מה יקרה אם פריגו תימכר? ארבעה אנליסטים משרטטים תרחישים ליום שאחרי

הצעת הרכש שקיבלה פריגו היא חדשות טובות לבעלי המניות, וחדשות רעות לשוק ההון ולחוסך הישראלי ■ לפריגו שווי שוק של 111 מיליארד שקל, שנייה רק לטבע, ולגריעה שלה מהמדדים תהיה השפעה משמעותית על הבורסה והמשקיעים

דרור רייך

אתמול בבוקר, לאחר חידוש המסחר בבורסה בתל אביב בתום סוף שבוע ארוך עקב חופשת פסח, מניית פריגו זינקה ב–22% במחזור הגבוה בבורסה — 280 מיליון שקל. הסיבה לכך היא הצעת הרכש שהגישה חברת מיילן לרכישת הבעלות המלאה בפריגו במחיר של 205 דולר למניה — פרמיה של 29% ביחס למחיר הממוצע של מניית פריגו ב–60 ימי המסחר האחרונים.

בסקירה שפירסם אתמול בנק ירושלים נכתב כי "כאופיין של הצעות רכש, הצעתה של מיילן הפתיעה את השוק שהיה, ועדיין עסוק, במיזוג אפשרי בין טבע ומיילן. בעוד שלפי פרסומים שונים הנהלת פריגו נותרה מופתעת מההצעה, אנו מזכירים פרסומים אחרים מהשנה האחרונה שלפיהם פריגו שכרה בנקאים בניסיון למצוא חברת פארמה גדולה שתרכוש את החברה".

בעלת שווי שוק של 111 מיליארד שקל. משאית של פריגוצילום: בלומברג

האנליסטים של בנק ירושלים ציינו כי הם מעריכים כי במידה שלא תבוא הצעה נגדית, לאחר שיפור כזה או אחר להצעתה של מיילן, העסקה תיסגר. "כרגע, רב הנסתר על הגלוי במגעים בין פריגו למיילן, ועדיין לא ברור אם העסקה אכן תצא לפועל, באיזה שווי, ואם לא תבוא הצעה נגדית לזאת של מיילן. אך במידה שהעסקה תתממש, ואנחנו לא רותמים את העגלה לפני הסוסים, יהיו לעסקה כמה השלכות על שוק ההון המקומי בכמה תחומים ובהם מחזורי המסחר, שוק המט"ח ומשקלי המניות במדדים המובילים.

אין ספק שהמפסידה הגדולה ממהלך כזה היא הבורסה המקומית. פריגו היא בעלת שווי שוק של 111 מיליארד שקל — שנייה רק לטבע, שהיא בעלת שווי שוק של 253 מיליארד שקל. הבורסה הישראלית סובלת בשנים האחרונות מירידה במחזורי המסחר, וחברות ישראליות רבות מעדיפות להציע את מניותיהן לציבור באמצעות הבורסה בארה"ב — ולא באמצעות הבורסה בישראל.

ב–2013 היתה זו מלאנוקס שמחקה את מניות החברה ממדד תל אביב 25 ונרשמה למסחר במדד נאסד"ק בארה"ב. התוצאה היתה חיובית עבור מלאנוקס, אך עצובה עבור שוק ההון. אין ספק כי יציאה של מניה בעלת משקל של כ–10% ממדד המעו"ף שאחראית על 4%–5% מהמסחר בתל אביב תפגע במחזורי המסחר הדלילים ממילא של הבורסה בתל אביב.

פריגו האמריקאית נחתה בישראל לאחר שרכשה את פעילותה של אגיס, והחליטה לשמור על המסחר בבורסה הישראלית, באמצעות החברה האם. "הצעת הרכש של פריגו עשויה להמשיך להשפיע על השוק עוד זמן לא מבוטל, מאחר שמדובר בהצעת רכש עוינת שסביר להניח שתגרום לחברות נוספות להצטרף למאבק השליטה בחברה", אומר עידן אזולאי, מנהל השקעות ראשי באפסילון: "בטווח הקצר, הדבר ישפיע לחיוב על השוק אך בטווח הארוך מחיקת החברה מהשוק המקומי יכולה להיות בעלת השפעה שלילית מאוד".

עידן אזולאיצילום: אייל טואג

המניה המחליפה

אזולאי מוסיף: "נכון לרגע זה, במידה שפריגו היתה נמחקת היום, טאואר היתה מחליפה אותה", מסכם אזולאי, "אבל עם כל הכבוד לטאואר, היא אינה חלופה ראויה לפריגו".

נועם מאירוביץ', מנהל השקעות במגדל שוקי הון, מפנה זרקור על תמהיל העסקה הנרקמת, ומסביר כי למרות הפרמטרים הנוכחיים, ככל הנראה לפחות 50% מהעסקה תתבצע במניות ולא במזומן: "למיילן יש חוב של 8.4 מיליארד דולר עם קופת מזומנים מצומקת של 284 מיליון דולר בלבד — לכן רוב העסקה תתבצע במניות, וזה רק מחזק את הטענה שאין למיילן טעם להיסחר בתל אביב. מאירוביץ' גם מסביר כי אם העסקה תצא אל הפועל מדובר באופרציה מורכבת מאוד עבור הבורסה הישראלית. "רוב ההשקעה בפריגו היא של משקיעים פאסיביים, בעיקר במדדים מחקים ובתעודות סל, לכן צריך להתחשב בפערי ארביטראז' והפרשי מט"ח ביום העסקה. לדעתי אם עסקה כזאת אכן תצא לפועל, השינויים בבורסה יתרחשו רק בסמוך או בעדכון המדדים הקרוב ב–15 ביוני".

נועם מאירוביץ'

לגבי הרכישה עצמה, במידה שתתבצע, במגדל שוקי הון צופים שני תסריטים אפשריים: אם ההצעה תתקבל בפרק הזמן שעד העדכון, כל שאר 26 המניות במדד המוביל (כרגע יש 27 מניות בתל אביב 25) יקבלו את הביקושים של פריגו בהתאם למשקלן היחסי. אם השינוי יתרחש בעדכון עצמו — רק נייר אחד ייפלט מהמדד במקום שני ניירות. התרחיש מתאים גם למדד תל אביב 100 שבו נסחרת פריגו, שהרי גם כאן נמצאות 102 מניות — אך הפיזור של פריגו יהיה הרבה יותר גדול.

במגדל שוקי הון מציינים גם את השפעת העסקה על שוק המט"ח המקומי, "אם העסקה המדוברת מעניקה לפריגו שווי שוק של 29 מיליארד דולר, כ-20 מיליארד דולר מתוכם יזרמו לשוק החופשי עקב מכירה של ניירות מיילן. בתרחיש כזה ככל הנראה בנק ישראל יצטרך להתערב ולרכוש דולרים כדי למתן את השפעת העסקה על שוק המט"ח".

אלעד שמשצילום: פלג אלקלעי

הדאגה הבאה

"שוק ההון הישראלי נתפס מופתע מהצעת הרכש", מציין אלעד שמש, סמנכ"ל המחקר והברוקראז' של קולמקס העולמית. "לפני הצעת הרכש המדוברת עסק השוק באפשרות למיזוג אפשרי של הגברת הראשונה של הבורסה בתל אביב, טבע, שנתפסת כבר שנים רבות כגדולה מדי עבור השוק המקומי, ועשויה להיות הבאה לחתוך את נכסיו של המדד המוביל בתל אביב ב–10% נוספים".

"נראה כי השוק המקומי עסוק באיתור הצעת הרכש הבאה כדי ליהנות מהפרמיה", מסכם שמש. "הזינוק במניית פריגו היום משפיע על החוסכים באופן רוחבי, שכן כל מי שחשוף למדד תל אביב 25 נהנה מעט מהפרמיה, אך בטווח הארוך מחיקתה של פריגו ואפשרות עזיבה של טבע — ירסקו את שווי המדד המוביל בישראל".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום