מנהל דסק המניות באקסלנס נעצר בחשד להרצת מניות

עמרי ויסמן נעצר לאחר חקירה סמויה של רשות ניירות ערך ■ הדסק שעליו הופקד ויסמן ריכז את כל פעילות הגופים המוסדיים הפועלים באמצעות אקסלנס, וככזה הוא חשוף לזרימת כספים מסיבית לניירות ערך שונים ■ אקסלנס: "מחויבים לכספי הלקוחות"

אסא ששון

רשות ניירות ערך עצרה אתמול (ב') את עמרי ויסמן, שמשמש כיום מנהל דסק מניות בחדר מסחר של הלקוחות המוסדיים בבית ההשקעות אקסלנס. ויסמן נעצר לאחר חקירה סמויה של רשות ניירות ערך. הדסק המוסדי הוא החשוב בחבר הבורסה, שכן הוא מרכז את כל פעילות הגופים המוסדיים הפועלים באמצעות אקסלנס, וככזה הוא חשוף לזרימת כספים מסיבית לניירות ערך שונים.

מאחר ומדובר בזרימת כסף מסיבית, המשמשת למסחר של מאות מיליוני שקלים ביום, היא גם עלולה להשפיע על שערי הניירות הנסחרים. מהנספח לבקשת המעצר עולה כי ויסמן הצטרף לחברו אבי אשכנזי, בעליה של חברת הייעוץ הפיננסי "מעשרות השקעות פיננסיים". על פי החשד, במהלך השנים 2010-2012 ניצלו השניים את המידע שהיה לויסמן על הפעילות של המוסדיים וביצעו פעולות מסחר תוך שימוש במידע זה בהקפים משמעותיים של מעל ל-100 מיליון שקל. ברשות סבורים כי פעולות אלו איפשרו לשניים לגרוף רווחים בגובה 1.2 מיליון שקל.

על פי החשד, במסגרת השיטה, המכונה בעגת השוק Front Running, הורה ויסמן לאשכנזי לרכוש לחשבונו האישי ניירות ערך שבהם ויסמן עתיד היה לפעול בשם המוסדיים. לאחר שאשכנזי רכש את הניירות לחשבונו, ויסמן התחיל לרכוש את הניירות עבור המוסדיים תוך כדי כך ששערם היה עולה. לאחר מכן, כך על פי החשד, מכר אשכנזי את הניירות שרכש קודם לכן תוך גריפת רווח ללא כל סיכון.

השניים חשודים בשורה של עבירות ובהן הנעה בדרכי תרמית, השפעה בדרכי תרמית על תנודות נייר ערך, קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים, וכן עבירות של הלבנת הון. השניים הכירו כאשר עבדו בשנים 2008-2009 בחדר המסחר של בית ההשקעות כלל פיננסים.

חדר מסחר בחברת אקסלנס
חדר מסחר בחברת אקסלנס. למצולמים אין קשר לתוכן הכתבהצילום: דן קינן

אשכנזי שוחרר בתנאים מגבילים ובמסגרתם הוא נדרש להפקיד ערבות בגובה של 450 אלף שקל. בנוסף, דרכונו הופקד ברשות ונאסר עליו לעזוב את ישראל ל-180 ימים. ויסמן יישאר במעצר עד להיום בחצות.

חברת אקסלנס היא אחד מבתי ההשקעות הגדולים בשוק ונמצאת בבעלותה של חברת הביטוח הפניקס, שבימים אלו נמצאת במשא ומתן מתקדם למכירתה לחברת פוסון הסינית. מאקסלנס נמסר: "אקסלנס רואה בחומרה רבה התנהלות מהסוג הנחשד. אקסלנס מחויבת לכספי לקוחותיה ותפעל בהתאם לממצאים, ככל שיהיו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker