מניות ההשכלה הגבוהה בארה"ב התרסקו, האם הן יחזרו לעלות?

המשבר הכלכלי חשף פרקטיקות פגומות של מתן הלוואות מסוכנות לסטודנטים באוניברסיטאות להכשרה מקצועית בארה"ב, שכמה מהן נסחרות בבורסה

עמרי זרחוביץ'
עמרי זרחוביץ'

משבר הסאב־פריים בארה"ב, שהוביל גם למשבר כלכלי־עולמי, נבע בעיקר מהלוואות משכנתא שנתנו בנקים אמריקאיים ללקוחות שיכולת ההחזר שלהם היתה מוטלת בספק. תהליך דומה, אם כי בקנה מידה קטן יותר, התרחש בארה"ב לפני כחמש שנים גם בהלוואות לסטודנטים.

מוסדות ההשכלה הגבוהה בארה"ב נחלקים לשלושה סוגים: אוניברסיטאות ממשלתיות, אוניברסיטאות פרטיות שאינן למטרות רווח (כמו סטנפורד, הרווארד ו-MIT), ואוניברסיטאות פרטיות למטרת רווח, שמשרתות בעיקר אוכלוסיות מוחלשות ומאפשרות לימודי ערב ולימודי אונליין - תוך התמקדות במקצועות שנחשבים פרקטיים. חלק גדול ממימון הלימודים בכל סוגי המוסדות מקורו בהלוואות מדינה לסטודנטים, אבל הבעיה הגדולה היא באוניברסיטאות למטרות רווח, שכמה מהן מונפקות בבורסה.

אוניברסיטת הרווארד צילום: AP

בית ההשקעות טופ אלפא ערך סקירה של כמה מהמניות האלה. מהסקירה עולה כי ב-15 השנה האחרונות סכום ההלוואות שלקחו סטודנטים אמריקאים מהממשל האמריקאי תפח פי חמישה. "כתוצאה ישירה מעלייה החדה בשכר הלימוד, חלה גם עלייה חדה בהלוואות שלקחו הסטודנטים, ועמה התלות של אמריקאים רבים, בעיקר שחורים והיספנים, בהלוואות פדרליות והלוואות מדינה. למעשה, הממשלה הפדרלית היא הנושה הגדול ביותר של הסטודנטים בארה"ב", כותב שגיא שטרומצה, מנהל השקעות ראשי בבית ההשקעות טופ אלפא.

עוד כותב שטרומצה: "העובדה שמימון הלימודים מגיע ברובו מהמדינה ולא מחשבון הבנק של הסטודנט, הביאה לכך שהאוניברסיטאות הפרטיות למטרת רווח נקטו שיטות שיווק אגרסיביות ביותר, בלא התחשבות בהצלחתם ארוכת הטווח של הסטודנטים בלימודים וביכולתם להשתלב בהצלחה בשוק העבודה, ובלא התחשבות ביכולת שלהם לפרוע חובות בעתיד".

עד המשבר של 2008 נהנו המניות של האוניברסיטאות למטרות רווח מעליות נאות, שכן המשקיעים השתכנעו כי שוק העבודה דורש השכלה גבוהה ומגוונת יותר - מה שיגביר את הביקוש ללימודים בהן. לפי טופ אלפא, "המשבר בתחום גרם להפיכת מניות המגזר למוקצות מחמת מיאוס בקרב מרבית המשקיעים, והתמחורים בתחום שיקפו, ובחלק מהחברות עודם משקפים, תחזית לירידה משמעותית נוספת ברווחים".

בטופ אלפא בחנו כמה מניות מומלצות, של חברות שלא בהכרח רווחיות במיוחד, אבל להערכתם נסחרות בשווי נמוך. ITT Educational Services (סימול בבורסת ניו יורק: ESI), שמתמחה בהוראת מקצועות טכניים ב–130 קמפוסים בארה"ב, היא אחת מהן. מניית החברה, שנסחרת בשווי של 170 מיליון דולר, צנחה בחמש השנים האחרונות ב–93%. "לאור הביקוש למקצועות שאליהם מכשירה החברה, בשילוב עם הפריסה שלה בשוק וחוזקו של המותג, הקשיים העסקיים פחות מטרידים אותנו - ולדעתנו הם באים לידי ביטוי באופן מוגזם במחיר המניה", כותבים בטופ אלפא. "בתרחיש הפסימי הרגולטור יגיע להסכם עם החברה על מכירתה או על מכירת הקמפוסים שלה. במקרה כזה, למרות השפל בענף, סביר שהקמפוסים של החברה יקבלו תג מחיר גבוה".

חברה נוספת היא Career Education (סימול בנאסד"ק: CECO), שנסחרת לפי שווי של 420 מיליון דולר. מנייתה צנחה ב–69% מאז השיא שרשמה ביולי 2011. החברה מציעה, במוסדותיה הפרוסים בארה"ב, הכשרה במגוון מקצועות - בין השאר עיצוב, טכנולוגיה ומערכות מידע, משפטים, שירותי בריאות ומדעי המחשב.

לגבי Bridgepoint Education (סימול בניו יורק: BPI), שנחשבת מובילה בלימודי און־ליין, כותב שטרומצה: "גם חברה זו סבלה מחקירות שהשפיעו לרעה על המניה, אבל החברה מציגה שיעור רווח תפעולי מתוקנן של כ–5%, ונסחרת במכפיל EV למכירות הנמוך מ-0.1".

אחרונה בסקירה של טופ־אלפא היא Lincoln Educational Services (סימול בנאסד"ק: LINC), חברה קטנה יחסית הנסחרת לפי שווי של 63 מיליון דולר, לאחר שמנייתה השילה 90% מערכה בחמש השנים האחרונות. החברה מציעה תוכניות בתחומים כמו טכנולוגיית רכב ומדעי הבריאות. "המניה סבלה בין השאר מבריחת משקיעים שהספידו את החברה בשל גודלה. גם במקרה זה התבוננות שטחית בדו"חות אינה מספיקה: הדו"חות מציגים הפסד תפעולי - אבל לאחר תקנון עולה כי החברה אינה הפסדית", מסבירים בטופ אלפא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker