פישמן יסדר |

הסדר חוב של מיליארד שקל במירלנד ייסגר בתוך כחודש

היועצים, הנאמנים ועוה"ד המעורבים ייסעו לקפריסין כדי לסגור את ההסדר ■ פעילות הנדל"ן ברוסיה היא המקור העיקרי להצפת ערך בחברה האם כלכלית ירושלים

בעוד כמה שבועות אמור להיסגר הסדר החוב בחברת הנדל"ן מירלנד, שבשליטת אליעזר פישמן ובניהולו של רומן רוזנטל. הגורמים המעורבים בהסדר - עורכי דין, יועצים ונאמנים - ייצאו לניקוסיה, קפריסין, לשבוע מרוכז של דיונים מרתוניים, במטרה לסכם את כל הפרטים של מתווה הסדר החוב בהיקף של כמיליארד שקל שגובש.

מירלנד, שמאוגדת בקפריסין, נקלעה למצוקת נזילות בעקבות ירידה במחירי הנפט - שגררה פיחות חד בשער הרובל הרוסי מול הדולר. החברה מרכזת את פעילות הנדל"ן של קבוצת פישמן ברוסיה, ומוחזקת בידי שלוש חברות נדל"ן ציבוריות שבשליטתו: כלכלית ירושלים (30.5%), מבני תעשייה (40.2%) ודרבן השקעות (15.2%, שהיא חברה מדווחת). מחזיקי האג"ח הגדולים במירלנד הם הראל, פסגות, ילין לפידות, אי.בי.אי ואנליסט.

המתווה להסדר, שצפוי עוד לעבור מקצה שיפורים, מתייחס לדחיית תשלומי הקרן של האג"ח ב–3.5 שנים. בתמורה לכך הריבית בכל סדרה תוגדל בשיעור של 1.25%, וכל פיצויי הריבית ייתוספו לקרן וייפרעו יחד עם תשלומי הקרן.

אליעזר פישמןצילום: דודו בכר

בינתיים, הכלכלה הרוסית עדיין רחוקה מלחזור לפסים הרגילים כפי שהיו לפני כשנה, אך לפחות בשבועות האחרונים נבלמה ההתחזקות של הדולר מול הרובל הרוסי, וכיום שער החליפין הוא 55 רובל לדולר.

ההתפתחויות הכלכליות ברוסיה ובחבר המדינות (שבהן פועלת קבוצת פישמן באמצעות חברת סוויטלנד) משפיעות בצורה מהותית על ביצועים של החברה האם כלכלית ירושלים (המוחזקת ב–68% בידי פישמן) ועל יכולתו של פישמן לעמוד בהתחייבויותיו האישיים כלפי הבנקים בראשות לאומי המחזיק בשעבוד על כ–40% ממניות גרעין השליטה בכלכלית ירושלים.

אחרי שהגיעה למחיר שפל של כ–10.5 שקלים, מניית כלכלית התאוששה מתחילת השנה ב–33%, והחברה נסחרת לפי שווי שוק של 1.2 מיליארד שקל, המגלם לה מכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) של 0.56 בלבד.

כלכלית הפחיתה ב–2014 מהונה העצמי 492 מיליון שקל בגין חלקה בהפחתות של מירלנד, אך נראה כי בשוק ההון חוששים כי כלכלית עלולה לבצע הפחתות נוספות בגין חלקה בהון של מירלנד, וכן בגין חלקה בערבויות שהעניקה לסוויטלנד. החוב הפיננסי נטו של כלכלית הסתכם בסוף 2014 ב–3.85 מיליארד שקל, מתוך זה 2.07 מיליארד שקל לבעלי האג"ח.

האג"ח של כלכלית נסחרות לפי תשואות לפדיון של כ–6%–11% - שיקשו על החברה למחזר את החוב בשוק ההון בריביות סבירות. לכלכלית יש מספיק כלים כדי לעמוד במלוא התחייבויותיה בסך 1.55 מיליארד שקל ב–2015–2016. ככל שנוגע הדבר בבעלי המניות, הפוטנציאל העיקרי להצפת ערך טמון ברוסיה, ובעיקר בפרויקט המגורים טריומף פארק בסנט פטרסבורג, שאמור להניב רווח גולמי של 350 מיליון דולר (על פני שנים).

בינתיים, לפי דו"ח תזרים מזומנים החזוי, כלכלית הקפיאה את חלוקת הדיווידנדים ל–2015–2016. מדובר בחדשות רעות ללאומי, שחשוף לחובותיו האישיים של פישמן בכ–1.7 מיליארד שקל. מלבד 40% מכלכלית בשווי שוק של 480 מיליון שקל, מחזיק לאומי בשעבוד על נדל"ן פרטי של פישמן בשווי של כמה מאות מיליוני שקלים. כך, אף על פי שגבה מפישמן בשנים האחרונות מאות מיליוני שקלים, ומנסה כיום למזער נזקים, מוצא לאומי את עצמו בפער שלילי של כמיליארד שקל בין גובה החוב לשווי ביטחונותיו.

לאומי, המנוהל בידי רקפת רוסק עמינח, מצוי כיום בדילמה. שכן אם ישתלט על החברה הוא עלול להדרש להזרים לכלכלית הון בהיקפים מהותיים, בעוד הסיכוי למצוא משקיע שיסכים לשלם את הסכום שיכסה את מלוא החוב כלפי הבנק נראה כיום כקלוש. לאומי כבר הפריש בגין החובות לפישמן יותר ממיליארד שקל, כך שלא מדובר בחשיפה שמאיימת על מאזני הבנק. מה שיותר מדאיג את ראשי לאומי הוא לסיים את הפרשה הזאת עם כמה שפחות נזק תדמיתי, ולא לחזור על הטעויות שנעשו בפרשת גנדן־נוחי דנקנר־אדוארדו אלשטיין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום