אגוד העלה הריבית המרבית על מסגרת ב–2% - ל–16%

הבנק הפסיד 130 מיליון שקל בהלוואת ענק לאיש העסקים אליעזר פישמן, ועבר בעקבות זאת להפסד של 42 מיליון שקל ברבעון הרביעי ■ אגוד: ההחלטה על הייקור התקבלה בשנה שעברה

סיון איזסקו

הנהלת בנק אגוד, בראשות המנכ"ל ישראל טראו, החליטה בחודש שעבר לייקר באופן גורף את כל מסגרות האשראי של הלקוחות הפרטיים בבנק בשיעור קבוע של 2%. כלומר, שיעור הריבית המרבי על מסגרת אשראי בחשבון עלה מ–14% ל–16%. עלות החריגה ממסגרת האשראי לקוחות הבנק התייקרה גם היא ב–2% ל–21.5%.

לשם השוואה, הריבית המרבית הנגבית בבנק הפועלים על מסגרת אשראי ועל חקירה ממסגרת אשראי כיום היא 13.2%. בבנק לאומי הריבית המרבית על מסגרת אשראי היא 11.5%, והריבית מרבית על חריגה מהמסגרת היא 15%. כלומר, אגוד, שכבר קודם לכן היה יקר משמעותית משני הבנקים הגדולים, הפך עתה ליקר עוד יותר. בבנק סירבו להסביר את הרקע שהוביל לייקור הגורף לכלל הלקוחות, וטענו כי הדבר נעשה בעקבות הערכת מצב שנעשה בבנק. הבנק סירב לבקשת להסביר את השינויים המקרו־כלכליים שהוא זיהה שהצדיקו לבצע שינוי שכזה.

ההודעה נשלחה ללקוחות הבנק יממה לפני שאגוד פרסם את דו"חותיו הכספיים ל–2014. כלומר, אילו הבנק זיהה עלייה משמעותית ברמת הסיכון, והיה חושש מפני הפסדים שהוא עלול לספוג בהמשך הדרך בשל שינויים במצב הלווים, הוא נדרש היה להגדיל את ההפרשה הקבוצתית להפסדי אשראי בגין הלקוחות הפרטיים. ואולם, מדו"חות הבנק עולה כי אגוד מבצע את ההפרשה הקבוצתית המינימלית הנדרשת בידי המפקח על הבנקים. כלומר, על פי האופן שבו אגוד בוחר לבצע את ההפרשות לא ניתן לקבוע כי הוא פסימי יותר מבנקים אחרים לגבי יכולת הגבייה של האשראי.

ישראל טראוצילום: אייל טואג

ייקור האשראי לצרכנים הפרטיים יסייע לבנק לפצות את עצמו על הפסד של 130 מיליון שקל שנגרם לו מהלוואת ענק שנתן לאיש העסקים אליעזר פישמן, מבעלי כלכלית ירושלים והעיתון "גלובס". ההלוואה לפישמן הובילה את הבנק להציג הפסד של 42 מיליון שקל ברבעון הרביעי של 2014. ההפסד הוצג במקביל להודעת ייקור הריבית שנשלחה ללקוחות.

מבנק אגוד נמסר בתגובה: "מהלך עדכון ריבית האשראי תוכנן במשך זמן רב. הוא נובע מעדכון פרמיית הסיכון, המבוצע בהתאם להערכות המצב המבוצעות מעת לעת בבנק. ההחלטה התקבלה עוד בשנה שעברה".

אליעזר פישמןצילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker