דמי הניהול בקופות ובקרנות הוגבלו, אבל ההוצאות הישירות נשכחו

ועדת הכספים אמנם קבעה תקרה של 0.25% לסכום שישלמו החוסכים בקופות הגמל ובקרנות הפנסיה עבור מנהלים חיצוניים, אבל הוצאות ישירות - כמו עמלות קנייה ומכירה ומסים - עשויות לייקר את דמי הניהול בעד 0.3%

אסא ששון

ועדת הכספים אמנם קבעה בהחלטה שקיבלה בסוף מארס על פי הצעת הממונה על שוק ההון והחיסכון, דורית סלינגר, כי הסכום שישלמו החוסכים בקופות הגמל ובקרנות הפנסיה עבור מנהלים חיצוניים לא יהיה גבוה מ–0.25% - אבל לא הביאה בחשבון את ההוצאות הישירות. ההוצאות האלה - כמו עמלות קנייה ומכירה, קסטודיאן ומסים - שעליהן לא הטילה הגבלות, עלולות לגרום לייקור העלות של דמי הניהול מעבר ל–1% על אף שדמי הניהול המוצהרים נמוכים מכך.

בדו"חות של קופות הגמל, הנשלחים בפורמט חדש החל ממארס, מופיעות הוצאות ניהול ההשקעות בסעיף נפרד הצמוד לדמי הניהול. מבדיקה של הדו"חות האלה עולה כי סך ההוצאות הישירות בקופות גמל כמו אלה של אנליסט וילין הוא 0.06%-0.02%, בחברות אחרות כמו אקסלנס 0.24% ובהלמן אלדובי מגיע לרמה של 0.32%.

ואולם, השאלה החשובה היא מה היא תרומתם של הוצאות אלה לתשואה שרואה החוסך. שכן אם הוצאות אלה תורמות לתשואה יש הצדקה שיושתו על החוסך, אך כאשר הוצאות אלה אינן תורמות לתשואה מדובר בתוספת לדמי הניהול שמשלם החוסך בלי הצדקה ממשית.

שיאן ההוצאות הישירות, הלמן אלדובי, הצליח להשיא ב–12 החודשים האחרונים תשואה של 7.26% ונמצא מתחת לממוצע הקטגוריה. גם בחינה של ביצועיו בטווח של שלוש שנים מראה כי למרות ההוצאה הגבוה למנהלים חיצוניים, התשואה השנתית הממוצעת היתה 9.38% שאמנם גבוהה מהממוצע אך הוא לא מתברג בשלישייה המובילה. גם חברת הביטוח מגדל שילמה הוצאות ישירות ברמה של 0.235 והתשואה השנתית הממוצעת שלה בשלוש השנים היתה 8.17% - הנמוכה בקטגוריה.

נראה כי את התמורה הטובה עבור הוצאות חיצוניות ניתן היה לקבל במנורה מבטחים ובילין לפידות. הוצאות הישירות בילין לפידות היו 0.02% ואילו במנורה 0.1%. התשואה השנתית הממוצעת בשלוש השנים האלה היתה 10.5% לילין לפידות ו–9.25% למנורה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker