הם מפחדים: ראשי הבנקים לא יודעים איך להתמודד עם משה כחלון

מפירוק הממשלה ועד יום הבחירות איבד מדד הבנקים כ–5%, ומאז פרסום התוצאות עלה ב–4.5% ■ אנליסטים: הירידה משקפת את החשש מפני שר האוצר החדש

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיון איזסקו

מאז סוף אוקטובר 2014 - כשנתניהו הבהיר שבכוונתו לפרק את הממשלה וללכת לבחירות ועד יום הבחירות - מדד מניות הבנקים איבד כ–5% מערכו. האנליסטים הסבירו את הירידות במניות הבנקים בהתחזקותו של משה כחלון בסקרים, נוכח הצהרותיו כי בכוונתו להכניס תחרות במערכת הבנקאות.

אלא שמאז פרסום תוצאות הבחירות, מדד מניות הבנקים עלה ב–4.5%, ובכך תיקן חלק ניכר מהירידה שנרשמה בתקופת האי־ודאות שלפני הבחירות. גם ההודעה אתמול כי כחלון ימונה לשר האוצר בממשלה הבאה לא העיבה על מדד מניות הבנקים, שננעל אתמול בעלייה של 0.34%.

ניתן להסביר את העלייה במניות הבנקים מאז היוודע תוצאות הבחירות בכך שהשוק ראה בשילוב של כחלון־נתניהו את האלטרנטיבה המועדפת, או האלטרנטיבה הכי פחות גרועה למניות הבנקים, שכן זה השילוב שיוצר הכי פחות אי־ודאות למשקיעים לעומת תרחיש שבו כל הקלפים היו נטרפים מחדש אם היתה מתמנית ממשלת שמאל או ממשלת אחדות בשילוב עם כחלון כשר אוצר.

ציון קינן ורקפת רוסק עמינחצילום: ניר קידר ודודו בכר

ראשי הבנקים עדיין לא יודעים איך "לאכול" את מינויו הצפוי של כחלון לתפקיד שר האוצר. יו"ר של אחד מחמשת הבנקים הגדולים אמר כי "אנחנו עדיין לא יודעים מה הוא מתכוון לעשות. מה שכתב במצע זה לא בהכרח מה שינסה לקדם בכהונתו, שכן בשלב הזה לא ברור עדיין מהי עמדת הקואליציה המתגבשת לרפורמות שהציע כחלון".

מחלוקות עם 
המפקח על הבנקים

כחלון הציע במצע הבחירות יישום מלא של המלצות צוות זקן. ההמלצות המשמעותיות שנותרו ליישם בדו"ח זקן הם בעיקר בעניין דירוג האשראי הצרכני. דו"ח זקן המליץ על כך שהבנקים יחויבו למסור ללקוח את דירוג האשראי הפנימי שלו בבנק והומלץ להקים מערכת מרכזית לדירוג אשראי צרכני - מערכת שתשאב נתונים מכל הגופים הפיננסיים.

ואולם בנקודות אחרות עלולה להתעורר מחלוקת בין המפקח על הבנקים, דודו זקן, לבין כחלון. כחלון, למשל, תומך בהפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים, בעוד שהמפקח סבור שבמדובר במהלך חסר תועלת צרכנית.

נקודת מחלוקת נוספת שעלולה להתעורר היא ברגולציה על כניסת שחקנים חדשים לענף הבנקאות. זקן אומנם הצהיר על תמיכתו בכניסת בנקים חדשים, אך הוא לא מסכים שהדבר יבוא על חשבון היציבות של הגוף שיוקם. יש לציין כי זקן צפוי לפרוש מתפקידו בתוך שלושה חודשים, ובימים אלה מתנהל הליך לבחירת המפקח הבא. זהות המפקח הבא על הבנקים, ומעמדו הציבורי, ישפיעו במידה רבה על התוכניות שכחלון יבקש לקדם.

מנכ"ל של אחד הבנקים הגדולים התייחס לאי־ודאות, ואמר כי "היכולת של הבנקים להתמודד עם שינויים בענף היא בעייתית, נוכח הגמישות הנמוכה במערכת. הסכמי ההעסקה הקשיחים וההוצאות הקשיחות על תחזוקת מערכות המחשוב מקשים על הבנקים להתאים את עצמם למציאות משתנה. זאת הסיבה שרואים בשנים האחרונות הרבה מאוד הצעות פרישה מרצון וניסיון להתייעל בכל הפעילויות. יש הבנה במערכת הבנקאות שחוסר הגמישות בבנקים מהווה סיכון".

גופי האשראי הצעירים בעד רפורמה

בניגוד לבנקים, מי שרואה בכהונתו של כחלון הזדמנות הם הגופים הצעירים שהוקמו בשנה האחרונה ומנסים לתפוס נתחי שוק בעוגת האשראי הצרכני.

גל אביב, מנכ"ל אתר בלנדר, העוסק בהלוואות חברתיות P2P (מתווך בין מלווים ללווים), מברך על מינויו הצפוי של משה כחלון. לדבריו, "מערכת הבנקאות מציעה כיום ריבית ריאלית שלילית על החסכונות וריביות יקרות על האשראי. המערכת לוקחת אליה את כל פער הריבית, וללקוח שמעוניין לקחת אשראי יש שתי אפשרויות בחירה מרכזיות: אשראי מבנקים או מחברות כרטיסי אשראי".

"חסם הכניסה המרכזי לפעילות מתן אשראי הוא חסם המידע", אומר אביב. "למלווים אין כיום מידע על הלווים, והשוק לא יכול להיות תחרותי כשיש חסם מידע. ככל שלמלווים יהיה יותר מידע - האשראי יהיה יותר זול".

אביב מצפה משר האוצר כחלון לקדם ארבע רפורמות מרכזיות: להקים מערכת דירוג אשראי צרכני, כפי שנכתב במצע של כחלון; ליצור מסגרת רגולטורית שתתמוך בהזרמת אשראי צרכני מהגופים המוסדיים דרך האתרים המתווכים; לאמץ את המדיניות האנגלית, שלפיה המדינה מזרימה הלוואות לצרכנים דרך אתרים אלה; ולהעניק הטבות מס כדי לעודד חיסכון פנסיוני באתרי הלוואות P2P.

עמית לוינשטיין, מנכ"ל ומייסד אתר e–loan, אמר על רקע מינויו של כחלון כי "אנחנו תומכים במערכת בנקאות יציבה, אבל יש עיוותים שמחייבים תיקון כדי ליצור תחרות שתטפל ביוקר המחיה בישראל".

לדבריו, "לא ייתכן שהאדם הבודד יכול להשקיע כיום רק במניות ואג"ח ולא באשראי צרכני. אנחנו מצפים מכחלון ליצור תקרת ריבית אחידה בין מערכת הבנקאות למערכת החוץ־בנקאית, ולקדם מערכת שיתוף מידע בין הגופים הפיננסיים".

איל אלחיאני, מנכ"ל אתר ההלוואות P2PTarya, קורא לשר האוצר החדש לשנות את מנגנון מתן ערבות מדינה לעסקים הקטנים. כיום משרד האוצר מקיים מכרז כזה למתן אשראי בערבות מדינה באמצעות מערכת הבנקאות. אלחיאני קורא לשר האוצר להעמיק ערבות מדינה גם לצורך מתן אשראי לעסקים קטנים דרך פלטפורמות אינטרנטיות.

בנימין נתניהו ומשה כחלוןצילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker