הושלמה עסקת חוגלה קימברלי; הרווח לנייר חדרה: כ-500 מיליון שקל

יו"ר נייר חדרה, יוחנן לוקר: "העסקה משנה מציאות עבורנו, מפחיתה בשיעור ניכר את נטל החוב ומאפשרת להתמקד בעיסקי הליבה"

ערן אזרן

נייר חדרה השלימה העסקה למכירת חלקה בחברה הבת, חוגלה-קימברלי (49.9%), לבעלת השליטה, קימברלי קלארק העולמית (50.1%). בימים האחרונים אושרה העסקה על ידי הרגולטורים בישראל ובטורקיה, והיום העבירה קימברלי-קלארק את תמורת העסקה, כ-650 מיליון שקל במזומן – כך נמסר היום (ב') מנייר חדרה. המניה עולה כעת ב-1%.

נייר חדרה, שנשלטת על יד קבוצת כלל תעשיות של המיליארדר לן בלווטניק, תרשום בדו"חות הכספיים של הרבעון הראשון ל-2015 רווח הון של כ-500 מיליון שקל (לפני מס). עם השלמת העסקה, קימברלי-קלארק מחזיקה ב-100% מניות חוגלה קימברלי, וכן ממניותיה של החברה הבת הפועלת בטורקיה, KCTR.

לן בלווטניק צילום: בלומברג

התמורה בגין העסקה תאפשר לנייר חדרה להתמודד עם חוב פיננסי נטו של כמיליארד שקל, רובו ככולו למחזיקי האג"ח. יו"ר נייר חדרה, יוחנן לוקר, מסר כי, "העסקה משנה מציאות עבור נייר חדרה, מפחיתה בשיעור ניכר את נטל החוב ומאפשרת להתמקד בעיסקי הליבה של ייצור נייר, מיחזור וקיימות. אני מודה לקימברלי קלארק על שיתוף פעולה פורה וארוך שנים, ועל האמון בחברה, במנהליה ובעובדיה בפרט, בתעשייה הישראלית ובמדינת ישראל בכלל".

חוגלה, שהוקמה ב-1963 כיצרנית של נייר טואלט ומוצרי ספיגה, מחזיקה, בין היתר, במותג הטיטולים המצליח "האגיס", מותג מוצרי הניקיון ניקול, נייר הטואלט Kleenex ועוד. במהלך שנות ה-90, קימברלי העולמית נכנסה כשותפה בחברה, תחילה כבעלת מניות מיעוט עד לקבלת השליטה המלאה. עד לעסקה הנוכחית, חוגלה-קימבלרי היתה אחד מעמודי התווך ומהפעילויות הרווחיות של נייר חדרה.

בחודשים האחרונים חוגלה קימברלי מתמודדת עם הגברת התחרות בתחום החיתולים, לצד כניסה של מותגים פרטיים ויבוא מקביל. את תשעת החודשים הראשונים של 2014 סיימה ברווח של כ-35 מיליון שקל, בהשוואה לרווח של 46 מיליון שקל בתקופה המקבילה. החברה, שמנוהלת על ידי יובל דגים, מעסיקה כאלף עובדים בין היתר, בשלושת מפעליה הממוקמים בעפולה, נהריה וחדרה.

צילום: נמרוד גליקמן

מכירת חוגלה נעשית ברקע למשבר העסקי בו נתונה נייר חדרה מזה תקופה ארוכה, בעיקר על רקע ההפסדים הכבדים בתחום ייצור הנייר הלבן. ההפסדים נבעו מהתחרות מול חברות הפועלות בשווקים עם עלויות ייצור נמוכות (סין, טורקיה), לצד הצמצום בצריכת הנייר כתוצאה מפיתוחים טכנולוגיים. המשבר העסקי תורגם גם לזעזועים בהנהלה, לאחר שהמנכ"ל מומו לירן פרש מהתפקיד שלושה חודשים בלבד לאחר המינוי, וזאת לאחר שהחליף את עופר בלוך, מי שהתמנה אתמול כמנכ"ל חברת החשמל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker