ב-HSBC מעריכים: בנק ישראל יבצע הרחבה כמותית ויוריד את הריבית לרמה שלילית

"בתרחיש הבסיס, אנו צופים תוכנית בהיקף של 31-27 מיליארד שקל. התרחיש האגרסיבי ביותר, שיצא אל הפועל לפי הצורך, כולל רכישת אג"ח בסכום של כ-72 מיליארד שקל"

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק

בנק ישראל יבצע הרחבה כמותית בהיקף של עד 72 מיליארד שקל, ויפחית את הריבית במשק לרמה שלילית - כך העריכו היום (ה') כלכלני בנק HSBC, בסקירה פנימית בנוגע לכלכלת ישראל. בבנק ישראל סירבו להגיב להערכת HSBC.

הרחבה כמותית (QE) נעשית באמצעות הדפסת כסף, שמשמש לרכישה של אג"ח ממשלתיות בשוק. הרחבה כמותית צפויה להחליש את השקל, שעבר בחודשים האחרונים ייסוף משמעותי מול סל המטבעות (המשקלל את המטבעות של שותפות הסחר המרכזיות של ישראל), בעיקר על רקע הצניחה בשערו של היורו. הייסוף בשקל מקשה על היצואנים ופוגע בתחרותיות של התעשייה המקומית.

"אנחנו מצפים שבנק ישראל יחתוך את הריבית אל מתחת לאפס ויאמץ תוכנית להרחבה כמותית (QE)", נכתב בסקירה של HSBC. "הצעד הראשון יהיה, כנראה, הפחתה של 20 נ"ב בריבית למינוס 0.1%, וזאת בפגישה הבאה של הוועדה המוניטארית שתיערך ב-23 במארס. הפחתת הריבית יכולה להיות משולבת בתכנית הרחבה כמותית על ידי רכישת אג"ח ממשלתיות. לחילופין, הבנק יכול להוריד את הריבית במארס, ולהתחיל בהרחבה ברבעון השני של 2015", נכתב.

קרנית פלוג, נגידת בנק ישראלצילום: רויטרס

"אנחנו מעריכים כי התוכנית לרכישה של אג"ח ממשלתיות תהיה בהיקף כספי של 24-72 מיליארד שקל", הוסיפו ב-HSBC. "בתרחיש הבסיס שלנו אנו צופים תוכנית בהיקף של 27-31 מיליארד שקל. התרחיש האגרסיבי ביותר, שיצא אל הפועל לפי הצורך, כולל רכישת אג"ח בסכום של כ-72 מיליארד שקל - כ-7% מהתוצר במשק או 14% מהחוב הממשלתי הסחיר".

בתגובה להערכת HSBC, מדד ת"א 25 זינק בשעות הצהרים בכ-2.3%, אך לאחר מכן מחק את מרבית העליות, כך שננעל בעלייה של כ-1%. הדולר ירד ב-0.3% ושערו היציג נקבע על 4.0060 שקלים. זאת, לאחר שמוקדם יותר היום כבר נסחר מתחת לרמה של 4 שקלים. בתקופה האחרונה, על רקע המשך השיפור בנתוני המקרו של ארצות הברית, הדולר הלך והתחזק בהתמדה, ומדד הדולר, המשקלל את ערך המטבע האמריקאי מול סל המטבעות, טיפס לשיא של 12 שנה.

המסחר בדולר התנהל על רקע הודעת הבנק הפדרלי האמריקאי אתמול, לפיה העלאת ריבית בארה"ב באפריל הקרוב אינה סבירה. ההודעה חיזקה את ההערכה כי העלאת הריבית בארה"ב תידחה לסוף השנה - מה שהביא להיחלשות המטבע האמריקאי בעולם ולזינוק באיגרות החוב הממשלתיות בארה"ב ובישראל. השער היציג של היורו נותר כמעט ללא שינוי - 4.2671 שקלים ליורו.

ביום ב' הקרוב צפויה להתכנס לדיון הוועדה המוניטארית של בנק ישראל, שבו יוחלט גובה הריבית במשק לחודש אפריל. בישיבתה הקודמת, החליטה הוועדה בצורה מפתיעה להפחית את הריבית במשק לרמה של 0.1% - הנמוכה מעולם. מרבית הכלכלנים מעריכים כי הבנק לא יבצע הפחתה נוספת של הריבית. ואולם, המשך ירידות המחירים במשק (מדד שלילי של 0.7% בפברואר) והיעדר לחצים אינפלציוניים עשויים להקל על הבנק ליישם מדיניות מוניטארית מרחיבה בהמשך השנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker