האם כספי הפנסיה 
שלנו מוגנים?

השתיקה של הפניקס בכל הקשור לחקירה מטרידה. שכן כמנהל כספי ציבור הרביעי בגודלו אחרי מגדל והראל בקרב חברות הביטוח, מצופה מהפניקס לנהוג אחרת

אסא ששון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ביום שני שעבר עצרה רשות ניירות ערך את עמרי ויסמן, שמשמש כיום מנהל דסק מניות בחדר מסחר של הלקוחות המוסדיים בבית ההשקעות אקסלנס, המנוהל בידי עוזי דנינו. אקסלנס היא חברה בת של חברת הפניקס, המנוהלת בידי אייל לפידות, ונמצאת בשליטת איש העסקים יצחק תשובה - שבאמצעות אחזקותיו בקבוצת דלק הוא שולט גם בשוק הגז הישראלי.

ויסמן נעצר לאחר חקירה סמויה של רשות ניירות ערך בחשד לניצול המידע שהיה בידיו לנוכח פעילותו כמנהל הדסק המוסדי. הדסק המוסדי הוא הדסק החשוב בחבר הבורסה, שכן הוא מרכז את כל פעילות הגופים המוסדיים הפועלים באמצעות חבר הבורסה. בתור גוף כזה הוא חשוף לזרימת כספים נרחבת לניירות ערך שונים. מאחר שמדובר בזרימת כסף נרחבת, המשמשת למסחר בהיקפים גדולים של מאות מיליוני שקלים ביום, היא גם משפיעה על שעריהם של ניירות הערך הנסחרים.

על פי החשד, ב–2010–2012 ניצלו ויסמן וחברו אבי אשכנזי את המידע שהיה לויסמן על הפעילות של המוסדיים, וביצעו פעולות מסחר תוך שימוש במידע זה בהיקפים משמעותיים של יותר מ–100 מיליון שקל. ברשות ניירות ערך סבורים כי פעולות אלו איפשרו לשניים לגרוף רווחים בסך 1.2 מיליון שקל. על פי החשד, במסגרת השיטה, המכונה בעגת השוק Front Running, הורה ויסמן לאשכנזי לרכוש לחשבונו האישי ניירות ערך שבהם ויסמן עתיד היה לפעול בשם המוסדיים.

אייל לפידותצילום: קובי קלמנוביץ'

לאחר שאשכנזי רכש את הניירות לחשבונו, ויסמן התחיל לרכוש את הניירות עבור המוסדיים תוך כדי כך עליית שערם. לאחר מכן, על פי החשד, מכר אשכנזי את ניירות הערך שרכש קודם לכן תוך גריפת רווח ללא כל סיכון. פעילות כזו נסמכת על המידע שמצוי בידי מנהל המסחר.

אחד מלקוחותיו המובחרים של חבר הבורסה אקסלנס היא הפניקס, מנהל הכספים הרביעי בגודלו בישראל, עם סכום מנוהל של 160.1 מיליארד שקל. לקראת סוף השבוע שעבר זומנו בכירים בהפניקס ששמם לא פורסם לחקירה ברשות. החקירה עסקה בפעילותו של ויסמן. מעבר לדיווח הלקוני שפורסם בבורסה, בהפניקס סירבו למסור כל פרט הקשור לחקירה. הסיבה הרשמית היא חשש לשיבוש הליכי חקירה.

השתיקה של הפניקס בכל הקשור לחקירה מטרידה. שכן כמנהל כספי ציבור הרביעי בגודלו אחרי מגדל והראל בקרב חברות הביטוח, מצופה מהפניקס לנהוג אחרת. אין בכוונתנו לחשוד בכשרים, אך כשכספי הפנסיה מופקדים בידי גוף מוסדי, שנהנה מסמכות כמעט מוחלטת לקבל החלטות על העתיד הפנסיוני שלנו, מן הראוי לקבל תשובות ברורות בכלל, ובוודאי כשמדובר בחשדות חמורים של גריפת רווחים אסורים על חשבון הפנסיונרים.

שתיקתה של הפניקס אינה חריגה בתחום הביטוח. חברות הביטוח מעדיפות להגן על שמן הטוב, ולא לחשוף בפני החוסך את מה שקורה בחדרי חדרים. עם כניסתו של שר אוצר חדש, כנראה משה כחלון, כדאי למהר ולהשלים את הרפורמות בענף הביטוח, כמו החלת האפשרות לבצע ניוד מלא של ביטוחי המנהלים, וכן דרישה מחמירה יותר ממנהלי חברות הביטוח לשקיפות בכול הקשור לניהול כספי החיסכון הפנסיוני. רק שקיפות חסרת פשרות ותחרות יבטיחו כי סוחרים ומנהלי השקעות, שתחת ידיהם עוברים מאות מיליוני שקלים ביום, לא ינצלו זאת כדי לגרוף רווחים אסורים על חשבון הפנסיונרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker