הבית שלהן. לעתים קרובות, חברות אלה מושפעות מהשוק העולמי יותר מאשר מהכלכלה האירופית.

באופן כללי, מצבן של חברות גלובליות כאלה היה טוב משל החברות שרוב פעילותן באירופה. החולשה הכלכלית באירופה דחפה חברות רבות לחפש שווקים חדשים לתוצרתן. מגמה זו בלטה בספרד, שהגדילה את היצוא מ-24.4% מהתמ"ג בתחילת 2009 ל-32% בסוף 2014.

בעוד המשבר המתמשך גרם לחברות אירופיות רבות לחפש לקוחות מחוץ ליבשת, רובן לא ניצלו את המשבר כהזדמנות לארגון מחדש - כפי שעשו חברות אמריקאיות רבות, לדברי סטפנו אוורסה מחברת הייעוץ אליקס פרטנרס. מגבלות פוליטיות וחברתיות מנעו קיצוצים חדים, מה שבא לידי ביטוי גם בהתאוששות אטית ברווחים.

עם זאת, יצרניות אירופיות רבות מנסות לקצץ עלויות שאינן קשורות לכוח אדם. שלוש יצרניות הרכב הגדולות בגרמניה - פולקסווגן, דיימלר וב.מ.וו - דבקות ביעדים שהציבו לקיצוצי עלויות, למרות ההתאוששות המקומית ומכירות שיא בחו"ל. הן מסתמכות על מומחיות גרמנית מוכרת: ייעול תהליכי הייצור.

מיזוגים, במטרה לשפר את כוח התמחור ואת הרווחיות, הם מגמה נוספת שצוברת תאוצה באירופה בשנה האחרונה - בעיקר בתעשיות מבוזרות, כמו טלקום ותעופה. רכישת BG על ידי חברת הנפט הבריטית־הולנדית של, בוודאי תעורר מיזוגים נוספים בתעשיית הגז והנפט האירופית, שסובלת מקשיים.

גם חברות לא אירופיות מעוניינות להצטרף לגל המיזוגים, בעיקר לאחר שגברה הוודאות כי יציאה של יוון מגוש היורו לא תזעזע את היבשת. פדקס האמריקאית הגישה באחרונה הצעת רכש ל-TNT אקספרס, מתחרתה ההולנדית, בהסבירה כי היא רוצה לחזק את נוכחותה באירופה. המיזוגים נרקמים גם בכיוון ההפוך - יצרנית התרופות הגרמנית מרק הודיעה בספטמבר כי תרכוש את חברת סיגמה־אולדריץ' האמריקאית ב-17 מיליארד דולר.

למרות הסימנים המבטיחים האלה, שני חששות גדולים מרחפים מעל המשך התאוששותה של הכלכלה האירופית. האבטלה בגוש היורו - 11.3% בפברואר, לעומת 11.8% שנה קודם לכן - אינה יורדת מהר מספיק לכיוון ממוצע של 8.6% שהיה ב–2002–2007. אם האירופאים ימשיכו להיות מוטרדים מעתידם התעסוקתי, הם לא יחזרו לצרוך ברמות הדרושות כדי לתדלק את המשך הצמיחה.

315 מיליארד יורו 
זה לא מספיק

החשש השני הוא שזרם ההשקעות העסקיות אטי מדי. ניצול כושר הייצור בתעשייה האירופית מגיע ל-80% בלבד. היות שהבנקים עדיין מהססים להלוות, חברות רבות אוגרות מזומנים למקרה שיזדקקו להם בהמשך. תוכנית של הנציבות האירופית להעביר 315 מיליארד יורו להשקעות בתשתיות, אנרגיה ותחומים אסטרטגיים אחרים, נראית קטנה מכדי לעודד עסקים לתרום את חלקם.

לאור השילוב של יורו חלש, נפט זול ועלויות מימון נמוכות, השאלה הגדולה אינה אם כלכלת גוש היורו יכולה לצמוח - שאלת השאלות היא אם הצמיחה תחזיק מעמד גם כאשר היורו ומחירי הנפט יתייצבו ורכישות האג"ח של הבנק המרכזי ייפסקו. הרבה תלוי בניקוי האורוות שעשו החברות האירופיות בשנים שחלפו מאז המשבר הפיננסי של 2008, בעיקר בכל הקשור לפתיחת שוקי העבודה והייצור, להפחתת מסים וביורוקרטיה, וכן לייעול המבנים התאגידיים, התהליכים והעלויות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker