תוכנית החומש של אורמת: התרחבות מחוץ לארה"ב ורכישת תחנות של חברות אחרות

האסטרטגיה החדשה של אורמת, שהוצגה בשבוע שעבר בכנס אנליסטים, מבוססת על כניסה לתחומים נוספים של אנרגיה מתחדשת, 
מעורבות עמוקה יותר באמריקה הלטינית, מזרח אסיה ואפריקה - וכן על חידוש פעילות המיזוגים ורכישות

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

בדיוק שנה מאז שהחליף את יהודית ברוניצקי בתפקיד המנכ"ל, ובעקבות שיפור ברווחיות ב-2014, פרס יצחק אנג'ל בכנס משקיעים בניו יורק את האסטרטגיה של החברה לחמש השנים הקרובות. תמציתה של האסטרטגיה שהציג אנג'ל היא האצת הצמיחה באמצעות גיוון בסוגי הטכנולוגיה שבהם מעורבת החברה, התרחבות גיאוגרפית וגיוון בסיס הלקוחות. בעשורים האחרונים התמקדה אורמת טכנולוגיות בפרויקטים גיאותרמיים, בעיקר של מאגרים בטמפרטורה נמוכה. 76% מכושר הייצור של החברה היה בארה"ב, והפרויקטים התבססו על טכנולוגיות שפותחה באורמת ועל יכולת הייצור שלה במפעל ביבנה. לקוחות החברה היו ממשלות וחברות חשמל.

לאסטרטגיה זו היו יתרונות כמו התמחות ושמירה על רווחיות גבוהה באמצעות מעורבות בכל שלבי הייצור, אך מנגד היא הגבילה את פוטנציאל הצמיחה של החברה - משום האנרגיה הגיאותרמית היא נישה בשוק האנרגיה המתחדשת.

החזון של אנג'ל הוא שעד 2020 יגדל ל-25% נתח ההכנסות של החברה מאנרגיות מתחדשות שאינן גיאותרמיות, ונתח ההכנסות מחברות וארגונים יצמח מ-0% ב-2014 ל-25% ב-2020 על חשבון חברות חשמל. אנג'ל קבע מטרה: להגדיל את חלקו של כושר הייצור שמחוץ לארה"ב מ-24% ב-2014 ל-50% ב-2020.

גם אנרגיה סולארית

אורמת מתכננת להרחיב את הבסיס הטכנולוגי שלה, בצורה אורגנית או באמצעות רכישות, ובכך להרחיב את השוק הפוטנציאלי שעליו היא מתמודדת - באמצעות כניסה לאנרגיה סולארית, כפי שעשתה בהצלחה בפרויקט היבר בקליפורניה. עוד מתכננת החברה להיכנס לפרויקטים של אנרגיה מתחדשת משולבת, למשל אנרגיה גיאותרמית וסולארית, עם כוונה להיות מעורבת בעתיד גם בתחום אחסון האנרגיה, שאותו היא רואה כגל הבא של האנרגיה המתחדשת.

האצת הצמיחה תתבצע גם באמצעות התרחבות גיאוגרפית, תוך ניצול הפוטנציאל הגיאותרמי במדינות כמו מקסיקו וגואטמאלה באמריקה הלטינית, בקניה ואתיופיה במזרח אפריקה, ובאינדונזיה ובפיליפינים באסיה.

אורמת מעוניינת לגוון את בסיס לקוחותיה, שנשען היום כמעט בלעדית על חברות חשמל פרטיות, בעיקר בארה"ב, וחברות ממשלתיות מחוץ לארה"ב. אורמת תיכנס להסכמי מכירה ארוכי טווח וישירים של חשמל מאנרגיה מתחדשת עם חברות ענק, המבקשות להקטין את עלות האנרגיה שלהן ואת טביעת הרגל הפחמנית שלהן, כדי לשפר את דימוין הציבורי.

אורמת אינה מתכננת להקריב את הרווחיות על מזבח האצת הצמיחה, והיא תתמקד בצמיחה רווחית ובת קיימא, כפי שבאה כבר לידי ביטוי בעלייה של הרווח התפעולי התזרימי (Ebitda) מ-39 דולר למגה וואט שעה ב-2012 ל-48 דולר למגה וואט שעה ב-2014. צמיחה רווחית תושג על ידי הרחבה הדרגתית של תחנות כוח שמבוססות על מאגרים מוכחים, והשקעה שכבר בוצעה בתשתיות הנחוצות להפעלתם כמו חיבור לרשת החשמל ולפיכך רמת הסיכון של ההשקעה בהם נמוכה יותר.

דוגמה לכך היא הרחבת תחנת הכוח הגיאותרמית באולקריה, קניה, מ-12 מגה וואט ב-2000 ל-110 מגה וואט ב-2014. אמצעי אחר למימוש יעד זה הוא שינוי השיטות של ניצול המאגרים הגיאותרמיים, למשל, באמצעות המעבר משימוש בבארות ארטזיות בפרויקט הגיאותרמי בהיבר קליפורניה, לשימוש בבארות שאיבה והתקנת ציוד חדש שצפוי יחד עם הסכם חדש למכירת החשמל להגדיל את ה-Ebitda של תחנות הכוח ב-12 מיליון דולר לשנה.

אורמת מתכננת אופטימיזציה של התפעול של תחנות כוח קיימות, למשל על ידי שדרוג מערכות הבקרה מרחוק, והקטנה של כוח אדם והקמת מרכזי תמיכה אזוריים משותפים לכמה פרויקטים. החברה גם מתכננת לחדש את פעילותה בתחום המיזוגים והרכישות ברכישת נכסים של חברות במצוקה פיננסית, או נכסים שתפעולם לא אופטימלי, וכן ברכישת טכנולוגיות משלימות בתחום האנרגיה המתחדשת, תוך ניצול העובדה שיחס החוב ל-Ebitda שלה ירד מ-4.7 ב-2012 ל-3.2 ב-2014.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker