המלחמה בין ענקיות התרופות: גלולת הרעל - והדרמה שצפויה בבורסה של תל אביב - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המלחמה בין ענקיות התרופות: גלולת הרעל - והדרמה שצפויה בבורסה של תל אביב

התרופה של מיילן לניסיון ההשתלטות 
של טבע עליה - הצעת רכש לפריגו ■ מחיקת המניה השנייה בגודלה בת"א 25 תהיה מכה קשה לבורסה

3תגובות

הצעת הרכש שפירסמה חברת מיילן ביום רביעי שעבר למניותיה של חברת פריגו עשויה ליצור דרמה לא קטנה במסחר בבורסה היום ובטווח ארוך יותר.

משקלה של מניית פריגו במדד ת"א 25 (מעו"ף) הוא 9.8%, שנייה רק לטבע (10.5%). עם רכישתה בידי מיילן תיפרד מהבורסה המניה שריכזה את היקף המסחר השישי בגודלו. פריגו הצטרפה לבורסה ב–2005 בעקבות רכישתה של החברה הישראלית אגיס של מורי ארקין. מחיקתה תהיה המכה הקשה ביותר שספגה הבורסה, לאחר שנפרדה בחמש השנים האחרונות מ–149 חברות - כרבע ממספרן בסוף 2009. מניית פריגו עלתה ב-20% בשני ימי המסחר האחרונים בבורסת ניו יורק.

ואף על פי כן, ייתכן שההצעה של מיילן לרכוש את פריגו מנעה, או לפחות דחתה, דרמה גדולה אף יותר: הצעת רכש של טבע לכל מניותיה של מיילן, שהיא אחת מארבע היצרניות הגדולות בעולם של תרופות גנריות, והמתחרה הקשה ביותר של טבע בשוק האמריקאי. אנליסטים מעריכים שהצעת מיילן לרכוש את הבעלות המלאה בפריגו תמורת 205 דולר למניה, המשקף שווי חברה של 29 מיליארד דולר, פרמיה של 24% ביחס למחיר הסגירה של פריגו בבורסה של ניו יורק ביום שלישי שעבר, היתה צעד שננקט בחיפזון ומתוך חשש שהיא עצמה קרובה להירכש, כנראה בידי טבע.

רוברט קורי, היו"ר והרוח החיה במיילן ב–13 השנים האחרונות, ציין בהודעתו על הצעת הרכש, כי היא הוגשה לדירקטוריון פריגו ב–6 באפריל בעקבות סבב שיחות בין החברות על האפשרות של מיזוג ביניהן. פריגו עצמה הגדירה את הצעת הרכש כעוינת (Unsolicited), וציינה שדירקטוריון החברה יתכנס, ידון בהצעה וידווח על תגובתו במועד הראוי. תגובה זו פותחת את הפתח לדרישה של דירקטוריון פריגו ממיילן לשפר את הצעתה, או להיכנס לתהליך התמחרות עם רוכשים פוטנציאליים אחרים. העובדה שמיילן מייעדת לג'ו פאפא, יו"ר ומנכ"ל פריגו, את התפקיד הלא אטרקטיבי בעליל של יו"ר משותף של החברה הממוזגת עשויה להגדיל את סיכוייה של תגובה מסוג זה.

הראיה החזקה ביותר התומכת בהערכה שמיילן פירסמה הצעת רכש לפריגו, בין השאר כדי להדוף ניסיון השתלטות אפשרית עליה עצמה, נתמכת באירוע שהתרחש שלושה ימים בלבד קודם לכן ולא זכה לתשומת לב רבה. מיילן הכריזה על מתן אופציה לקרן שנשלטת בידי הדירקטורים העצמאיים של החברה. האופציה מאפשרת לקרן לדרוש ממיילן להקצות לה מניות בהיקף של 100% מהונה של מיילן במחיר מימוש של 1 יורוסנט למניה, לעומת מחיר של 70 דולר בבורסה.

האופציה שניתנת בהתאם לסעיף חדש בתקנון החברה, שאושר בידי בעלי המניות ברוב עצום, היא גלולת רעל שמסכלת מראש השתלטות עוינת על מיילן — משום שדירקטוריון החברה יוכל לדלל מיידית את אחזקתו של המשתלט הפוטנציאלי באמצעות הקצאת מניות לקרן שנשלטת בידי הדירקטורים העצמאיים. מיילן ניצלה בכך את העובדה שהפכה בסוף פברואר 2015 לחברה הולנדית בעקבות רכישת נכסיה של חברת אבוט מחוץ לארה"ב, וכן את העובדה שחוק החברות ההולנדי מתיר התקנת סעיף של גלולת רעל בזמן קצר. שתילת גלולת הרעל שלושה ימים לפני ההצעה לפריגו נועדה להגן על קורי והדירקטוריון הנוכחי של מיילן מהסיכונים הגלומים בעסקה: אחד מהם הוא שבעלי המניות ידחו את ההצעה לרכוש את פריגו, ויבקשו לבדוק את כל האופציות, כולל מכירתה של החברה.

כמעט שנה על המדף

ראובן קפוצ'ינסקי

פריגו עומדת על המדף, לפי הערכות, כמעט שנה, וסביר להניח שהוצעה לחברות אחרות בעלות מאזן פחות ממונף מזה של מיילן, כמו טבע. בהנחה שטבע לא מצאה עניין בפריגו, אפשר להניח שאחד הגורמים המרתיעים העיקריים הוא מחירה של פריגו. הצעת הרכש של מיילן מגלמת שווי של 29.1 מיליארד דולר למניותיה של פריגו ושווי של 34.5 מיליארד דולר לפעילותה (שווי מניות בתוספת החוב הפיננסי נטו). ההצעה מגלמת מכפיל שווי פעילות לרווח תפעולי תזרימי (EBITDA) של 23.2 לפריגו, בעוד מיילן נסחרה ערב ההצעה לפי מכפיל שווי פעילות ל–EBITDA של 12.4. בהנחה שמיילן לא תוכל לממן יותר מ–50% מהעסקה בחוב, יידרשו בעלי המניות להסכים לשלם עבור היתרה, 15 מיליארד דולר, במניות — ולדלל בכך את אחזקתם בשליש כדי לרכוש מניה שנראית על פניה כיקרה.

ארז ויגודמן, מנכ"ל טבע, אמר לפני שבועיים עם ההודעה על רכישתה של חברת Auspex תמורת 3.8 מיליארד דולר, כי לעתים יש צורך בביצוע יותר מעסקה אחת כדי להשיג בו־זמנית את היעדים של בניית ערך לטווח הבינוני והארוך, למשל באמצעות רכישת חברה כמו אוספקס, שנמצאת בשלב מתקדם של פיתוח תרופה מקורית והגדלת הרווח למניה בטווח הקצר. הוא רמז בכך שטבע אינה שוללת עסקת ענק שתשנה את פניה, כגון מיזוג עם מיילן, שאנליסט כמו קן קצ'טורה מ–Cowen מעריך שתייצר סינרגיות משמעותיות ותגדיל את הרווח למניה טבע.

אם אכן יש לטבע עניין בעסקה זו, היא תצטרך להמתין לתגובת דירקטוריון פריגו ולתגובת בעלי המניות של מיילן. השלמת העסקה תוריד כנראה את מיילן מסדר יומה של טבע, הן בשל גודלה של החברה הממוזגת, והן בשל חוסר העניין שלה במרכיבים משמעותיים בה כמו פריגו. התפתחות מכרז תחרותי על פריגו וכישלון של מיילן לזכות בו — יהפכו את האופציה של מיזוג בין טבע למיילן לריאלית.

החברה המובילה בשוק התרופות ללא מרשם

לפי שעה, עם זאת, נראה ששוק ההון מגיב פחות לסיכון שבעסקה בין מיילן לפריגו, ויותר להזדמנות שהיא פותחת. עלייה של 18% במניית מיילן משקפת את הערכת השוק שהסינרגיות בינה לבין פריגו יגדילו בשיעור דומה את הרווח למניית מיילן למרות הדילול העמוק. מניית פריגו עלתה ב–21% למחיר של 198.6 דולר, שנמוך ב–3.1% ממחיר הצעת הרכש, ומשקף סיכון נמוך יחסית לאי־מימוש העסקה.

רובי לבוביץ'

פריגו היא החברה המובילה בארה"ב בשוק התרופות ללא מרשם רופא ומוצרים רפואיים במותג פרטי של רשתות הפארם, שבהם היא מחזיקה בנתח של 70%. פריגו היא בעלת חטיבה גנרית קטנה יחסית אבל רווחית, שממוקדת בתרופות קשות יחסית לפיתוח בתחום מחלות העור ובטכנולוגיה של קצפים ונוזלים. פריגו מחזיקה גם בפעילות שרווחיותה נמוכה ותנודתית בתחום הוויטמינים ותוספי המזון, וכן היא מייצרת תחליפי חלב אם במותג פרטי.

הן פריגו והן מיילן היו פעילות בשוק המיזוגים והרכישות על רקע האטה בצמיחתן, הירידה החדה בריבית שמממנת עסקות אלו, וחשיפה גדולה יחסית למרכז רווח אחד. אצל מיילן זו החשיפה ל–Epipen (זריקת אדרנלין לטיפול מהיר בחסימת דרכי הנשימה), שמספקת לה 30% מהרווח התפעולי, ועלולה לעמוד עוד ב–2015 בפני תחרות גנרית מצדה של טבע; ואצל פריגו 26% מהרווח שזקפה ברבעון הרביעי של 2014 נבעו מתמלוגים ממכירותיה של התרופה טיסאברי לטיפול בטרשת נפוצה.

פריגו רכשה בדצמבר 2013 את הבעלות המלאה בחברת אלאן האירית תמורת 8.6 מיליארד דולר, ובכך רכשה שני נכסים חשובים: זכות לקבל 18% ממכירותיה של התרופה טיסאברי לטיפול בטרשת נפוצה, שמתחרה בקופקסון של טבע והגיעה למכירות של 2 מיליארד דולר ב–2014, וכן שיעור מס מופחת כתוצאה מהעובדה שבעקבות רכישת אלאן הפכה פריגו לחברה אירית.

פריגו השלימה בשבוע שעבר את רכישת החברה הבלגית Omega תמורת 3.6 מיליארד יורו, בניסיון להקטין את תלותה החזקה בשוק האמריקאי. אומגה היא החברה החמישית בגודלה באירופה בשוק התרופות והמוצרים הרפואיים ללא מרשם רופא באירופה. הרכישה הרחיבה את פעילותה של פריגו בתחום התרופות ללא מרשם רופא לאירופה, והפכה את ההתפלגות הגיאוגרפית של הכנסותיה למאוזנת יותר, כך ש–43% מהכנסותיה של פריגו נובעים מפעילותה מחוץ לארה"ב, בהשוואה ל–19% בלבד לפני העסקה.

עליית ערך של 1,660% לפריגו

אם אכן תירכש פריגו במחיר של 205 דולר למניה, יהיה בכך הישג אדיר לפאפא, שנכנס לתפקיד המנכ"ל באוקטובר 2006, זמן לא רב לאחר שפריגו רכשה את אגיס הישראלית שבשליטת מורי ארקין תמורת 900 מיליון דולר. פאפא הוביל את פריגו משווי חברה של 1.7 מיליארד דולר עם כניסתו לתפקיד לשווי של 29 מיליארד דולר — שווי החברה על פי הצעת הרכש של מיילן, כלומר עליית ערך של 1,660%.

בלומברג

מיילן רכשה באחרונה את תיק התרופות הממותגות והמקוריות, וכן את התרופות הגנריות של חברת אבוט בשווקים מפותחים מחוץ לארה"ב תמורת 5.3 מיליארד דולר במזומן ובמניות, והפכה בכך לחברה הולנדית — כך ששיעור מס החברות שתשלם יירד דרמטית בהשוואה לשיעורו בארה"ב, 35%. עסקה בין מיילן לפריגו תיצור חברה בעלת נוכחות משמעותית בשוק הטרשת הנפוצה, שכן פריגו מקבלת תמלוגים ממכירותיה של התרופה טיסאברי שניתנת בעירוי לטרשת נפוצה, ונחשבת לתרופה האפקטיבית ביותר למחלה, גם אם פרופיל הבטיחות שלה אינה מושלם; ומיילן מפתחת במשותף עם חברת נאטקו ההודית גרסה גנרית לתרופה קופקסון של טבע, שסיפקה לחברה הישראלית 55% מהרווח התפעולי שלה ב–2014.

השלמת העסקה לרכישת פריגו בידי מיילן תייצר רווחים משמעותיים למשקיעים מוסדיים ישראליים. על פי האתר www.stocker.co.il, קרנות הנאמנות והחיסכון ארוך הטווח של קבוצת מגדל מחזיקות ב–3.4 מיליון מניות פריגו בשווי של 690 מיליון דולר; קבוצת הראל מחזיקה ב–1.9 מיליון מניות פריגו, ששוות 398 מיליון דולר על פי מחיר הצעת הרכש; קבוצת מנורה מחזיקה בחיסכון ארוך הטווח ובקרנות הנאמנות ב–1.6 מיליון מניות בשווי של 328 מיליון דולר; וקבוצת עמיתים מחזיקה ב–1.46 מיליון מניות בשווי של 299 מיליון דולר.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#