מציעים לכם תשואה של 12% בשנה? כדאי שתבדקו לאן הולך הכסף

רשות ני"ע טוענת כי אמיר ברמלי גייס מאות מיליוני שקלים לקרן ללא תשקיף, תוך הטעיית המשקיעים ■ הריבית שהבטיחו איגרות החוב גבוהה מהשיעור המותר בשוק האפור

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

ביום רביעי בערב שוחרר לביתו בתנאים מגבילים אמיר ברמלי, בעל השליטה בחברת רוביקון וחברת קרן קלע, בתמורה לערבות של 1.7 מיליון שקל. ברמלי יישאר במעצר בית בביתו שבמושב עמיקם בצפון עד ליום שלישי הקרוב. ברמלי הפקיד את דרכונו ברשות ניירות ערך, נאסר עליו לדבר על קרן קלע והוצא נגדו צו איסור יציאה מישראל למשך 180 יום.

ברשות ניירות ערך לא חסכו במלים בנספח שפירסמו לבקשת השחרור. "לאור חומרת העבירות, אופן ביצוען המתוחכם והיקפן, ולאור הסנקציה החמורה בגינן, מתקיים במקרה דנן חשש ממשי לשיבוש מהלכי משפט בדרך של תיאום גרסאות, השפעה על עדים ומעורבים פוטנציאלים, השמדת ראיות וכד'", נכתב בבקשת השחרור.

זוהי נקודת שפל בקריירה המטאורית של איש העסקים, שבגיל פחות מ–40 הצליח להגיע לשווי של מאות מיליוני שקלים, באמצעות פעילות שעיקרה הוא מתן אשראי בשילוב השקעה במניות של עסקים קטנים ובינוניים.

החשד, כפי שעולה מבקשת השחרור שפירסמה רשות ניירות ערך, הוא כי ברמלי גייס מאות מיליוני שקלים לקרן שבבבעלותו ללא תשקיף, תוך הטעיית ציבור המשקיעים. לטענת הרשות, הוא גייס את הכספים לצורך השלמת הון שלה נזקקו עסקים קטנים, כשבפועל, הוא השתמש בכספים שגייס לצורכי עסקים שבבעלותו או עסקים הקשורים אליו. חברת קרן קלע עוסקת בפעילות השקעות והשלמת הון לתאגידים ישראלים בדרך של מתן הלוואות לזמן קצר לצורך עמידה בדרישותיהם של גורמים מממנים.

לידי TheMarker הגיע חוזה של הסכם הלוואות כזה. החוזה מפרט את תנאי העסקה: מצד אחד הלקוח רוכש אג״ח שהנפיקה הקרן על סכום כסף מסוים לצורך "פעילותה בתחום השלמות הון בלבד לפי שיקול דעת מנהלי קרן קלע ורוביקון בתחום השקעות וערבויות לצורך השלמות הון בלבד". עוד מצוין בחוזה כי "המשקיע יקבל החזר חודשי בגין קרן האג״ח בהיקף של הערך היחסי הנגזר מהמחויבות השנתית". בשלב זה החוזה מציין כי "קרן קלע מצהירה בזאת כי התחייבותה לשלם את ההחזר כאמור לעיל ניתנה בשימת לב ובהתחשב בנסיבות ההסכם כולו וכי התחייבותה הנ"ל היא סבירה בנסיבות אלו". ההחזר יוחזר למשקיע בתשלום חודשי ב–15 לחודש בהעברה בנקאית.

אמיר ברמליצילום: רמי שלוש

בהמשך החוזה מצורפת תעודת איגרת החוב ששמה יהלום מתמיד. הריבית השנתית הנקובה באיגרת (מאחר שזו אינה אג"ח נסחרת, הריבית היא גם התשואה השנתית שלה) היא 12% לשנה ללא הצמדה. זוהי תשואה גבוהה מאוד ביחס לאלטרנטיבות בשוק האג"ח הקונצרני המקומי.

בתנאי האג"ח מצוין כי תוספת ריבית הפיגורים, במידה והקרן לא שילמה בזמן, היא 2% לשנה. עוד נכתב כי בתום שנתיים המשקיע יהיה זכאי לפדיון מוקדם של האג"ח, והחברה תהיה מחויבת לעשות כן בתוספת הריבית שנצברה עד כה. עוד מציינת החברה כי האג"ח אינה מובטחת בביטחונות.

בעקבות החקירה של ברמלי שלחה הקרן מכתב למשקיעים וכן פירסמה אותו באתר החברה, ובו נכתב כי "נבקש לעדכנכם כי אתמול החלה רשות ניירות ערך בחקירה על פעילות קרן קלע. מר ברמלי משתף פעולה באופן מלא עם הרשות, אך נמנע ממנו וממנהלי הקרן ליצור קשר עם המשקיעים או לחזור לפניותיכם. זאת במטרה לשמור על החקירה סטרילית ולאפשר את סיומה במהרה. יצוין כי מר ברמלי מכחיש בתוקף את כל החשדות נגדו.

"רוביקון היא קבוצה עסקית שיש לה מכלול רב ומגוון של אחזקות. רוביקון ממשיכה להתנהל במהלך עסקיה הרגיל וערבה לכל התחייבויותיה של הקרן. פעילות הקרן, כמו גם התשלומים התקופתיים, עתידים להיות משולמים במועדם כסדרם. ברגע שיתקבל אצלנו מידע נוסף העשוי להשפיע על מהלך העסקים הרגיל של החברה, וכשהחקירה תאפשר זאת, נעדכן אתכם באופן אישי".

רשות ני"ע הגיבה למכתב: "הרשות מבהירה כי הפרסום לציבור המשקיעים מטעם החשוד אמיר ברמלי לא נעשה באישור הרשות ולא על דעתה, והיא אינה מאשרת את תוכנו".

נציין כי החשדות נגד ברמלי, כפי שעולים מבקשת השחרור בתנאים מגבילים, הם כי הכספים שגויסו הועברו למימון השקעותיו האישיות של ברמלי או של חברות הקשורות אליו. לפיכך חשוד ברמלי בביצוע עבירות ניירות ערך, פרטים מטעים בהודעה לרשות, קבלת דבר במרמה ועבירות הלבנת הון.

פרשת טפירו הדליקה נורה אדומה

רמות הריבית הנמוכות במשק מביאות משקיעים רבים לחפש אפיקי השקעה רווחיים יותר לכספם. בתחילת 2014 חשף TheMarker כי סוכן הביטוח חיליק טפירו גייס כ–80 מיליון שקל לחברת קרן אור שאמורה היתה לעסוק בפרויקטים של תמ״א 38 — תוכנית המתאר הארצית שנועדה לעודד חיזוק מבנים נגד רעידת אדמה.

מודעת פרסומת לקרן קלע

גיוס הכסף לקרן נעשה בין היתר באמצעות מודעות פרסומת שבהן נראה כלכלן החברה שלמה מעוז, ולצדו כיתוב המבטיח תשואה של 8.5% לשנה או תשואה של 23% לשנתיים. בעקבות הפרסום עצרה רשות ני"ע את הגיוסים לקרן אור, מה שהוביל לקריסת מערך התשלומים של הקרן. בעקבות כך הוגשו נגד טפירו תביעות להסדר נושים.

התפוצצות פרשה זו במאי 2014 הביאה את רשות ני"ע לבחון ולחקור את תחום גיוסי ההלוואות. בין היתר נבדקה אז גם קרן קלע של ברמלי. בפרסומת של הקרן באותה תקופה נכתב: "השקעה סולידית עם תשואה קבועה — קרן קלע, קרן בוטיק ייחודית מבית רוביקון, מאפשרת ליהנות מתשואה קבועה המשולמת מדי חודש ישירות לחשבון הבנק. מבלי לפגוע בערך הקרן. פתרון אידיאלי ובטוח למשקיעים בעלי אופי סולידי, בעלי הון פנוי של 120 אלף שקל ומעלה".

בתחילת אוקטובר 2014 נשאל ברמלי בראיון ל–TheMarker אם בהלוואות שמעניקה הקרן לא מדובר למעשה בפעילות בשוק האפור. הוא טען כי "ממש לא. הקרן נכנסת לחלל שמערכת הבנקאות לא נותנת לו מענה. אין פה שום דבר אפור. אני לא מבטיח תשואה למשקיעים שלי. יש כיום בעיה במשק. עסק שרוצה הלוואה, לדוגמה מהקרן לסיוע לעסקים קטנים ובינוניים, צריך להעמיד ביטחונות שהוא לא יכול לעמוד בהם. כך גם כשמדובר בהלוואות מהבנקים".

למעשה, כדי לעמוד בריבית שנתית של 12%, על קרן קלע להלוות את הכספים בריבית גבוהה יותר. על פי החוק, הריבית המקסימלית המותרת בשוק האפור היא פי 2.25 מהריבית הממוצעת הבנקאית בהלוואות לא צמודות. כיום, בעקבות הריבית הנמוכה במשק, עומדת ריבית זו על 8%. כלומר, ריבית גבוהה מכך נחשבת ללא חוקית. החוק לא העריך שהמשק עשוי להגיע לרמת ריבית כה נמוכה, וכן לא נקבעה סנקציה כלשהי. כיום עומדות על הפרק הצעות חוק שמטרתן לשנות את רף רמת הריבית הלא חוקית ל–21%.

"ברמלי עצמו יזם פנייה לרשות ני"ע"

ברמלי הוא בעליה של קבוצת רוביקון, המחזיקה בחברות העוסקות בהשקעות ומימון, שירותים פיננסיים, איכות סביבה ופנאי. בין האחזקות העיקריות של הקבוצה: קרן קלע (הלוואות קצרות טווח לעסקים), קרן פורמטים לטלוויזיה, חברת מסלולים (ספורט מוטורי), רשת הרהיטים דנדש, אתר השוואות מחירי הביטוח Wobi, אתר השוואת מחירי המוצרים הפיננסיים RAK וחוף חוקוק הצפוני בכנרת. באחרונה מכר ברמלי 51% מ–Wobi לגוף השקעות אמריקאי (White Mountains) בכ–40 מיליון שקל.

מקבוצת רוביקון נמסר: "מייסד הקבוצה, איש העסקים אמיר ברמלי, הנחקר ברשות ני"ע, מכחיש בתוקף את כל החשדות כלפיו. ברמלי משתף פעולה עם הרשות על מנת להביא לסיום מהיר של החקירה. אף שקרן קלע אינה פועלת תחת פיקוח הרשות, הרי שברמלי עצמו יזם לפני יותר משנה פניה לרשות, ופתח בהליך פרה־רולינג מולה.

"רוביקון היא קבוצה רווחית, בעלת פורטפוליו אחזקות מגוון ומוניטין עסקי ידוע. הקבוצה ערבה לכל פעילותה של קרן קלע. הקרן עידכנה את ציבור המשקיעים שלה כי היא תמשיך לעמוד בכל התחייבויותיה כלפיהם, כפי שהיא עושה מאז הקמתה ב–2007".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker