אנרג'יקס תקים פרויקט אנרגיית רוח בפולין בהשקעה של 400 מיליון שקל

הפרויקט אמור להתחבר לרשת החשמל בפולין עד לסוף 2015, כדי ליהנות מההסדרה הנוכחית שמבטיחה תשלום של 79 יורו למגה־ואט־שעה ■ המיזם צפוי להניב לאנרג'יקס הכנסות של 13 מיליון יורו בשנה

יורם גביזון

חברת אנרג'יקס, שבשליטת חברת אלוני חץ (72%), תקים מתקן לייצור חשמל מאנרגיית רוח בפולין, שהספקו הוא 50 מגה־ואט. הפרויקט יוקם בעלות של 400 מיליון שקל, וצפוי להתחבר לרשת החשמל עד לסוף 2015.

ההקמה של המתקן תמומן ממקורותיה העצמאיים של אנרג'יקס ללא ליווי בנקאי, ועל כן בכוונתה של אנרג'יקס, שמנוהלת בידי אסי לוינגר, לצאת לגיוס הון עצמי בהיקף של 300 מיליון שקל. אלוני חץ מתכננת להשתתף בגיוס ההון בהיקף מינימלי של 215 מיליון שקל, כלומר באופן יחסי לאחזקתה במניות אנרג'יקס. הגיוס יגדיל ב-160% את ההון העצמי של אנרג'יקס, שמסתכם ב-187 מיליון שקל.

על פי הערכותיה של אנרג'יקס, הפרויקט יניב הכנסה שנתית של 13 מיליון יורו ותזרים מזומנים חופשי (בניכוי עלויות תפעול) של 11 מיליון יורו. החברה צופה שהפרויקט יניב שיעור תשואה פנימי של 10.7%, ורווח שנתי על בסיס מזומן של 11.6% בתקופה ממוצעת של חמש שנים, כשבמהלך תקופה זו - לאחר שתושלם הקמת הפרויקט, ייחתם הסכם למכירת החשמל ויוסר סיכון ההקמה - אפשר לצפות שאנרג'יקס תגייס חוב, בהלוואה בנקאית או בהנפקת אג"ח, שיחליף את ההון העצמי שיושקע בפרויקט.

בפולין אפשר למכור 
חשמל בבורסה

אנרג'יקס קיבלה את כל היתרי הבנייה והאישורים הנדרשים לצורך תחילת עבודות הקמת השלב הראשון בפרויקט, ועבודות ההקמה של השלב הראשון צפויות להתחיל מיידית. היקפו המקורי של הפרויקט הוא 192 מגה-ואט, אך אנרג'יקס החליטה לפצל אותו לכמה שלבים ולבצע בשלב זה בהיקף מצומצם יותר של 50 מגה־ואט במטרה לאפשר את הפעלתו תחת ההסדרה הנוכחית, שעומדת להשתנות החל בינואר 2016.

על פי ההסדרה הנוכחית של משק החשמל בפולין, מקבלים יצרני האנרגיה המתחדשת שני סוגי תשלומים: תשלום למגה־ואט־שעה, ותעודה ירוקה עבור ייצור כל מגה־ואט־שעה מאנרגיה מתחדשת. את התעודה יכול היצרן למכור במחיר שנקבע בבורסה, כשהרוכשים בדרך כלל הם יצרני חשמל קונוונציונלי. חברות חלוקה יוכלו באמצעות הרכישה לעמוד בהתחייבות לרכוש לפחות 15% מהאנרגיה שהם מוכרים לצרכני החשמל ממקורות ירוקים. המחיר הממוצע הנוכחי של מגה־ואט־שעה אחת של חשמל ותעודה ירוקה הוא 320 זלוטי (79 יורו).

הסדרה זו תשתנה בינואר 2016, ואת מקומה יתפוס משטר של מכרזים, שבו תקבע רשות החשמל הפולנית מחיר מקסימום למגה־ואט־שעה, ותבקש הצעות מיצרני האנרגיה המתחדשת לשיעור ההנחות שהם מוכנים לתת ביחס למחיר המקסימום ולכמות החשמל שהם מוכנים לספק במחיר זה. השינוי יקטין את הוודאות ביחס למחיר החשמל, ומסיבה זו מעדיפים יצרנים קטנים לחבר פרויקטים בהקמה עד לסוף 2015, כדי להמשיך ליהנות מרמה גבוהה יותר של ודאות ביחס למחיר שעל פיו ימכרו לרשת את החשמל שייצרו. עם זאת, אנרג'יקס עשויה להקים מאוחר יותר את יתרת הפרויקט בהספק של 142 מגה־ואט בשני שלבים נוספים - האחד בהספק של עד 58 מגה־ואט, והשני בהספק של עד 84 מגה־ואט.

אנרג'יקס חתמה במקביל על הסכם לרכישתה של חברת הפרויקט מהיזמית, חברת יורוסקייפ (Euroscape), תמורת 7 מיליון יורו. אם היא תחליט להקים את השלב השני של הפרויקט, היא תשלם ליזמים עוד 8.1 מיליון יורו. אנרג'יקס גם קיבלה מיורוסקייפ אופציה לרכוש את הזכויות לפיתוח השלישי של הפרויקט בתמורה ל–140 אלף יורו לכל מגה־ואט, בכפוף לזכייתה של חברת הפרויקט במכרז התעריף הראשון במסגרת ההסדרה החדשה עבור השלב השלישי של הפרויקט.

אנרג'יקס חתמה על הסכם מתוקן עם יצרן הטורבינות ועם קבלן ההקמה של הפרויקט, ולפיו התחייבו לספק את הטורבינות ולהקים את הפרויקט בתמורה ל–50 מיליון יורו ו-28 מיליון יורו בהתאמה עד לאוקטובר 2015. ההסכמים כוללים מנגנוני קנסות ופיצוי אם לא יעמדו בלוח הזמנים להקמת הפרויקט, שימוקם בצפון מערב פולין בקרבת הגבול עם גרמניה. העיר נהנית מעוצמת רוח גבוהה ויכולת למכור את החשמל לרשת הגרמנית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker