הכלכלן הראשי של IBI מעריך: גובר הסיכוי לריבית שלילית של עד 0.1% בישראל

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות, מבסס את הערכתו על הירידה בהסתברות להעלאת הריבית בארה"ב שמעלה את ההסתברות להפחתת הריבית בישראל ■ לדבריו, "הסיכון העיקרי טמון בהרכב הממשלה ובתרחיש שבו מתגבר הלחץ הבינלאומי על ישראל"

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
דרור רייך

"בנק ישראל ימשיך בשלב זה עם כלי המדיניות הנוכחיים, דהיינו - הפחתת ריבית נוספת במידת הצורך לטריטוריה שלילית במקביל להגדלת רזרבות המט"ח" - כך העריך הבוקר (ב') רפי גוזלן, המשמש כלכלן ראשי בבית השקעות IBI.

אתה ההנחה שלו מבסס גוזלן על ההערכות הגברות כי החולשה שנרשמה בסביבת המאקרו בארה"ב והירידה בהסתברות להפחתת הריבית שם, מעלה את ההסתברות להפחתת הריבית המקומית בחודשים הקרובים.

"העדכון לרמת רזרבות המט"ח הרצויה שעליה הודיע בנק ישראל בשבוע האחרון נתקל בתגובה אנמית למדי", הוא אומר. "רמת היתרות כיום עומדת על כ-85 מיליארד דולר כאשר הטווח עודכן מ-65-90 מיליארד דולר ל-70-110 מיליארד דולר".

לדבריו, "הסיכון העיקרי מהבחינה המקומית טמון בהרכב הממשלה ובתרחיש שבו מתגבר הלחץ הבינלאומי על ישראל. ללא הרעה במישור המדיני, ניתוח תיאורטי כלכלי נטו היה מותיר אותנו עם האופטימיות שאפיינה את הערכותינו בנוגע לשוק האג"ח המקומי בשנתיים האחרונות".

בבית ההשקעות מציינים: "מכיוון שקיימת אי ודאות סביב נקיטת צעדים אלו ובוודאי שלגבי עיתוים אנו ממשיכים להעדיף שילוב של רכיב מט"חי ורכיב שקלי על פני הרכיב הצמוד בתיק. כאשר מבחינת המח"מ, הטווח הבינוני לפדיון באפיק השקלי מציע את פרופיל הסיכון-סיכוי הטוב יותר בשלב זה".

נגידת בנק ישראל קרנית פלוגצילום: אמיל סלמן

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker