שריג במתקפה על סלינגר: "פעלה ממניעים פוליטיים"

הממונה לשעבר על שוק ההון באוצר, שמונה באחרונה לתפקיד יו"ר מגדל אחזקות: "כל מה שקרה לאחר המינוי נעשה ממניעים פוליטיים ופומפם על ידי עיתונאים. הרגולטור לא יכול להחליט על איזו תקופת צינון שהוא רוצה"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

פרופ' עודד שריג, לשעבר הממונה על שוק ההון והביטוח במשרד האוצר ומי שמכהן כיום כיו"ר מגדל אחזקות (החברה הציבורית), יצא הערב (ג') במתקפה חריפה נגד דורית סלינגר, המפקחת החדשה על שוק ההון, שהתנגדה בתוקף למינוי כיו"ר חברת הביטוח מגדל.

"כל מה שעשיתי זה לאחר קבלת ההיתרים. המינוי שלי ליו"ר מגדל היה צעד תקין. שלמה אליהו (בעל השליטה במגדל, ע"א) ואני עבדנו על פי החוק - עד הקצה. כל מה שקרה לאחר המינוי נעשה ממניעים פוליטיים, והוא פומפם על ידי עיתונאים שהסכימו לזרום איתו. הרגולטור לא יכול להחליט על איזו תקופת צינון שהוא רוצה. הרגולטור לא יכול לקחת את החוק לידיים - זה כמו ששוטר לוקח לך את המכונית, כי החליט שאסור לנסוע במכונית כחולה. אתם לא מתארים לעצמכם את הנזק שזה יכול לעשות לממשלה ולמשטר התאגידי", אמר.

שריג, שהשתתף בוועידת תל אביב להשקעה מוסדית של DC פייננס, תקף עת התערבותה של סלינגר במינוי: "לקחו אותי לאגף שוק ההון בגלל הניסיון של 30 שנה בתחום ובגלל מה שהבאתי. בפעם הבאה כשמישהו יצטרך לשקול אם לעשות את הצעד שעשיתי, דהיינו לבוא לשירות 'מילואים' באוצר, הוא יעשה חושבים אם זה כדאי לו. בטרם המעבר שלי לאוצר  ביררתי היטב עם היועץ המשפטי מה יהיו המגבלות והחובות שלי ולאחר קבלת תשובתו עשיתי את המעבר לאוצר. הייתי מוכן לרדת ברמת השכר ולעצור את החיים המקצועיים שלי ל-4 שנים לטובת המדינה, רק לאחר שידעתי מראש מה יהיו המגבלות שלי. מי שיחליף את דודו זקן (המפקח על הבנקים, ע"א) או סלינגר – לא ידע מה עומד לפניו יותר. מישהו עם 30 שנות ניסיון פשוט לא ירצה לבוא למילואים", אמר.

משתתפים בוועידת די.סי פיינס מימין לשמאל: קרן מרציאנו, אסא ששון, אילן פלטו, פרופ' אסף חמדני, ענת גואטה, דורון כהן, פרופ' עודד שריג

בתקופת כהונתו במשרד האוצר, שריג אישר לאליהו לרכוש את השליטה בחברת הביטוח מגדל, שמנהלת כ-200 מיליארד שקל כספי ציבור. לאחר השלמת הרכישה, אליהו ביקש למנות את שריג כיו"ר חברת הביטוח. המינוי בסופו של דבר לא יצא אל הפועל בשל התנגדותה של סלינגר, שטענה שאין זה ראוי כי מי שאישר את רכישת השליטה יועסק על ידי הבעלים החדשים. ואולם, שריג ואליהו הצליחו "לעקוף" את החלטת סלינגר, על ידי מינויו של שריג ליו"ר חברת האחזקות השולטת במגדל (שאינה כפופה לפיקוח). המינוי נעשה בתמיכתה של חברת אנרוטפי, חברת הייעוץ לגופים מוסדיים.

לשאלה האם המעורבות הספציפית שלו בקשר לרכישת מגדל אינה מחייבת אותו להימנע מלהיות מועסק בה, השיב שריג כי במהלך כהונתו ניפק אישורי שליטה לחלק גדול מחברות הביטוח במשק, כך שלא הגיוני לצפות ממנו שלא יעבוד אצל מי מהן. "נוצרה תחושה לא נכונה (כאילו פעל רק בעניין מגדל, ע"א)", אמר שריג, "בתקופה שלי נתתי אישורים ל-75% מהגופים המוסדיים - לאדוארדו אלשטיין בכלל ביטוח, לקרן אייפקס בפסגות, ולבנק לאומי - ולא רק לאליהו. זה כמו שעיתונאי שיעבור לתפקיד דובר האוצר לקדנציה, יאסרו עליו לחזור ולעבוד בכל תפקיד אחר בו הוא מתמחה. זה לא הגיוני".

פלטו נגד בדש

קודם להתקפתו של שריג על סלינגר, אילן פלטו, מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות, יצא נגד בית ההשקעות פסגות, המנוהל על ידי חגי בדש, ומנהלים נוספים של גופים מוסדיים בשוק, וזאת לאחר שטען כי המעורבות שלהם בניהול החברות הציבוריות ("אקטיביזם מוסדי") נועדה בעיקר לייצר רווחים ולמשוך עמיתים חדשים.

"מנהלים מוסדיים בישראל משתמשים ב'אקטיביזם מוסדי' כדי למנף את עצמם. הם הפכו את ה'אקטיביזם המוסדי' ל'שיווק מוסדי'. הם מוכרים לעמיתים שהם מגנים על עצמם טוב יותר מאחרים, ויש על כך תחרות בין הגופים. אין ספק שבית ההשקעות פסגות עשה את זה, אבל הוא לא היחיד", אמר פלטו. "בסופו של דבר, המטרה שלשמה נוצר האקטיביזם לא הושגה. מה שכן נוצר הוא חוסר רצון להיות חברה ציבורית בישראל".

ענת גואטה מנכ"לית אנטרופי שירותי מחקר, ציינה כי 'אקטיביזם מוסדי' יכול להשפיע על תשואות הפנסיה. "מחקרים הראו כי כאשר מתבצעת התערבות מצד הגופים המוסדיים בניהול חברות, הם מצליחים להכות את המדדים ולהשיג תשואות גבוהות יותר. האקטיביזם המוסדי שהיה בארץ בהסדרי החוב של אי.די.בי ואלביט הדמיה – וגם אז זה נעשה על ידי קרנות זרות. פעילות של אקטיביזם מוסדי בהקשר זה עדיין לא באה לידי ביטוי בישראל. הסיבות לכך הן שהשוק שלנו קטן וריכוזי, וגם מכיוון שאקטיביזם מוסדי דורש השקעה במחקר".

בתגובה לדברי שריג מסרה עמותת "ישראל יקרה לנו": "זהו נסיון נלוז ולא כנה ליחס לרגולטור אשר מבצעת היטב את תפקידה למען הציבור מניעים זרים. לעומת זאת, מי שהיה בתפקיד זה בעבר ואישר לבעל שליטה את קניית החברה מנוע ערכית וציבורית לעמוד בראש החברה הזו ללא כל קשר ל'תקופת צינון'. על שריג להמנע מכל תפקיד בחברה זו , לא היום, לא בעוד שנה ולא בעוד 5 שנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker