ועידת הפיננסים

הרצוג: "לאפשר לתקציב הביטחון לגדול, אבל לא יותר מהתקציבים החברתיים"

יו"ר המחנה הציוני: "הכלכלה הישראלית שירתה בשנים האחרונות רק מעטים"

עמרי זרחוביץ'

"במאה הימים הראשונים אני מתכנן להעביר תוכנית כלכלית כולל עמידה בראש קבינט הדיור, אני אהדק מחדש את הקשר עם ארה"ב, ואעשה מאמץ לנסות להתניע מהלך מול הפלסטינים", כך אמר הבוקר יו"ר המחנה הציוני, יצחק (בוז'י) הרצוג, בוועידת הפיננסים של TheMarker במלון דיוויד אינטרקונטיננטל בתל אביב.

הרצוג התייחס גם למקורות התקציביים של תוכניתו הכלכלית: "עלותה של התוכנית שלנו היא 7 מיליארד שקל בשנתיים. אחד המקורות הוא ביטול מע"מ אפס שעלותה 2.5 מיליארד שקל. אנחנו לא מתכוונים להעלות מסים. הכסף נמצא גם בסדרי עדיפויות - הוא הלך לכל מיני מקומות ויישובים, למשל מחוץ לגושי ההתיישבות, במקום ללכת ליעדים אחרים".

"בנוסף, נגדיל את חלקה של המדינה בתוצר מ-39% ל-40%. לפיד ונתניהו העבירו באישון לילה מחיקה של 10 מיליארד שקל, משינוי כלל ההוצאה, והחזרה שלו לכלל הוצאה נוקשה. אם נגמיש אותו, זה יאפשר לנו לקחת אחריות על האזרחים".

על תקציב הביטחון אמר הרצוג כי הוא "נפרץ מזמן, ויש צורך להכניס אותו לתוכנית רב שנתית, לאפשר לו לגדול, אבל לא יותר מהתקציבים החברתיים. צריך ליצור אווירה אופטימית ולא מתלהמת. הסיפוח של בנט זה איום ישיר ומשמעותי מאוד כנגד מעמדה של ישראל והיכולת שלה לתפקד גם בכלכלה הבינלאומית.

"ברור לגמרי לאן הולכת המדינה וכאן נכנס השילוב בין כלכלה וחברה לחוץ וביטחון ולמצב הגיאו-פוליטי של ישראל. כל המכלול יכול להביא לצמיחה לשיפור מצבו של האזרח. המטרה היא לא לראות רק את המקרו, אלא להתמודד עם התחושה של אזרחים ואזרחיות שזה לא נותן להם תשובה", הוסיף הרצוג.

יו"ר המחנה הציוני הבטיח "לבנות עשרות אלפי יחידות דיור במחירי ברי השגה לטובת המעמד הבינוני", הוסיף הרצוג, שאמר גם כי "יש לאפשר לתקציב הביטחון לגדול אבל לא יותר מתקציבים חברתיים".

"אני רואה במגזר העסקי שותף לבניין הארץ. מטרידה אותי העובדה ששחקני שוק ההון משקיעים יותר בחו"ל מאשר בארץ", הוסיף הרצוג שהדגיש כי אחת הבעיות במשק היא הרגולציה. "אני רוצה לראות אתכם משקיעים בהייטק הישראלי, והרגולציה מגבילה אתכם. את זה אני מתכננן לשנות. אנחנו רוצים להוריד רגולציה, לאחד רגולטורים. כדי לאפשר למשק לצמוח ולהשתפר, וגם לתת תשואה שתאפשר לנו לקיים את המטרות".

יצחק (בוז'י) הרצוג בוועידת הפיננסים של TheMarkerצילום: עופר וקנין

לדברי הרצוג, "הכלכלן תומאס פיקאטי הגיע למסקנה שההון צומח יותר מהשכר. בשש השנים האחרונות הכלכלה שירתה רק מעטים, וחיוני שהכלכלה בארבע השנים הקרובות תשרת את הרבים, תיתן תקווה ותחלחל לאזרחים, כך שכל משפחה ומשפחה תרגיש שהלחץ קטן עליו".

על המחאה החברתית אמר יו"ר המחנה הציוני כי היא תופעה נדירה. "היא דרשה חלוקה הוגנת יותר ולא להיות דור הסנדביץ' שצריך לממן גם את הוריו וגם את ילדיו, כאשר עיקר ההוצאה שלו הולכת למשכנתא או לשכירות".

"שוק התעסוקה גם הוא מחייב שינויים ורפורמות. המהפכה הגדולה צריכה לבוא משילוב של הערבים והחרדים, שמהווים מרכיב גדול באוכלוסייה הענייה. בנוסף, צריך לשים דגש על מתן כלים ומיומנויות לאזרחים להתמודד עם החיים הטכנולוגיים המתפתחים. לא כל אחד יכול לעבוד מול המחשבים המתחכמים,  ולא כל אחד הוא מהנדס תוכנה. זה אתגר עצום שמחייב את הממשלה לתת לכך משאבים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker