אנטרופי: "עסקת בזק־yes אינה כלכלית עבור בעלי מניות המיעוט בבזק"

אנטרופי מתנגדת למתווה עסקת בעלי עניין יורוקום־בזק שבמסגרתה אמורה בזק לרכוש מבעל השליטה, שאול אלוביץ', 50.2% מ–yes תמורת 680 מיליון עד 1.05 מיליארד ש'

מיכאל רוכוורגר

חברת הייעוץ אנטרופי מתנגדת למתווה עסקת בעלי העניין, שכחלק ממנה אמורה חברת התקשורת בזק שבשליטת שאול אלוביץ' ובניהולה של סטלה הנדלר לרכוש מחברת יורוקום הפרטית של אלוביץ' 50.2% מחברת הלוויין yes ובכך להגיע לאחזקה של 100% בה. אנטרופי מגבשת בין השאר חוות דעת כלכליות שאמורות לסייע לגופים מוסדיים להחליט כיצד להצביע באסיפות לצורך אישור עסקות בעלי עניין.

עסקת יורוקום־בזק־yes היא מעסקות בעלי עניין הרגישות ביותר שהיו בשנים האחרונות בשוק הון הישראלי. אנטרופי אמורה להפיץ ללקוחות המוסדיים שלה את עבודתה, שהוכנה בסיועם של פרופ' אשר בלס ואבידור אבני, וזאת שבוע לפני כינוס אסיפת בעלי המניות של בזק שאין להם עניין אישי בעסקה.

כחלק מהעסקה, בזק אמורה לשלם ליורוקום 680 מיליון שקל במזומן, כשהלוואת בעלים של 1.54 מיליארד שקל שיורוקום העמידה ל–yes יהפכו למניות החברה. בנוסף, במקרה שבזק תצליח לממש את נכס המס הנמצא ב–yes בדמות הפסדים צבורים של כ–5.4 מיליארד שקל, בזק תשלם ליורוקום 200 מיליון שקל נוספים. כמו כן, אם yes תעמוד ביעדים העסקיים שלה בשנים הקרובות, בזק תשלם ליורוקום עוד 170 מיליון שקל. מהתמורה שתתקבל ירוקום תפרע חובות לבנק דיסקונט ולבנק הפועלים של כ–300–400 מיליון שקל, ותסכם השקעה של יותר מ–15 שנה ב–yes בהפסד של 450–800 מיליון שקל.

שאול אלוביץצילום: אייל טואג

באנטרופי לא מתנגדים לעצם ביצוע העסקה. בחברה אף מציינים שלבזק יתרונות הגלומים במעבר לשליטה מלאה ב–yes לצורך מימוש האסטרטגיה שלה בתחום פעילותה, לצד התפתחויות בסביבה העסקית של קבוצת בזק לנוכח השקת רפורמת השוק הסיטוני וכניסתם של מתחרים למגזר שירותי הטלוויזיה על גבי תשתיות קיימות. בהתאם לכך, באנטרופי רואים נחיצות אסטרטגית ברכישת מלוא מניות yes ולעלייה לשיעור אחזקה של 100%.

עם זאת, באנטרופי טוענים שהעסקה אינה סבירה מבחינה כלכלית עבור בעלי מניות המיעוט בבזק, וכי קיימים פערים מהותיים בין מחיר העסקה המוצע לבין המחיר המיטבי מבחינה כלכלית. בעצם, אנטרופי אומרת כי מרכיב המזומן גבוה מדי וכי יש להקטינו על חשבון הגדלת התמורות המותנות.

לאישור העסקה דרוש רוב רגיל של בעלי מניות שאין להם עניין אישי בה, כלומר, 51% מ–69% מבעלי המניות בבזק (לא כולל 31% המוחזקים על ידי חברה האם בי־קום). מתוך 69% אלה כ–70% ממניות בזק מוחזקים על ידי משקיעים זרים שקיבלו חוות דעת מחברת הייעוץ הבינלאומית ISS להצביע בעדה. כך, תיאורטית גם אם כל בעלי המניות הישראלים יפעלו על פי המלצת אנטרופי ויצביעו נגד העסקה, התמיכה של המשקיעים הזרים עשויה להכריע את גורלה, שכן הקולות של חלק מהמוסדיים הישראליים ינוטרלו בגלל אחזקה צולבת באג"ח של yes. בינתיים, שני בעלי מניות מיעוט כבר הודיעו על התנגדותם לעסקה ופתחו בהליך משפטי במטרה לדחות את האסיפה הכללית שתתכנס לאישורה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker