יורם גביזון

באופן אירוני מפרסמת חברת ההחזקות קרדן אן.וי, שמנוהלת על ידי שוקי אורן, דו"ח כספי משופר שלושה ימים בלבד לאחר שבנק לאומי קץ בתחזיותיו האופטימיות של בעל השליטה, יוסף גרינפלד, והגיש בקשה להכריז עליו כפושט רגל. רווח ממכירת 50% מקניון צ'נגדו, פיחות בשער השקל כלפי היורו והשיפור הנמשך ברווחיות של הפעילות הפיננסית במזרח אירופה - הביאו לגידול חד ברווחי קרדן אן.וי ברבעון הרביעי ואפשרו לחברה לסיים את 2014 ברווח, לראשונה מאז 2008.

מניית קרדן אן.וי מגיבה לדו"ח הכספי הטוב בעלייה של 11% במחזור הגדול פי 9 מהמחזור היומי הממוצע במניה. קרדן אן.וי, שבשליטת יוסף גרינפלד, אבנר שנור ואיתן רכטר, הרוויחה 16.5 מיליון יורו ברבעון הרביעי השוואה ל-5.2 מיליון יורו ברבעון המקביל. החברה הבת, קרדן לנד צ'יינה (100%), הרוויחה 20.6 מיליון יורו ברבעון הרביעי בהשוואה ל-11 מיליון יורו ברבעון אשתקד - למרות סימני האטה בשוק הנדל"ן הסיני.

הגורם העיקרי לעלייה החדה ברווח של קרדן לנד צ'יינה הוא רווח של 16.8 מיליון יורו, לפני מס, ממכירת אחזקתה של החברה (50%) בקניון Galleria Chengdu. קרדן לנד צ'יינה גם נהנתה מהעלייה החדה בשער היואן הסיני מול היורו, שייצרה לחברה הכנסות מימון של 2 מיליון יורו ברבעון הרביעי - בהשוואה להכנסות מימון של 200 אלף יורו ברבעון המקביל ב־2013. הפעילות הריאלית של קרדן לנד צ'יינה כולל חלקה בחברות מוחזקות משקפת את ההאטה בשוק הנדל"ן למגורים, ואת הירידה במחירים בשוק זה.

שוקי אורן
שוקי אורןצילום: תומר אפלבאום

הכנסותיה של קרדן לנד צ'יינה ממכירת דירות עלו אמנם ב־57% ברבעון הרביעי והסתכמו ב־38 מיליון יורו, ואולם הרווח הגולמי ממכירת הדירות נפל ב־75% ברבעון החולף והסתכם ב־1.3 מיליון יורו. חלקה של קרדן לנד צ'יינה ברווחי החברות המוחזקות ירד ב־7.7% ברבעון הרביעי לעומת המקביל אשתקד, והסתכם ב־7.2 מיליון יורו. הירידה נובעת מקיטון של 26% בהכנסות ל־28 מיליון יורו ברבעון הרביעי והרווח הגולמי פחת ב־25% ל־8.1 מיליון יורו - 28.8% מהמחזור בהשוואה ל־28.4% מההכנסות ברבעון המקביל ב־2013.

עלות השכר השנתית של המנכ"ל, שוקי אורן: 1.3 מיליון יורו

קרדן לנד צ'יינה בוחנת מכירת בניינים שלמים בפרויקט זה, כפי שעשתה בינואר 2014. החברה מציינת שהקמת קניון Galleria Dalian כמעט הושלמה ו־63% מהמרכז המסחרי הושכרו מראש. פתיחת הקניון צפויה להתרחש במחצית השנייה של 2015. על פי הערכת השמאות שהחברה קיבלה, שווייו של הפרויקט ב־53.3% בסוף 2014 לעומת שוויו ההוגן בסוף 2013 והגיע ל־181 מיליון יורו.

קבוצת תהל, שבבעלותה המלאה של קרדן אן.וי, רשמה שיפור נוסף בתוצאותיה הכספיות, בכל הקשור לשורת ההכנסות והרווח התפעולי. תהל פרויקטים, שעוסקת בייזום תכנון והקמה של פרויקטי השקייה ופרויקטים חקלאיים, הרוויחה 600 אלף יורו ברבעון הרביעי לעומת 900 אלף יורו ברבעון אשתקד. זאת כתוצאה מהפרשה של 900 אלף יורו למס וזקיפת הוצאות מימון של 500 אלף יורו ברבעון החולף. הכנסות תהל גדלו ב־6% ברבעון החולף בהשוואה למקביל והסתכמו ב־38 מיליון יורו, כתוצאה מהתקדמות בביצוע פרויקטים באפריקה ובמזרח אירופה.

שיפור ניכר חל בפעילותה של החברה הבת, KFS, שעוסקת בפעילות בנקאית ומתן אשראי צרכני בבולגריה וברומניה. KFS הרוויחה 2.1 מיליון יורו ברבעון הרביעי בהשוואה להפסד של 4.7 מיליון יורו ברבעון המקביל. הכנסותיה של KFS גדלו ב־38% ברבעון החולף לעומת המקביל ל־8.8 מיליון יורו, הודות לגידול של 11% בתיק האשראי נטו.

גורם נוסף לשיפור בתוצאותיה הכספיות של קרדן אן.וי היה מעבר להכנסות מימון של 2.5 מיליון יורו, בהשוואה להוצאות של 4.5 מיליון יורו ברבעון המקביל. זאת כתוצאה מפיחות השקל כלפי היורו ופרעון חלק מהתחייבויותיה של החברה. קרדן אן.וי צופה להכנסות מימון משמעותיות ברבעון הראשון של 2015, כתוצאה מהשפעת הפיחות בשער השקל כלפי היורו על ערכם ההתחייבותי של האג"ח השקליות של החברה. קרדן אן.וי - שהגיעה להסכם עם בעלי האג"ח מסדרות א' וב' להסדר חוב של 343 מיליון יורו, כולל דחיית תשלומי קרן על האג"ח בשנתיים - הודיעה לאחרונה על כוונתה לבצע פירעון מוקדם של תשלומי קרן וריבית על אג"ח א' וב' ב-23 מיליון יורו.

עלות שכרו של שוקי אורן, מנכ"ל קרדן אן.וי, הסתכמה ב־1.3 מיליון יורו ב־2014 - וכללה שכר של 421 אלף יורו , מענק של 725 אלף יורו ותשלום מבוסס מניות של 179 אלף יורו.

יוסף גרינפלד, מבעלי קרדןצילום: קמחי מוטי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker