בנק ישראל התערב פעמיים במסחר במט"ח; רכש 400-300 מיליון דולר

בעקבות ההתערבות, הדולר קפץ ב-0.5% ל-3.95 שקלים, לאחר שמוקדם יותר נסחר לפי שער של 3.92 שקלים ■ אייל כהן, שיא קפיטל: "ההתערבות של בנק ישראל היא טיפה בים. זה מעט מדי ומאוחר מדי"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

על רקע המשך , בנק ישראל שב לקנות דולרים בשוק. הבנק התערב היום פעמיים במסחר ורכש כ-200-150 מיליון דולר בכל פעם (בסך הכול, נרכשו כ-400-300 מיליון דולר). על רקע ההתערבות, הדולר ננעל בעלייה של 0.56%, ושערו היציג נקבע על 3.9480 שקלים. זאת, לאחר שמוקדם יותר נסחר לפי שער של 3.92 שקלים. היורו עלה ב-0.5%, ושערו היציג נקבע על 4.3355 שקלים.

אתמול המשיך הדולר להיחלש מול השקל, וזאת לאחר שבנק ישראל החליט להותיר את הריבית במשק ברמה של 0.1%, ולאחר שהתברר כי בניגוד לסקירה שפירסם בנק HSBC, הוא לא החל בביצוע של הרחבה כמותית (QE). בסיום המסחר אתמול, הדולר צנח ב-2.3% ונקבע בשער יציג של 3.92 שקלים. במטרה לסייע למלחמה בהיחלשות הדולר, גם משרד האוצר התערב אתמול בשוק המט"ח וביצע עסקת גידור.

"להערכתנו, הדולר יחזור אחורנית - ההתערבות של בנק ישראל היא טיפה בים. זה מעט מדי ומאוחר מדי", אמר אייל כהן, מנכ"ל חברת ההשקעות שיא קפיטל. "יש כל הזמן לחץ על הדולר כשהוא מגיע לרמות גבוהות, הן מצד יצואנים והן מצד ספקולנטים. ברגע שאנשים הבינו בניגוד , לא תהיה הרחבה כמותית, הדולר שב להיחלש. כגודל האכזבה, גודל הירידה".

בחדר עסקות המט"ח של אקסלנס אמרו  כי "לאור חולשת הדולר בעולם, השקל עשוי להמשיך ולהתחזק ואולי לבחון את רמת 3.90 למטה. עם זאת, ראינו ביומיים האחרונים עלייה בקורלציה של השקל לנעשה בעולם ובמידה שהדולר יחזיר מעט מהירידות בימים האחרונים אנו עשויים לראות עלייה קלה לעבר 3.94 ואולי אף 3.96 שקל. בשוק לא ראו שום השפעה ל על החוב המקומי הנקוב בדולר, אך סביר להניח שהעסקה הייתה בסכום זניח". באקסלנס מציינים כי "למרות שהדולר איבד שלושה וחצי אחוזים מאז יום שישי מול השקל, עדיין לא ראינו שום אינדיקציה להתערבות בנק ישראל בשוק".

בהתייחס לשוק העולמי אומרים באקסלנס כי "היום אנו צפויים לקבל את נתוני הזמנות מוצרים בני קיימא בארה"ב, אשר איכזבו בחודש הקודם. לנתון זה צפויה להיות השפעה רבה על המשך המגמה בדולר, יחד עם נתוני מדד ה-IFO הגרמני שיתקבלו מוקדם יותר. ניתן לומר כי הדעות בשוק אינן כל כך חד משמעותיות לגבי הדולר כפי שהיה בעבר, בעיקר בטווח הקצר. אנו רואים קולות גוברים המאותתים על אפשרות של המשך עלייה של האירו מול הדולר, שוב - בטווח הקצר".

דולר-שקל
שקל/דולר
שקל/יורו
דולר/יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker