הרובל מתחזק, רוסיה מתייצבת, אבל מירלנד ואפריקה לא מתאוששות

מאז פברואר התחזק הרובל ב-25% מול הדולר, ומדדי המניות ברוסיה עלו מינואר ב-30%. אירועים אלו פסחו על האג"ח של מירלנד מקבוצת פישמן, שקרובה להסדר חוב ■ מניית אפריקה אמנם עלתה בשבוע האחרון, אך עדיין רחוקה ב-30% ממחירה בנובמבר 2014

מיכאל רוכוורגר

הטלטלה שאחזה בכלכלת רוסיה באמצע דצמבר 2014 הולכת ושוככת. המטבע הרוסי, שצלל בדצמבר לשפל של 80 רובל לדולר ונסחר בסוף 2014 סביב 70 רובל לדולר, התחזק מאז תחילת פברואר האחרון בכ–25%. בסוף השבוע החולף כבר נסחר המטבע הרוסי סביב 54 רובל לדולר.

הסיבות להתאוששות הרובל נובעות, בין השאר, ממחיר הנפט, שהפסיק ליפול והתייצב סביב רמה של כ–50 דולר לחבית; התמתנות בסנקציות שהוטלו על רוסיה על ידי מדינות המערב עקב הפסקת האש באוקראינה; והפעילות הנמרצת והאגרסיבית שגילה הבנק המרכזי הרוסי, שהקפיץ את הריבית במדינה בדצמבר ל–17%, ובינתיים כבר הפחית אותה ל–14%.

צפונית לסטברופול, רוסיהצילום: רויטרס

הצעדים שנקט הבנק הרוסי, המעידים על נחישותו, סייעו להשיב מעט מאמון המשקיעים לכלכלה הרוסית המקרטעת. מי שנהנה מכך בינתיים הם המשקיעים בשוק המניות הרוסי. ואכן, מדדי המניות המובילים בבורסה של מוסקבה זינקו מתחילת 2015 ב–27%. תעודות הסל על מדדי מניות רוסיות שנסחרות בישראל רשמו מתחילת השנה עלייה של כ–30% וחזרו למחיר בו שהו בסוף נובמבר 2014, לפני שהחלה המפולת בשוק המניות הרוסי.

התחזקות הרובל והתייצבות בכלכלת רוסיה אמורות להיות חדשות טובות עבור חברת מירלנד המרכזת את פעילות הנדל"ן של קבוצת אליעזר פישמן. 
למרות זאת, מחיר האג"ח של מירלנד כמעט שלא עלה בחודשיים האחרונים. סדרות האג"ח ג' ו־ד', למשל, שאמורות היו להיפדות ב–2016–2017, נסחרות סביב מחיר של 38–39 אגורות ובתשואות תלת־ספרתיות.

מירלנד מוחזקת בידי שלוש חברות נדל"ן ציבוריות שבשליטת פישמן: כלכלית ירושלים (30.5%), מבני תעשייה (40.2%) ודרבן השקעות (15.2%), שהאג"ח שלה נסחרות בבורסה. העלייה בשער הרובל משפרת את השווי הדולרי של תזרימי המזומנים שגובה מירלנד מהשוכרים שלה ברוסיה. בשער חליפין של 33 רובל לדולר מירלנד היתה מייצרת NOI (הכנסות תפעוליות נטו) בקצב של 38 מיליון דולר בשנה. כשנפל הרובל לרמה של 62 רובל לדולר, ה–NOI צנח לרמה של 21 מיליון דולר. שער של 53 רובל לדולר משקף NOI שנתי של כ–30 מיליון דולר.

לצד תשלומי שכר הדירה השוטפים צופה מירלנד תקבולים משמעותיים מפרויקט טריומף פארק להקמת 9,000 יחידות דיור בסנט פטרסבורג. מירלנד מקבלת בפרויקט זה תשלום ברובלים. על פי המצגת האחרונה שפירסמה, צופה מירלנד כי הרווח הגולמי מפרויקט זה יגיע לכ–350 מיליון דולר, פרוש על פני כמה שנים.

מירלנד מצויה בשבועות האחרונים במגעים מול בעלי האג"ח לקראת חתימה על הסדר חוב בהיקף של כמיליארד שקל. ההסכם גובש מול גופים מוסדיים בישראל המחזיקים בשש סדרות (א'־ו') שהנפיקה החברה. מחזיקי האג"ח הגדולים במירלנד הם הראל, פסגות, ילין לפידות, אי.בי.אי ואנליסט.

מניית מירלנד, שנסחרת בלונדון, משקפת לחברה שווי שוק של כ–70 מיליון דולר בלבד. מכפיל ההון שנגזר לה הוא 0.4 בלבד. מניית מירלנד צנחה מאז נובמבר 2014 בכ–70%, ומתחילת 2015 נפלה בכ–30%.

הסדר חוב במירלנד כעת הוא לדחיית תשלומי קרן האג"ח ב–3.5 שנים. במועד חתימת ההסדר אמורה החברה לשלם את מלוא הריבית ל–2015, וכן ישולמו תשלומי ריבית שעוכבו לסדרות א' ו־ב' בסוף 2014. הריבית בכל סדרה תוגדל בשיעור של 1.25%. למחזיקי האג"ח יוקצו 5% ממניות מירלנד, וכן יוקצו למחזיקי האג"ח אופציות ל–5% נוספים ממניות החברה בהנחה על מחיר השוק ולתקופה ארוכה.

לבעלות השליטה של מירלנד יוקצו אופציות באותם תנאים שיוקצו למחזיקי האג"ח. מימושן יחזיר אותן לאחזקה של 84% במירלנד, בעוד מחזיקי האג"ח יחזיקו בפחות מ–10%. בעלות השליטה של מירלנד התחייבו להשתתף במועד השלמת ההסדר וב–2016 בהנפקות זכויות שתבצע החברה ולהזרים לה לפחות 12.5 מיליון דולר.

חברה ישראלית אחרת שיש לה תלות גבוהה ברוסיה היא אפריקה ישראל שבשליטת לב לבייב. מניית אפריקה רשמה בשבוע האחרון עלייה של 14%, אבל היא עדיין רחוקה בכ–30% ממחירה בסוף נובמבר 2014. אפריקה סיימה את 2014 עם הפסד כבד של כ–850 מיליון שקל, שנבע בעיקר ממחיקת שווי נכסים של חברת אפי פיתוח, המרכזת את פעילות הנדל"ן שלה ברוסיה. מניית אפי, שנסחרת בלונדון, עלתה אמנם מתחילת השנה בכ–25%, אך החברה עדיין נסחרת לפי שווי שוק של 343 מיליון דולר, שנמוך בכ–70% מהונה העצמי. המשקיעים באפי חוששים כנראה שהיא תבצע הפחתות נוספות ומהותיות בשווי נכסיה.

האג"ח של אפריקה השקעות מסדרות כ"ו, כ"ז ו־כ"ח עלו אתמול בשיעורים של עד 4%, אך הן עדיין נסחרות לפי תשואות לפדיון דו־ספרתיות של 14%–17%, המשקפת חשש גבוה לכושר הפירעון של החברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker