סקירת המסחר

הירידות בסיום התחזקו בהשפעת וול סטריט; ת"א 25 איבד 0.6%

הדולר איבד היום 0.745% ושערו היציג נקבע על 3.9840 שקלים ■ היורו ירד ב-0.35 ושערו היציג נקבע על 4.2117 שקלים ■ לקראת פרסום המדד מחר: עליות חדות באג"ח הממשלתיות הצמודות

ערן אזרן

המסחר בבורסות תל אביב התנהל רוב שעות המסחר היום (ג') בירידות קלות, לאחר שאתמול נגעו המדדים ברמות שיא חדשות. בשעה האחרונה התחזקו הירידות על רקע המגמה השלילית בבורסות וול סטריט.

מדד ת"א 25 ומדד ת"א 100 ירדו בכ-0.62% ןבכ-0.65% בהתאמה. מניות הבנקים הובילו את הירידות בבורסה, כשמדד הבנקים נחלש ב-1.1%. מדד נדל"ן 15 ירד ב-0.8%. מחזור המסחר היומי הסתכם בכ-1.6 מיליארד שקל.

בלטו במסחר, מניית לאומי שירדה ב-2.4% לאחר שספגה הורדת המלצה; מניית טבע, שהשילה כ-2% לאחר העליות החדות בימים האחרונים; ואסם, שירדה ב-2.5% על רקע הורדת ההמלצה על ידי לאומי שוקי הון; ומניית אלביט מערכות שהוסיפה כ-2%. 

בשוק הסולידי, מדדי איגרות החוב הקונצרניות - תל בונד 20 ,40 ו-60 - עלו 0.02%-0.11%. תל בונד שקלי ירד 0.15%. שלב טרום הנעילה בשוק האג"ח החל בשעה 16:54, על רקע עדכון המדדים בסיום.

איגרות החוב הממשלתיות נסחרו בעליות שערים. איגרת חוב שקלית של ממשלת ישראל לפדיון מלא בשנת 2024 עלתה 0.25%, והתשואה עליה ירדה ל-1.49%. איגרת חוב שקלית לפדיון מלא ב-2042 עלתה ב-0.12%, והתשואה עליה ירדה ל-2.47%. איגרות החוב הממלתיות רשמו עליות שערים חדות: אג"ח לפדיון מלא ב-2045 עלתה ב-1.13%, כשהיא נסחרת בתשואה לפדיון חיובית של 0.79%. המסחר באג"ח התנהל לקראת פרסום מדד המחירים לצרכן לחודש מארס מחר.

בשוק המט"ח, השקל שב להתחזק מול המטבעות המרכזיים בעולם. הדולר איבד היום 0.745% ושערו היציג נקבע על 3.9840 שקלים. היורו ירד ב-0.3% ושערו היציג נקבע על 4.2117 שקלים.

במחלקת המחקר של FXCM ישראל ציינו כי "הדולר-שקל פתח את שבוע המסחר בסערה, כאשר זינק אתמול במסחר התוך-יומי עד לשיא ב-4.025, ואולם בסופו של דבר נעל ברמה היומית מתחת לרף 4, ועל כן מבחינה טכנית לא מדובר בפריצה. נעילה יומית מעל רף 4 תעודד את הספקולנטים שמדובר בפריצה אמיתית והם עשויים לדחוף את הצמד לעבר רמות ההתנגדות באזור 4.03 ו-4.05 שקלים.

"בזירה המקומית, הפרסום השבוע של מדד המחירים לצרכן עשוי להיות טריגר לפריצה כזו. מדד נמוך, שיצביע על המשך הלחצים הדפלציוניים, צפוי להכביד מאוד על השקל ולדחוף את הצמד מעלה, וזאת מאחר שהתגברות הדפלציה תגביר את הספקולציות סביב הורדת ריבית נוספת ואפילו הרחבה כמותית מצד בנק ישראל", הוסיפו ב-FXCM.

"הסיכוי למדיניות מרחיבה - נמוך"

מחר יפורסם מדד המחירים לצרכן לחודש מארס. עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים העריך ש"לנוכח האינדיקאטורים הטובים לצריכה ולתעסוקה ברבעון הראשון והעלייה בביקוש למשכנתאות, בשע"ח הנוכחי הסיכוי למדיניות מרחיבה ואגרסיבית יותר של בנק ישראל בחודשיים הקרובים – נמוך יחסית".

במקביל, בנק ישראל ממשיך לפעול בזירת המט"ח; בנק ישראל רכש כ-535 מיליון דולר במארס, כמחצית מהסכום שנרשם בפברואר, אך גבוה מהממוצע בחודשים האחרונים. "להערכתנו, נראה שהבנק יעדיף להשתמש יותר בכלי רכישות המט"ח, ניתן להסיק על כך גם מהעלאת הגבול העליון המוצהר של יתרות המט"ח ל-110 מיליארד דולר לעומת 90 מיליארד דולר ב-2014", כתב קליין.

מניות בולטות במסחר

בלאומי שוק הון סבורים שהעליות במניית אסם בחודשים האחרונים היו מהירות מידיי ומוגזמות מידיי והפכו את המניה ליקרה ולא אטרקטיבית במיוחד. אנליסט לאומי שוקי הון, גיל דטנר, חתך הבוקר (ב') את ההמלצה למניית אסם ל"תשואת חסר", כאשר הוא מותיר את מחיר היעד למניה על 65 שקל. הבוקר נסחרה המניה במחיר של 84.20 שקלים, כלומר בלאומי שוקי הון, מעריכים שהמחיר הריאלי נמוך בכ-22.8%.

בית ההשקעות מיטב דש הפחחית ההמלצה על חברת כימיקלים לישראל (כיל) מ"קנייה" ל"תשואת יתר". במקביל, מחיר היעד הופחת מ-9.2 דולרים ל-8.5 דולרים. במיטב דש הותירו המלצת "קנייה" למניית החברה האם, החברה לישראל. "העובדה כי כיל לא מסיימת את "תקופת הרעשים" שלה יוצרת גיבנת מול מתחרותיה", כתב אמיר אדר, אנליסט בכיר במיטב דש ברוקראז'.

דירקטוריון קבוצת אלון אישר אתמול את המתווה המעודכן לתיקון שטר נאמנות של סדרה א' בהיקף של 2.2 מיליארד שקל, שאלון חייבת למחזיקיה, ואתמול בערב הועברו התיקונים להרמטיק נאמנות. אלון נמצאת בשליטת שרגא בירן וארגון הקניות של הקיבוצים. אלון נמצאת גם על סף הסגירה של העסקה למכירת אחזקותיה באלון ארה"ב   (48%), הנסחרת בניו יורק לפי שווי שוק של 1.1 מיליארד דולר, לדלק US.

WTP (מחזור פסולת למוצרי פלסטיק) חתמה מזכר כוונות לרכישת 50% מהון המניות המונפק והנפרע של חברה פרטית, העוסקת בעיצוב, ייצור ושיווק מוצרי פלסטיק בתמורה לסך כולל של כ-7.5 מיליון שקל (20% מהסכום בחומרי גלם של WTP לתעשיית הפלסטיק ו-80% במזומן). לפי WTP ,היקף מכירותיה של חברת מוצרי הפלסטיק עמד על כ-18 מיליון שקל בשנת 2014.

מניית ננו דיימנשן, החברה העוסקת במחקר ופיתוח מדפסת תלת-ממדית שהתמזגה לתוך השלד הבורסאי זד.בי.איי בסוף 2014 כבר השלימה עלייה של כ-160% לשווי שוק של 103 מיליון שקל. הבוקר, לאחר גיוס הון של 17 מיליון שקל, הציגה החברה לראשונה בפני המשקיעים ובכירים מתעשיית ההיי-טק את הדור הראשון (גרסת אלפא) של המדפסת התלת-ממד הנושאת את השם Dragonfly.

מניית סלקט מזנקת היום במסחר ב-5.5% בעקבות דיווח כי החברה חתמה על הסכם עם בית החולים רמב"ם לביצוע ניסוי קליני. הניסוי במתכונת Phase I-II (שלב 1 ו-2) יבוצע בחולי לוקמיה (סרטן הדם) המתוכננים להשתלת מח עצם מתורם קרוב משפחה. הניסוי יבוצע על ידי מנהלת המחלקה להשתלת מוח עצם פרופסור צילה צוקרמן.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker