"תשואות כמו שהיו בפברואר לא רואים הרבה פעמים בקופות הגמל"

פברואר היטיב עם התשואות בקופות ובקרנות ההשתלמות, עם תשואה ממוצעת של 2.5% בשני האפיקים

אסא ששון

פברואר היטיב מאוד עם התשואות בקופות הגמל ובקרנות ההשתלמות, עם תשואה ממוצעת של 2.5% בשני האפיקים האלו. למרות התשואות הנאות בפברואר, מנהלי ההשקעות חוששים שבעתיד הנראה לעין לא יחזרו התשואות האלו לאפיקי הגמל.

רונן מטמון, מנהל ההשקעות באקסלנס גמל, אמר בעניין: "פברואר התאפיין בעליות בכל האפיקים. שוקי המניות עלו בכ–5%–6%, ומדד נאסד"ק נתן עודף תשואה קטן על פני מדדי המניות האחרים. היו גם עליות בכל שוקי האג"ח. כך, למשל, האג"ח הממשלתיות הארוכות עלו ב–1.5% בפברואר, והאג"ח הקונצרניות טיפסו ב–2%. כלומר, מי שהחזיק במשקל גדול יותר של אג"ח קונצרניות על פני אג"ח ממשלתיות נהנה מעודף תשואה קל.

"מדד תל בונד תשואות נתן תשואה עודפת על פני שאר מדדי התל בונד, ומדד היתר נתן תשואה עודפת על פני ת"א 25. כלומר, הנכסים היותר מסוכנים נתנו תשואה עודפת. הסיבה העיקרית לכך היא שהמשבר ביוון נפתר באופן זמני, וגם המשבר ברוסיה־אוקריאנה נפתר באופן זמני".

דני ירדני, אלטשולר שיחםצילום: עופר וקנין

בהתייחסו לצפוי לחוסכים בתחום, אמר מטמון: "למרות נתוני העבודה הטובים בארה"ב, קשה לראות את התשואות שם ממשיכות לעלות עוד מהרמות האלו. כלומר, תשואות האג"ח בישראל אינן צפויות לעלות באופן משמעותי. בנוסף, התחזקות הדולר בישראל ובעולם מקרינה על שוק המניות האמריקאי, שכן 50% מהרווחיות של החברות במדד 500 P&S תלויים בדולר. כשהדולר מתחזק הרווחיות שלהן נפגעת. זה אחד ההסברים לכך שיש עודף תשואה באירופה על פני 500 P&S. שוק המניות הוא עדיין השוק האטרקטיבי ביותר באופן יחסי, אבל מדובר בשוק תנודתי שימשיך להיות תנודתי מאוד השנה".

גם אמיר גיל, סמנכ"ל השקעות בפסגות גמל ופנסיה, מסכים עם מטמון ומציין: "זה היה חודש מאוד חזק בתשואות הגמל. אין חודשים רבים עם תשואות כאלו. כל אפיקי ההשקעות רשמו תשואות נאות, ובעיקר המניות בכל השווקים. אם בינואר היתה בולטות של השוק האירופי, בפברואר היתה בולטות של כל שוקי המניות. הריביות ממשיכות לרדת ושוקי המניות מגיבים בעליות".

מחכים לאחרי הבחירות

לגבי התשואות בעתיד, ציין גיל: "שוקי האג"ח הם שווקים מסוכנים. ייתכן שבנק ישראל יוריד את הריבית לאפס עד ששער הסל יפעל לפי ראות עיניו. אז יש לתשואות האג"ח עוד לאן לרדת (ולמחיר לעלות), אבל מדובר במשחק מאוד מסוכן. המניות ימשיכו ליהנות מהסביבה הזאת ולהיות האפיק המועדף. שוקי המניות העדיפים הם אותם שווקים שבהם הבנקים המרכזיים יותר אגרסיביים, כמו אירופה, יפן וישראל. ארה"ב נראית פחות טוב, כי הדולר חזק ויש הערכות שהריבית תעלה".

מי שהיה קצת יותר זהיר בתחזיותיו והמליץ להמתין לתוצאות הבחירות היה דני ירדני, סמנכ"ל השקעות באלטשולר שחם: "אנחנו מעריכים כי אין מה לחשוש מעליית ריבית בארה"ב. גם אם תהיה העלאת ריבית בארה"ב, זה יהיה תהליך איטי. ואולם, למרות ההערכות להעלאת ריבית בארה"ב, הריביות בעולם הולכות להישאר נמוכות זמן רב. לכן, החלופה המועדפת היא מניות. אלה שנהנים כיום בחו"ל אלה הם האירופים עם היצוא שנהנה מהיורו החלש.

אמיר גיל, פסגותצילום: גיא חמוי

לבחירות יש משמעות גדולה מאוד בישראל. השוק לא יקר. השאלה היא איזו ממשלה תורכב, ועד כמה היא תושפע מהמחאה החברתית. ראה, למשל, את ההערכות שנפוצו בשוק על ההכרזה כל מינוי משה כחלון לשר אוצר. הבנקים ירדו די בחדות בגלל ההערכות, כי אם כחלון ימונה לתפקיד הוא יחיל על הבנקים מגבלות. הבנקים אינם סלולר. אם למשל יגידו להם לצמצם את מרווחי הריבית, הם לא ייתנו הלוואות. המשמעות היא שיתוק של המשק. אחרי הבחירות נהיה יותר חכמים, שכן המניות בישראל מתומחרות באופן נמוך יחסית לשאר העולם".

צילום: עומר מסינגר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker