הרכבת דוהרת לבורסה - עם ביקוש של 4 מיליארד שקל בשלב המוסדי

509 מיליון שקל גויסו בסדרה א' השקלית, בריבית 1.24% ■ בסדרה ב' הצמודה, בריבית של 0.6%, גויסו 339 מיליון שקל

12 שנה לאחר שפוצלה מרשות הנמלים והרכבות, והחלה לפעול כחברה עסקית - מגיעה חברת רכבת ישראל הממשלתית לבורסה בתל אביב, בינתיים כחברת אג"ח מדווחת. רכבת ישראל פועלת בעיקר בתחומי הסעת נוסעים ומטענים, מסחר, ופיתוח והשקעה בתשתיות.

כשהיא נהנית מסביבת ריביות אפסית ומרוח גבית של חברות דירוג האשראי, שהעניקו לה דירוג גבוה, השלימה רכבת ישראל ביום חמישי האחרון בהצלחה את השלב המוסדי של הנפקת סדרות אג"ח. מדובר בשתי סדרות, א' ו־ב'. בשלב זה התקבלו מהמשקיעים ביקושים של כ–4 מיליארד שקל, בעוד לפי תוכניותיה המקוריות החליטה רכבת ישראל בשלב זה להשלים גיוס של כמיליארד שקל, שישמשו לצרכיה התפעוליים. בעתיד הרכבת עשויה להרחיב את הסדרות.

במסגרת סדרה א' השקלית (שאינה צמודת מדד) בעלת מח"מ (משך חיים ממוצע) של 3.6 שנים, גייסה הרכבת 509 מיליון שקל. בימים הקרובים יתקיים השלב הציבורי, שבו מקווה הרכבת להשלים בסדרה זו גיוס של 588 מיליון שקל.

רכבת ישראל ת"א
רכבת ישראלצילום: אייל טואג

הריבית השנתית שנקבעה בשלב המוסדי שתישא אג"ח א' היא 1.24% - מרווח אפקטיבי של 0.64% לעומת אג"ח ממשלתית בעלת מאפיינים דומים. הריבית תיפרע ב–11 תשלומים חצי־שנתיים, שייפרעו בסוף מארס וספטמבר של השנים 2015–2020. הקרן תשולם בשמונה תשלומים חצי־שנתיים בסוף מארס וספטמבר של השנים 2017–2020.

במסגרת סדרה ב' צמודת מדד בעלת מח"מ של 3.7 שנים גייסה הרכבת 339 מיליון שקל. בימים הקרובים יתקיים השלב הציבורי, שבו מקווה רכבת להשלים בסדרה זו גיוס של 400 מיליון שקל. הריבית השנתית שתישא אג"ח א', אשר נקבעה בשלב זה, היא 0.6%. בהתחשב בשיעור האינפלציה, מדובר למעשה בתשואה אפקטיבית שלילית. המרווח האפקטיבי לעומת אג"ח ממשלתית בעלת מאפיינים דומים נקבע על 0.64%. מועדי התשלומים של הקרן והריבית בסדרה זו דומים לאלו שבסדרה א'.

מטעם רכבת ישראל מובילים את הגיוס המנכ"ל, בעז צפריר, וסמנכ"לית כלכלה, כספים והתקשרויות, קרן אצלאן. הם נעזרים בחברת הייעוץ העסקי גיזה זינגר אבן, המנוהלת בידי יריב פילוסוף. קונסורציום החתמים שמוביל את הגיוס כולל את כלל פיננסים, פועלים אי.בי.אי וברק קפיטל.

מתשקיף הרכבת עולה כי את 2013 היא סיימה עם הכנסות של 1.65 מיליארד שקל, אך עם הפסד תפעולי של 175 מיליון שקל. זאת, בגלל הסכם סובסידיה לא מעודכן שלאחר החתימה עליו 2014, הזניק את הכנסות החברה בתשעת החודשים הראשונים של 2014 ל–2.5 מיליארד שקל, והעביר אותה לרווח תפעולי של 1.5 מיליארד שקל.

בועז צפרירצילום: תומר אפלבאום

לקראת הגיוס זכתה רכבת ישראל לדירוגים גבוהים מחברות דירוג האשראי. S&P מעלות העניקה לחוב דירוג יציב של AA פלוס, ומידרוג העניקה לחוב דירוג Aa1. הן נימקו את הדירוג במעמדה המונופוליסטי של הרכבת, בגב הממשלתי, ובתפקידה הגדל והולך בתחבורה הציבורית, שמייצר ביקושים קשיחים. בחברות מעריכים כי החברה תרשום צמיחה של 5.4% בהכנסות ב–2015 ו–7% ב–2016.

רכבת ישראל מיוצגת ע"י עו"ד אסתר קורן ועו"ד יפעת שפטל ממשרד עו"ד גרוס, קלינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג ושות'.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker