ביום שמחיר הנפט יעלה: באילו מניות כדאי להשקיע?

לאחר צניחת מחיר הנפט, נראה שב-2015 הוא יכול בעיקר לעלות ■ אם זה יקרה, מניות של חברות בענף האנרגיה העולמי צפויות להניב רווחים למשקיעים

יניב מגידיש

לאחר שמחירי הנפט צנחו בכ–50% בחודשים ספורים, בשוקי ההון נושאים עיניים בציפייה להתאוששות. המשקיעים לא רק שואלים מה יהיו רמות המחירים החדשות של הנפט - אלא גם מה תהיה השפעתם על מחירי שאר הנכסים.

כדי להשיב על שתי השאלות האלה, נבחן את ההשפעה שתהיה לשיווי המשקל החדש במחירי הנפט על מניות חברות האנרגיה. מחירי הנפט צנחו בחודשים האחרונים עד לרמה של כ–50 דולר לחבית. זאת על רקע עודפי היצע, הנובעים מגידול בתפוקה הגלובלית - בקצב העולה על הביקוש.

בעוד ההיצע גדל, הביקוש העולמי לנפט נותר יציב, וקצב הצמיחה העולמי דורך במקום. המפתח למציאת שיווי המשקל החדש של מחיר הנפט נמצא, אם כן, בצד ההיצע.

משאבת נפט במערב סיבירצילום: © Sgv | Dreamstime.com - Oil Pumps Photo

שורה של גורמים שמרכיבים את שוק האנרגיה הם האחראים לרמות ההיצע האלה, בהם ממשלות, באמצעות חברות בבעלותן, וכן חברות ציבוריות ופרטיות. יש חברות שמנפקות את כל שרשרת הערך, כלומר קידוח הנפט או הגז, הפקתו והתאמתו לצרכן הסופי (לדוגמה - Exxon Mobil). חברות אחרות מתמקדות בפעילות ספציפית, כמו חברות העוסקות בקידוח והפקה, חברות הזיקוק וחברות המספקות מוצרים ושירותים נלווים - כמו מקדחים, אסדות לקידוחי מים, שירותי חיפוש ואפילו שירותי הסעה. התלות בכל אחד מהגורמים בשרשרת הייצור קשורה במורכבות הפרויקט, כך שכל פעילות נהנית ממרווחים תפעוליים שונים.

מבין הגורמים שמרכיבים את שוק האנרגיה, הפעילות והמשפיעות ביותר הן חברות הקידוח וההפקה,, כשיתר נותני השירותים תלויים ברמת הרווחיות והכדאיות של כל פרויקט ביחס למחיר המכירה.

רווחיות הפרויקט בחברות הקידוח וההפקה תלויה באזור הקידוח. לדוגמה, חברות הפועלות במים עמוקים יציגו עלויות גבוהות יותר, וכדאיות הפרויקטים שלהן מותנית במחיר מכירה גבוה. לעומת זאת, כשמדובר בחברות הפועלות באזור יבשתי, הפרויקט עשוי להיות רווחי גם במחיר מכירה נמוך יותר. בנוסף, חברות הקידוח וההפקה תלויות בסך הרזרבות שיש להן כדי להמשיך להתקיים, ומשקיעות ביחס גבוה מאוד כדי לשמר את העתודות.

גודל, יציבות ומיקום

כדי שרמות הפקת הנפט בעולם יישמרו, מחיר הנפט צריך להיות רווחי לחברות האנרגיה. החברות נדרשות להראות רווחיות שולית חיובית מכל מכירה של חבית נפט, לאחר ההשקעה, כתנאי הכרחי להשקעה חדשה. אם נרכיב את יחסי הרווחיות של החברות, יחס רווחיות הנהוג לכנות כ-Cash Cost, נמצא כי העלות הממוצעת של הפקת נפט היא כ50– דולר לחבית. נדגיש כי זהו ממוצע - ישנן חברות שעלות ההפקה אצלן נמוכה יותר, וישנן חברות שהעלות בעבורן גבוהה בהרבה.

בכל מקרה, המשך המצב הנוכחי - שבו מחיר חבית נפט לא עולה על עלות ההפקה הממוצעת, צפוי להוביל לכך שמרבית חברות האנרגיה יקטינו מאוד את ההשקעה בהגדלת ההפקה. הורדת ההשקעות של החברות העוסקות בחיפוש, קידוח והפקה תביא בתורה להקטנת הביקוש למכלול השירותים הקשורים בהפקת הנפט. ככל שמחיר הנפט היה בסביבת ה-Cash Cost - מחירו חזר לעלות. אין סיבה מהותית להניח כי הפעם זה יהיה שונה. במלים אחרות: מחירי הנפט צפויים לעלות בשנה הקרובה.

למעשה, לא מדובר בתרחיש עתידי: בימים אלה ממש ניתן לראות את החברות האלה מבצעות התאמות לסביבת המחיר החדשה, ומקטינות את צד ההשקעות, בשיעור של כ–20% בשלב זה, בפרויקטים שכבר אינם כלכליים.

ירידת ההשקעות צפויה להביא להיצע נפט נמוך יותר בהמשך הדרך. מכאן אנו מניחים שסביבת המחירים הנמוכה הנוכחית היא פחות כלכלית לשרשרת הערך של האנרגיה, אף שהיא טובה מאוד לצרכן. להערכתנו, התאמת ההיצע החדש והביקוש ייפגשו במחיר נפט גבוה יותר בעתיד.

המחיר הנמוך הנוכחי של הנפט מזמין ככל הנראה פעילות של מיזוגים ורכישות, שבה השחקנים הגדולים יחפשו לרכוש חברות בינוניות וקטנות לפי פרמטרים של גודל ושווי הרזרבות המוכחות, אזור פעילות גיאוגרפי, ויציבות המאזן שלהן.

הנהנות הראשונות מעליית המחיר - וכנגזרת גם שווי השוק שלהן - יהיו חברות הקידוח וההפקה, שהן הרגישות ביותר למחיר. אחריהן יבואו נותני השירותים, שייהנו מביקושים חדשים, ולבסוף גם שאר החברות המכילות את כל שרשרת הערך.

החברות בעלות הפוטנציאל הרב ביותר ליהנות מעליית מחיר הנפט הן חברות הקידוח וההפקה EOG Resources ו–Devon Energy, הפועלות בעיקר בארה"ב, ויש להן שווי רזרבות מוכחות גבוהות, עלות הפקה מהנמוכות בתעשייה, מאזנים יציבים ויכולות לגמישות תפעולית גבוהה. אלה יכולות להגדיל תפוקה ואף להיות יעד לרכישה.

בתחום חברות השירותים בתעשיית האנרגיה נמליץ על Schlumberger, שהידע הטכנולוגי שלה מאפשר לחברות להגדיל את הניצולת בכל פרויקט.

מנגד, להערכתנו, דווקא החברות הגדולות, שלהן כל שרשרת הערך, דוגמת Exxon Mobil ו-Chevron, ירשמו ביצועי חסר ביחס למניות המגזר, כשמחיר הנפט ישוב לעלות, בעקבות ירידה במרווחים של שרשרת היצור כמו זיקוק ושינוע.

קשה לחזות את שינוי המגמה בשוק הנפט, כפי שהוכח בחודשים האחרונים - אך נראה שתעשיית האנרגיה נמצאת בנקודת כניסה נוחה להשקעה.

הכותב הוא מנהל השקעות חו"ל באנליסט. אנליסט עשויה להחזיק בניירות הערך המוזכרים. אין לראות בכתוב ייעוץ המתחשב בצורכיו האישיים כל משקיע

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker