ועידת הפיננסים

סלינגר: "אני לא פוליטיקאית. ההחלטה לגבי שריג נעשתה ממניעים ענייניים"

הממונה על הביטוח: "אמון הציבור בתחום הפיננסי הוא קריטי וזה מה שהנחה אותנו בנושא"

אסא ששון

"אני לא פוליטיקאית וכל אישור נושאי משרות נעשה ממניעים ענייניים" - כך אמרה בצהריים (ד') הממונה על הביטוח במשרד האוצר, דורית סלינגר. סלינגר, שדיברה בוועידת הפיננסים של TheMarker המתקיימת בתל אביב, ציינה כי האגף שבראשו היא עומדת התנגד למינויו של עודד שריג כמנכ"ל בחברת ביטוח בגלל פגיעה באמון הציבור.

סלינגר התייחסה למהלך שבמסגרתו אסרה על מינויו של שריג, קודמה בתפקיד, לתפקיד מנכ"ל חברת הביטוח אליהו, עד לשנת 2016.

"אנחנו לא חיפשנו להתנגד אלא הם כפו את המצב הזה עלינו למרות שהם ידעו את תפיסתנו. אמון הציבור בתחום הפיננסי הוא קריטי וזה מה שהנחה אותנו בנושא", הוסיפה סלינגר. "יש משמעות מאוד גדולה לתפקידים שלנו על כלל הציבור".

לשאלה אם יש עוד מה לעשות בנושא השיבה סלינגר: "אין לי סמכות על חברות אחזקה. אני את שלי אמרתי אבל מעבר לזה ידי כבולות".

דורית סלינגר, היום בוועידת הפיננסים של TheMarkerצילום: עופר וקנין

הגיע אליי מייל מאחד מסוכני הביטוח הגדולים ובו נכתב כי הוא מזהיר כי הפיקוח על הביטוח הורס את ביטוחי הבריאות כאשר הוא מחייב פוליסת בריאות אחידה. האם הוא  צודקים?

"הם טועים. כל מה שנעשה בפוליסות הבריאות נעשה לטובת הצרכן. אנחנו מדברים על פוליסת בריאות אחידה שמורידה את כל הדברים המיותרים שמכרו לצרכנים וזה יאפשר לצרכנים להשוות בין הפוליסות. היום מוכרים פוליסות ניתוחים שאומרים לנו שמציעים מחיר אחד לכול החיים. פתאום מתברר כי בסל הבריאות שממילא קיים יש לך כבר כיסוי. המשמעות היא שחברת הביטוח לוקחת פרמייה גבוהה יותר ממה שצריך בגלל ההתחייבות לכל החיים. הפוליסות הללו יעודכנו כול שנתיים ואם יהיה הצורך נמנע מהם לעלות מחירים".

איך תדעי מהו מחיר מוגזם?

"המחיר צריך להתאים לשינויים בעלויות. אם נראה כי העלויות יגדלו אזי נאפשר למחיר לעלות אם לא אז לא ניתן".

בקשר למייל הזה - את אומרת שהסוכנים מטעים את הציבור? מה אני אמור לחשוב על סוכני הביטוח?

"אני לא חיה בספרה אחרת. אנחנו בטוחים שמוצר של פוליסה אחידה הוא מוצר טוב. המחירים יירדו וייתנו מענה טוב לצרכנים בכול מה שקשורים לניתוחים. אני חושבת שיש מקום ליועצים. כלומר שסוכן הביטוח ייתן ייעוץ אובייקטיבי. אנחנו פועלים למזעור ניגודי עניינים של הסוכן. לזה אנחנו שואפים".

מה אתם חושבים על גרעיני שליטה בחברות ביטוח?

"כיום יש על המדף שתי חברות עם גרעיני שליטה - כלל ביטוח והפניקס. אם רוכש שיבוא לרכוש גרעין שליטה יעמוד בדרישות הפיקוח אזי הוא יקבל את השליטה. אם לא - אנחנו נפיץ את המניות בשוק".

פוסון הסינית תקבל אישור?

"לא יודעת. הם לא פנו לקבל אישור"

הריבית היא אפסית, מה זה אומר על הפנסיה?

"בסך הכול התשואה בפנסיה בשנה האחרונה היתה טובה - כ-6%-7%. אבל זה נחלת העבר. אם הריבית תישאר ברמה הנוכחית אנחנו נאלץ לרדת מהרמות תשואה שהתרגלנו אליה. אולי תיווצר בעיה בעשור הקרוב. אני לא רואה סיכונים להפסדים בפנסיה. הסיכון קיים בהשקעה באג"ח ואני רואה את המוסדיים מקצרים מח"מ ומקטינים סיכונים. אין בהתפלגות של הנכסים בחיסכון הפנסיוני סיכונים מיוחדים מעבר לסיכונים הרגילים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker