מניית סלקט מזנקת: החברה שחוקרת תאי גזע תבצע ברמב"ם ניסוי להשתלת מוח עצם בחולי סרטן

בחברה מעריכים כי גישה מהפכנית זו תהיה פריצת דרך עולמית ועשויה לשדרג את כל השימושים שנעשים בעולם בהשתלות ■ מנכ"ל החברה: "שיטת ההפרדה נבדקה באופן מקיף במעבדה, תחת אישורי הלסינקי הנדרשים, ונמצאה בטוחה ויעילה - כעת בכוונתנו להוכיח זאת בטיפול בבני אדם"

דרור רייך

מניית סלקט מזנקת היום במסחר ב-5.5% בעקבות דיווח כי החברה חתמה על הסכם עם בית החולים רמב"ם לביצוע ניסוי קליני. הניסוי במתכונת Phase I-II (שלב 1 ו-2) יבוצע בחולי לוקמיה (סרטן הדם) המתוכננים להשתלת מח עצם מתורם קרוב משפחה. הניסוי יבוצע על ידי מנהלת המחלקה להשתלת מוח עצם פרופסור צילה צוקרמן.

לאחר ניסויים פרה קליניים נרחבים שביצעה החברה תוך שימוש בטכנולוגיה שפיתחה, ובהמשך לניסויי כיול שנערכו תחת אישור וועדת הלסינקי המקומית, בכוונת החברה והחוקרים לבצע ניסוי ראשון בחולי לוקמיה הזקוקים להשתלת מח עצם.

התהליך אותו תבצע החברה הינו בשתל של התורם, והיא באה למנוע מצב בו נוצרת התנגשות של המערכת החיסונית בין התורם והמקבל. בפועל סלקט מבצעת ברירת תאים תוך הרס תאים היוצרים את תופעות הלוואי הקשות שחל המערכת החיסונית שמגיעות לעיתים עד כדי תמותה.

תאי גזע במעבדהצילום: צילום: ניר כפרי

בחברה מעריכים כי גישה מהפכנית זו תהיה פריצת דרך עולמית ביכולת לגרום להרס סלקטיבי של אוכלוסיות תאים וכך עשויה לשדרג את כל השימושים שנעשים בעולם בהשתלות. התחלת הניסוי עדין כפופה לקבלת האישורים הרגולטוריים הנדרשים ובימים אילו נערכת החברה להגשת הניירת הנדרשת לקבלת אישורים אילו.

ד"ר שי ירקוני, מנכ"ל החברה, ציין כי "לאחר שנים של עבודה במעבדה אנו נכנסים כעת לישורת האחרונה לקראת התחלת ניסוייים בבני אדם. אנו מאמינים כי השיטה החדשה שפיתחנו עשויה לשפר באופן ניכר את יעילות ההשתלה ולהפחית את רעילות השתל הנגרמת מחוסר יכולת לברור בין התאים הנדרשים להשתלה לבין אילו הגורמים לתופעות הלוואי הקשות. שיטת ההפרדה נבדקה באופן מקיף במעבדה תוך שימוש בדגימות משתלים אמיתיים, תחת אישורי הלסינקי הנדרשים, ונמצאה בטוחה ויעילה - כעת בכוונתנו להוכיח זאת בטיפול בבני אדם".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker