דלק ואבנר: "החלטה בעניין משק הגז עלולה להוביל להליכים משפטיים ארוכים בארץ ובחו"ל"

דלק קידוחים ואבנר פירסמו אמש את הדו"חות הכספיים ל-2014 ■ שתי השותפויות הרוויחו ב-2014 כ-135 מיליון דולר – עלייה של 21%

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

דלק קידוחים ואבנר, שתי שותפויות הגז הנמנות על קבוצת דלק של יצחק תשובה, הרוויחו ב-2014 כ-135 מיליון דולר, עלייה של כ-21% ביחס ל-2013 - כך עולה מתוצאות השותפויות שפורסמו אמש (ד'). דלק קידוחים ואבנר מחזיקות במאגר תמר (31.25%), שמזרים גז טבעי מאז סוף מארס 2013. הגידול ברווח הנקי נבע מכך שתוצאות 2014 משקללות את התמורה שהתקבלה בגין ארבעה רבעונים של פעילות, בעוד שב-2013 התוצאות רלוונטיות לשלושה רבעונים של פעילות.

הכנסותיהן של דלק קידוחים ואבנר ממכירת גז וקונדנסט (חומר גלם לייצור נפט) הסתכמו בכ-461 מיליון דולר, בהשוואה ל-404 מיליון דולר ב-2014, גידול של 14%. הרווח התפעולי המצרפי הסתכם בכ-256 מיליון דולר, עלייה של כ-62%. במהלך השנה האחרונה מכרו השותפות בתמר כ-1.16 מיליארד מ"ק (BCM) מהגז שבמאגר תמר (המכיל כ-311 BCM בסה"כ), כמות כמעט כפולה ביחס ל-2013.

בדו"חות נחשפים שולי הרווח של השותפות ב"תמר". המחיר הממוצע ליחידת אנרגיה הסתכם בכ-6 דולרים (ירידה ביחס לרבעונים הקודמים, שנבעה ככל הנראה מקיטון במחירי הנפט בעולם, שאליו מוצמדים חלק מהחוזים בתמר). מתוך הסכום, 60 סנט שולמו כתמלוגים למדינה ו-17 סנט כתמלוגים לבעלי עניין ולצדדים שלישיים. עלויות ההפקה הסכמו בכ-60 סנט, מה שהותיר לשותפויות רווח נקי של 4.20 דולרים ליחידת גז.

יצחק תשובה וסילבן שלוםצילום: משה בנימין

בדו"חות מתייחסות אבנר ודלק לדיונים שנערכו בחודשים האחרונים עם הממונה על ההגבלים בנוגע לסוגיית הבעלות על מאגרי הגז בישראל, לאחר שהאחרון חזר בו מהסכמות קודמות שהושגו בנושא. במסגרת ההסדר, מסתמן כי קבוצת דלק תיאלץ למכור את אחזקתה (31.25%) בתמר לשחקן חדש בתוך שלוש שנים; ואת אחזקותיה (53%) במאגרי הגז כריש ותנין בתוך כשנה.

המכירה נועדה להגביר את התחרות בענף הגז, על ידי פיצול האחזקה במאגרים בין חמישה או שישה שחקנים. במקביל, הוחלט כי דלק תוכל להמשיך ולהחזיק במאגר לווייתן, שפיתוחו טרם החל.

בדו"חות מציינות דלק קידוחים ואבנר כי במהלך ינואר 2015 קיימה הרשות שימוע בעל פה לשותפות ב"לוויתן", ולאחר מכן נמשכו הדיונים "במטרה להגיע למתווה מוסכם, במסגרתו יבוצעו שינויים מבניים, שיאפשרו לדעת רשות ההגבלים קידומה של תחרות במשק הגז". השותפויות הסבירו כי הדיונים נועדו לייצר את ודאות רגולטורית, שנחוצה לשם "קבלת החלטות השקעה סופיות בפיתוח לווייתן ובהרחבת תמר".

דלק קידוחים ואבנר הסבירו כי השינויים המבניים, ככל שיוסכם עליהם, ייעשו בכפוף להשגת הסדר רגולטורי כולל, והם "עשויים לכלול מכירה מלאה או חלקית של אחזקותיה במאגר גז טבעי (כשהכוונה היא לתמר ע"א)".

בסוף פברואר הודיע המונה על ההגבלים על דחיית ההחלטה בעניין הבעלות על מאגרי הגז עד לכינונה של הממשלה החדשה. דלק קידוחים ואבנר הזהירו בדו"חות כי הימשכות ההליכים מול הממונה על ההגבלים, כמו גם החלטה שתתקבל על ידו בנוגע למשק הגז, עלולות להוביל "להליכים משפטיים ארוכים בארץ ובחו"ל, לדחייה משמעותית בלוחות הזמנים של לווייתן, לפגוע בפיתוח ובשיווק הפרויקט, ולהשפיע לרעה על התוכנית להרחבת קיבולת האספקה מפרויקט תמר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker