לאומי שוקי הון חתכו ההמלצה על אסם ל"תשואת חסר"; מחיר יעד נמוך בכ-22% ממחיר השוק

במהלך ארבעת החודשים האחרונים זינקה מניית שטראוס בשיעור של 28% בהשוואה לעלייה של כ-16% במדד ת"א 100

ערן אזרן

במהלך ארבעת החודשים האחרונים זינקה מניית אסם בשיעור מצטבר של כ-28%, וזאת בשעה שהמתחרה העיקרית, שטראוס, מטפסת בכ-10%, וקמעוניות המזון הישראליות, בהן שופרסל, מגה ואחרות, עדיין מנסות להתאושש מהירידה הקשה ברווחיות ב-2014 והסנטימנט השלילי במניותיהן. העליות החדות נבעו, בין היתר, מהריבית הנמוכה במשק, שהמשיכה לדחוף משקיעים לחברות מוטות צריכה, והתוצאות הטובות שהציגה אסם, למרות האתגריים העסקיים של ענף המזון בישראל.

בלאומי שוק הון סבורים שהעליות במניית אסם בחודשים האחרונים היו מהירות מידיי ומוגזמות מידיי והפכו את המניה ליקרה ולא אטרקטיבית במיוחד. אנליסט לאומי שוקי הון, גיל דטנר, חתך הבוקר (ב') את ההמלצה למניית אסם ל"תשואת חסר", כאשר הוא מותיר את מחיר היעד למניה על 65 שקל. הבוקר נסחרה המניה במחיר של 84.20 שקלים, כלומר בלאומי שוקי הון, מעריכים שהמחיר הריאלי נמוך בכ-22.8%.

תחת הכותרת "אסם שוב יקרה", כותב דטנר כי לאחר הראלי במניה "אסם נסחרת במכפיל רווח של 23.2, שזה גבוה ב-15% מהמכפיל הממוצע של אסם בשנים 2010-2014. ההסבר לכך טמון לדעתנו בסביבת הריבית הנמוכה, אבל אנחנו לא רואים סיבות להמשך עליות וברמות הנוכחיות אנחנו כן רואים סיכון לאפשרות של תשואת חסר במניית אסם". לאחר פרסום ההמלצה, מניית אסם עברה מעלייה יומית של 0.5% לירידה של כמעט 3%, כלומר נפילה תוך יומית של 3.5%. כעת המניה מאבדת 2.3%.

גיל דטנר, לאומי שוקי הוןצילום: אסף שילה / ישראל סאן

לפני כשבועיים פירסרמה אסם תוצאות טובות לרבעון הרביעי ולשנת 2014. למרות הירידה בצריכת המזון בישראל, החברה הצליחה להקטין את ההוצאות ולהגדיל את הרווח התפעולי זו השנה ה-18 ברציפות. במהלך הרבעון, הכנסותיה של אסם ירדו ב-0.3% לעומת הרבעון המקביל ב-2013, למיליארד שקל. ההכנסות מהשוק המקומי קטנו בכ-3.2% לכ-856 מיליון שקל, וזאת בשעה שהכנסותיה של המתחרה שטראוס התכווצו בכ-8.4%. למרות הירידה, הרווח הנקי של אסם דווקא עלה בכ-7.1% ביחס לרבעון המקביל ב-2013, והסתכם בכ-97 מיליון שקל.

דטנר מציין בסקירה כי תוצאות הרבעון הרביעי היו "בהתאם לציפיות", וזאת למרות התקופה המאתגרת שבה פועלת כעת אסם. דנטר הדגיש כי שילוב של ביקושים חלשים, אינפלציה אפסית, ותחרות עזה בין רשתות השיווק, מובילים להתכווצות השוק. לדבריו, "במונחים כספיים, המכירות בשוק נפלו בשנת 2014 ב-1.7%, ובמבט אל 2015 רואים המשך של המגמה השלילית. בינואר ופברואר המכירות נפלו בכ-2%. למעשה, מרבית הווקטורים הינם שליליים".

דטנר מציין כי התחרות במגזר הקמעוני (כלומר בין רשתות השיווק הגדולות, בהן שופרסל, מגה, רמי לוי ואחרות), יוצרת לחץ על ספקים דוגמת אסם, וזאת למרות שכוח המיקוח שלהם גדול. דנטר מעריך שהספקים לא יוכלו להישאר חסינים לנוכח הקשיים של רשתות המזון והענף כולו. לדבריו, בנוסף לדרישה להורדת מחירים, רשתות השיווק הגדולות, ובעיקר שופרסל, החלו לנגוס בנתח השוק של הספקי באמצעות הרחבת מכירת מוצרים מהמותג הפרטי, וזאת בשעה שהן מחפשות דרכים אלטרנטיביות להתחרות ביצרניות הגדולות (יבוא מקביל למשל).

"אין חולק כי אסם היא חברה איכותית מאוד, עם נוכחות חזקה במגוון רב במיוחד של קטגוריות, כך שסביר להניח כי היא תדע להתמודד עם האתגרים הניצבים מולה. עם זאת, אנו סבורים כי ציפיות המשקיעים לגבי הצמיחה בטווח הקרוב/בינוני צריכות להיות נמוכות יחסית - בהשוואה לעבר", סיכם דטנר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker