נדחו בקשות לתביעות ייצוגיות בסכום של כמיליארד שקל נגד הבנקים

התביעות עסקו בהלוואות שניתנו במסגרת קרנות שהקימה המדינה לעידוד עסקים קטנים ■ הבנק שנגדו הוגשה התביעה בסכום הגבוה ביותר הוא מזרחי טפחות - כ-620 מיליון שקל

עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
עמרי זרחוביץ'

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה שלוש בקשות לתביעות ייצוגיות בסכום כולל של כמיליארד שקל נגד הבנקים מזרחי טפחות, מרכנתיל דיסקונט ובנק אוצר החייל. התביעות עסקו בהלוואות שהעמידו הבנקים במסגרת קרנות שהקימה המדינה לעידוד עסקים קטנים, הלוואות שהמדינה ערבה להן. הבנק נגדו הוגשה התביעה בסכום הגבוה ביותר הוא מזרחי טפחות – כ-620 מיליון שקל.

לטענת התובעים, הבנקים מאלצים את הלווים להעמיד בטוחה מסוג פיקדון כספי, בגובה של 25% מסכום ההלוואה, דבר המהווה לטענתם התניה אסורה של שירות בשירות, זאת אף שהבנקים גובים ריבית גבוהה שלא לוקחת בחשבון שהבטוחה נזילה.

הבנקים הכחישו את טענת התובעים, וטענו כי ללקוח יש חופש בחירה בנוגע לבטוחה שיעמיד כנגד ההלוואה, ואכן ישנם לווים שהעמידו ביטחונות אחרים לא נזילים. הבנקים אף הסבירו כי הליך העמדת ההלוואות מלווה לכל אורכו על ידי נציגים מטעם המדינה, המפעילים את קרנות הסיוע, ומוודאים כי ההלוואות ניתנות בתנאים אטרקטיביים ללקוחות. נציגים אלו אף מאשרים את שיעורי הריבית בהלוואות במסגרת הקרנות.

בדיון המקדמי שנערך בשבוע שעבר הציג השופט ענבר את הקשיים הרבים בטענות המבקשים, והביע תמיכה עקרונית בטענה נוספת שהעלו הבנקים, שלפיה סוג הבטוחה שמעמיד הלווה אינו השיקול היחידי לפיו נקבע שיעור הריבית בהלוואה, וכי העמדת בטוחה נזילה אינה מונעת מהבנקים לגבות "תוספת סיכון" בגין ההלוואה או חלק ממנה. ענבר אף קיבל את טענת הבנקים כי לצורך קביעת שיעור הריבית הם רשאים לשקול שורה של פרמטרים, ובראש ובראשונה את יכולתו של הלווה להחזיר את ההלוואה מתוך מחזור עסקיו הרגיל, ללא צורך במימוש ביטחונות. במהלך הדיון המליץ בית המשפט למבקשים להסתלק מן התובענות, ואלו הודיעו כי הם מקבלים את ההמלצה.

עו"ד שרון לובצקיצילום: אייל פרידמן

הבנקים יוצגו על ידי עורכי הדין שרון לובצקי הס, שחר הרון וגיא גולדשטיין, ממשרד נשיץ ברנדס אמיר ושות'. התובעים יוצגו על ידי עורכי הדין אביב גיטלמן וגלית מרציאנו-מלכה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker