המיליונרים של אקסטל: אפרים קריאל יקבל עוד 3 מיליון שקל; אליאב בר דויד - 2.5 מיליון שקל

המתווך הפיננסי אפרים קריאל, שחיבר את אקסטל לשוק ההון הישראלי, קיבל בהנפקה הקודמת כ-8 מיליון שקל ■ יו"ר איפקס הנפקות, אהרון סמרה, יקבל עוד כ-1.5 מיליון שקל, בנוסף ל-4 מיליון שקל בהנפקה הקודמת ■ אקסטל תשלים היום גיוס של 600 מיליון שקל

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

ענקית יזום הנדל"ן אקסטל, שבבעלות היזם גארי בראנט, תשלים היום גיוס חוב שני של 600 מיליון שקל. בדרך, כיסיהם של חתמי ההנפקה והמתווך הפיננסי ששידך בין אקסטל לשוק הון בישראל, אפרים קריאל, יועשרו בכ-12 מיליון שקל נוספים - כ-2% מהיקף ההנפקה.

העמלות יחולקו ביחס של 0.53% לקריאל ו-1.47% לאייפקס הנפקות, שתחלוק חלק מהסכום עם חתמים נוספים שלקחו חלק בהנפקה (פועלים אי.בי.אי, לאומי פרטנרס, רוסאריו, דיסקונט חיתום, ברק קפיטל, אקסלנס נשואה חיתום ועוד). קריאל, איש נדל"ן וסוכן ביטוח בעבר שהינו קרוב משפחה של ברנט, יגזור קופון של כ-3 מיליון שקל מההנפקה (ברוטו). בהנפקה הקודמת שולמו לקריאל כ-8 מיליון שקל, כך סך העלמות המצטבר שהכניס (ברוטו) עומד על כ-11 מיליון שקל.

איפקס, שלה שולמו כ-15.5 מיליון שקל בהנפה הקודמת (חלק קטן מהסכום הועבר לחתמים נוספים שלקחו חלק בהפצה), צפויה להכניס עוד כ-7-8 מיליון שקל. בשל מבנה ההוצאות הרזה והרווחיות הגבוהה המאפיינת את חברות החיתום, הרוב המכריע של העמלות צפוי לחלחל אל בעלי המניות באיפקס חיתום – המנהלים (80%).

מי שמחזיק ברוב המניות הוא המנכ"ל בר-דויד (37%), שחלקו עשוי להסתכם בכ-2.5 מיליון שקל, וזאת בנוסף ל-6 מיליון שקל שקיבל בהנפקה הקודמת. חלקו של היו"ר סמרה, המחזיק בכ-25% מהמניות, מסתכם בכ-1.5 מיליון שקל, בנוסף ל-4 מיליון שקל בהנפקה הקודמת. יודגש שמדובר בסכומים ברוטו, שמהם יש לשקלל הוצאות הנפקה ותשלומי מסים.

גארי ברנט, נשיא חברת אקסטל
גארי ברנט, נשיא אקסטל

בעוד חברות אמריקאיות קטנות, כמו טריטופ וסיימון-ברון, שהגיעו עם הון עצמי נמוך ויחסים פיננסים חלשים יחסית החליטו לוותר על הנפקה בישראל, אקסטל תשלים היום בהנפקת אג"ח שנייה (סדרה ב') בהצלחה מרובה. החברה השלימה שלשום את שלב המרכז המוסדי עם ביקושים גבוהים של 560 מיליון שקל. הביקושים איפשרו לחברה, שהתכוונה לגייס כ-340 מיליון שקל, להגדיל את סך הגיוס מהגופים המוסדיים לכ-445 מיליון שקל.

החברה צפויה לערוך היום את המכרז הציבורי, כך שסך הגיוס הכולל יגיע לכ-600 מיליון שקל. בשונה מרוב ההנפקות של חברות הנדל"ן האמריקאיות, בהנפקה נרשמה השתתפות של גופים מוסדיים, בהם קופות הגמל של מנורה, הראל, הלמן אלדובי, אקסלנס, וכן קרנות הנאמנות של אלטשולר-שחם ואי.בי.אי.

ייצרה 200 מיליון דולר בשנה

אקסטל, מחברות הייזום הגדולות והמובילות בניו יורק, מחזיקה בנדל"ן בשווי נכסי נקי של כ-2 מיליארד דולר. החברה עוסקת בייזום למגורים ונכסים מניבים. עם חלק מנכסיה ניתן למנות את פרויקט One57, W Hotel בטיים סקוור ועוד. במהלך מאי 2014 ביצעה אקסטל הנפקה ראשונה של איגרות חוב, בה גייסה כ-1.04 מיליארד שקל. איגרות החוב של החברה, המדורגות ברמה של A2 על ידי חברת הדירוג מידרוג (דירוג בינוני-גבוה), נסחרות בתשואה לפדיון של 5.06%.

לפני כשבועיים פירסמה אקטל את תוצאותיה ל-2014. החברה הציגה רווח נקי שנתי של 206 מיליון דולר, ירידה קלה של 6.8%, שנבע בעיקרו ממכירת דירות בפרויקט 94th Third project, ומפעילות השוטפת. הכנסות החברה הסתכמו ב-98.3 מיליון דולר, לעומת כ-24.5 מיליון דולר בשנת 2013 – קפיצה של פי שלושה. הגידול בהכנסות נבע, בעיקר, ממכירת 80% מ-94th Third project.

הרווח הגולמי של אקסטל הסתכם ב-47.5 מיליון דולר, לעומת כ-11 מיליון דולר בשנת 2013. הרווח התפעולי הסתכם בכ-203 מיליון דולר, לעומת רווח תפעולי של 240 מיליון דולר בשנת 2013. תזרים המזומנים מפעילות שוטפת הסתכם בכ-143 מיליון דולר, וזאת לעומת תזרים שלילי בגובה של כ-81 מיליון בשנת 2013. נכון לסוף 2014, לחברה יתרת נזילות של כ-257 מיליון דולר. השווי הנכסי הנקי של החברה מסתכם בכ-2 מיליארד דולר.

הנתון המעניין בדו"חות הכספיים של אקסטל מיוחס להיקף ההון העצמי שעלה ל-894 מיליון דולר, כ-43% מהמאזן, לעומת הון עצמי של 636 מיליון דולר בסוף שנת 2013. העלייה בהון העצמי מיוחסת לרווח הנקי שייצרה החברה ב-2014, וכן להעברת זכויות בשני נכסים במנהטן, בשווי של 135 מיליון דולר, שנמצאו בשליטת חברות פרטיות של ברנט והועברו לידי אקסטל ללא תמורה.

הריבית גדלה ב-30%

נתון מעניין בהנפקה היה ריבית הסגירה במכרז המוסדי, שנקבעה על 6.1%, בהשוואה לריבית של 4.65% שנקבעה בהנפקה הקודמת (גידול של כ-30%). העלייה בריבית נובעת מהשינוי בהערכת הסיכוי-סיכון שמייחס השוק לחברות הנדל"ן האמריקאיות, וזאת בין היתר מאחר שהחוב משמש כשכבת מימון שנייה לפרויקטים ועל רקע העובדה שמרכז פעילותן רחוק מישראל. הריבית שנקבעה הינה למח"מ (משך חיים ממוצע) ארוך של 5.2 שנים.

בדומה לסדרה הקודמת, גם הסדרה החדשה של אקסטל אינה מובטחת בשעבוד כלשהו. על רקע התחזקות הדולר בחצי השנה האחרונה, אקסטל תבצע גידור של מרבית תמורת ההנפקה אל מול השינוי בשער השקל-הדולר. התמורה צפויה לשמש את החברה, בעיקר, לפיתוח קרקעות ופרויקטים במנהטן, לרכישת נכסים חדשים ולפעילות השוטפת. ההנפקה מבוצעת בהובלת איפקס הנפקות בראשות אהרון סמרה ואליאב בר דוד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker