מיכאל רוכוורגר

לאחר יותר מחודשיים של מגעים מול הנאמנים של שש סדרות האג"ח שלה (א'־ו') בישראל, פירסמה היום (ב') חברת הנדל"ן מירלנד שבשליטת אליעזר פישמן מתווה רשמי להסדר חוב, שיעלה להצבעה בקרב המחזיקים בתקופה הקרובה. החוב למחזיקי האג"ח הוא כמיליארד שקל.

מירלנד מרכזת את פעילות הנדל"ן של קבוצת פישמן ברוסיה, ומוחזקת בידי שלוש חברות נדל"ן ציבוריות שבשליטתו: כלכלית ירושלים (30.5%), מבני תעשייה (40.2%) ודרבן השקעות (15.2%), שהיא חברה מדווחת. מחזיקי האג"ח הגדולים במירלנד הם הראל, פסגות, ילין לפידות, אי.בי.אי ואנליסט.

"אף על פי שהספינה של מירלנד מיטלטלת היא עדיין שטה. גם בשיווי משקל העדין שבו אנחנו נמצאים, אנחנו מצליחים לשמור על יחסים תקינים עם בנקים ברוסיה. אף שאנחנו בהפרה מולם, בינתיים הם נותנים לנו זמן לסדר את הדברים. איני נציג של בעל השליטה, וניהלתי עם בעלי שליטה מו"מ ארוך ולא פשוט. אנחנו מציגים הסדר הוגן. אם נפעל לפי התוכנית, נחזיר את כל החוב שלנו, אבל לשים שלט למכירה לא יהיה חכם מצדנו", כך אמר היום באסיפה מנכ"ל מירלנד, רומן רוזנטל.

אליעזר פישמןצילום: דודו בכר

מירלנד נקלעה למצוקה תזרימית בשל ירידה חדה במחירי הנפט, שגררה קריסה בשער הרובל הרוסי מול הדולר. כל זאת בזמן שמירלנד לא גידרה מספיק את החשיפות המטבעיות שלה.

המתווה מתייחס לדחיית תשלומי הקרן של האג"ח ב–3.5 שנים. סוכם גם כי במועד השלמת ההסדר תשולם בידי החברה מלוא הריבית ל–2015, וכן ישולמו תשלומי ריבית שעוכבו לסדרות א' ו־ב' בגין הריבית של 2014. הריבית בכל הסדרות תאוחד למועד אחד בשנה (עד סוף 2017), כשהריבית השוטפת העתידית תשולם במלואה (למעט עד מחצית מריבית 2016, שעשויה להידחות כתלות ביתרות המזומנים והזרמת בעלים נוספת). בתמורה לכך הריבית בכל סדרה תוגדל בשיעור של 1.25%, וכל פיצויי הריבית ייתוספו לקרן וייפרעו יחד עם תשלומי הקרן.

למחזיקי האג"ח יוקצו 5% ממניות מירלנד, וכן יוקצו למחזיקי האג"ח אופציות ל-5% נוספים מניות החברה, בהנחה על מחיר השוק ולתקופה ארוכה. בנוסף, לכל בעלי השליטה של מירלנד יוקצו אופציות באותם תנאים שיוקצו למחזיקי האג"ח, כך שאם הם יממשו אותן ויזרימו כסף לתוך מירלנד, הם יחזרו להחזיק ב-84% ממניות ההחברה. במצב כזה מחזיקי האג"ח יחזיקו בפחות מ–10% ממניות החברה, הנסחרת כיום לפי שווי שוק של 81 מיליון דולר. הונה העצמי של החברה הסתכם בסוף 2014 בכ-120 מיליון דולר.

החברות האם של מירלנד התחייבו גם להשתתף במועד השלמת ההסדר, וב–2016 בהנפקות זכויות שתבצע החברה בהיקף של 15 מיליון דולר - כך שהן יזרימו לפחות את חלקן, 12.5 מיליון דולר. נוסף על כך, סוכם כי בעלי שליטה ייתנו גיבוי נוסף אם חלק של המיעוט לא ישתתף בהנפקת זכויות - בדרך של מימוש האופציות או באמצעות מתן הלוואה (במקרה של דחיית ריבית ל–2016).

בנוסף, סוכם כי תשלום הקרן והריבית השוטפת של האג"ח המוחזקות בידי בעלי השליטה (46 מיליון שקל ) יונחתו, וישולמו שנה לאחר מועד פירעון הקרן, וכן יוטלו מגבלות על מכירת האג"ח של בעלי השליטה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker