מה קורה באפריקה תעשיות? "גורם בחברה פנה להנהלה, קיים חשש לאי סדרים"

אי הסדרים, שנוגעים לחברה הבת נגב קרמיקה, הובילו להכרה בעודף הכנסות של 14 מיליון שקל ולקיטון בהפסד לפני מס, שהסתכם בכ-66 מיליון שקל ■ מנכ"ל אפריקה תעשיות, אבי מוטולה, סיים באחרונה את תפקידו

ערן אזרן

רק לפני ימים אחדים דיווחה אפריקה תעשיות, מקבוצת אפריקה ישראל שבשליטת לב לבייב, על הפסד עמוק של 66 מיליון שקל (לפני מס) ועל סיום תפקידו של המנכ"ל, אבי מוטולה, והיום שיחררה הודעה נוספת שאמורה להדאיג את המשקיעים. החברה דיווחה כי קיים חשש לאי סדרים ברישום ההכנסות של אחת מהחברות הבנות, שהביאו לרישום עודף הכנסות של 14 מיליון שקל בדו"חות הכספיים. מדבר באי סדרים שהתגלו, לכאורה, בחברה הבת נגב קרמיקה.

בהודעה לבורסה נכתב כי "בעקבות פנייה להנהלת החברה שהתקבלה בימים האחרונים מגורם בקבוצת החברה, בקשר עם חששות לאי סדרים ברישום ההכנסות של אחת מחברות הבת בבעלותה המלאה (בעקיפין) של החברה, הפועלת בתחום עיצוב הבית, פתחה הנהלת החברה בבדיקה מיידית של הנושא, בין היתר, בסיועו של המבקר הפנימי". אי הסדרים, כנראה קשורים לחשבוניות כפלות שהוצאו ללקוחות בגין עסקות שבוצעו בנגב קרמיקה.

לפי ממצאי הבדיקה הראשוניים, אי הסדרים הובילו להכרה בעודף הכנסות של 14 מיליון שקל, וכפועל יוצא מכך, לקיטון בהפסד לפני מס בהיקף זהה. בדיווח הודגש כי ההערכות הללו מתבססות על בדיקה ראשונית בלבד, כך שרק לאחר השלמת הבדיקה יתברר היקפן המדויק. על רקע הדברים, דירקטוריון אפריקה כינס ישיבה מיוחדת לדיון בעניין והחליט למנות בודק חיצוני לבחינת הנושא וההשלכות שלו, ובכלל זאת, אפשרות לביצוע תיקונים בדו"חות הכספיים.

לפני כשנה וארבעה חודשים, ועדת האכיפה המינהלית של רשות ני"ע מצאה שאפריקה תעשיות ושלושה מבכיריה - היו"ר אברהם נובוגרוצקי, המנכ"ל לשעבר מוטולה וסמנכ"ל הכספים אלון הרפז - ביצעו עבירות של רשלנות, שימוש במידע פנים ואי-גילוי מידע מהותי למשקיעים, וזאת בהתייחס למחיקה של נגב קריקה מהמסחר לפני כשלוש שנים. על רקע זאת, הרשות הטילה קנס של 5 מיליון שקל על אפריקה תעשיות וקנס של מאות אלפי שקלים על בכיריה.

****
צילום: אילן בשור

לאחר סיום תפקידו של מוטולה, אפריקה תעשיות מנוהלת בימים אלה על ידי נובוגרוצקי, (מנכ"ל), שמכהן גם כמנכ"ל קבוצת אפריקה ישראל, ונדב גרינשפון (יו"ר). לפני ימים אחדים הכחישו באפריקה תעשיות פרסומים בתקשורת, לפיהם החברה מנהלת מו"מ להסדר חוב של 1.5 מיליארד שקל עם הבנקים פועלים ולאומי. "החברה אינה מקיימת משא ומתן להסדר חוב. יתרה מזו, במהלך השנה הקרובה החברה אינה נדרשת לפירעון חוב משמעותי", נמסר אז מהחברה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker