נא להכיר: יועץ ההשקעות שמואל האוזר

רשות ני"ע פנתה לראשי מערך הייעוץ בבנקים ובחנה עימם איזה שיקולים לקחו בחשבון היועצים כאשר מכרו את הקרנות הכספיות

אסא ששון

בימים האחרונים גורמים ברשות ני"ע ברשות שמואל האוזר פנו לראשי מערך הייעוץ בבנקים ובדקו עימם כיצד בוצעו המכירות בקרנות הכספיות על ידי יועצי ההשקעות בבנקים.

קצב הפידיונות בקרנות הכספיות עומד על כמיליארד שקל ביום. בשיחה עם ראשי מערך הייעוץ בחנו אנשי הרשות האם בתקופה מאתגרת לניהול השקעות מהלכים של תזוזות כספים אדירים גם כאשר פוטנציאל הרווח באפיק הקרנות הכספיות הוא אפס, נבחנה התמונה הכוללת של הלקוח - כלומר האם מה שהוביל למכירת הקרן הכספית הוא ניתוח כלכלי או אינטרסים אחרים.

נסביר כי הבנקים נהנים מעמלות הפצה בגין קרנות הנאמנות. אמנם היועץ לא מתוגמל ישירות בגין עמלות אלו אך הסניף שלנו נמדד על רווחיות ועמלות ההפצה בקרנות מהוות חלק מרווחיות זו. עמלת ההפצה בקרן כספית עומדת על 0.1% ואילו עמלות ההפצה בקרנות שקליו 0.2% ואילו בקרנות אג"ח ומניות היא 0.35%. כלומר ככל שהקרן מסוכנת יותר הבנק נהנה מעמלת הפצה גבוה יותר.

שמואל האוזר, יו"ר רשות ניירות ערך
שמואל האוזר, יו"ר רשות ניירות ערךצילום: דניאל בר און

ברשות מצפים לראות כי מתקיים מתאם בין הקרנות הכספיות שמשמשות כתחליף לפיקדון הבנקאי לבין פרעונות של פיקדונות בנקאים. שכן אם ההגיון אומר שיש לפדות קרן כספית ולהשקיע באפיקי השקעה אחרים הרי שהגיון כלכלי זה תופס גם לגבי הפיקדון הבנקאי שמניב כיום ריבית אפסית.

ברשות רצו לבחון האם היועצים הביאו את מכלול השיקולים במכירת הקרן הכספית ובכלל זה עמלת הפצה, הבטי מס, הבטים שונים של דמי ניהול כאשר היועצים מכרו את הקרנות הכספיות.

זו אינה הפעם הראשונה בה רשות ני"ע מתערבת בהבטים השקעתיים של מפוקחיה ולא רק בהבטים של רגולציה ובחינה האם המפוקחים עומדים בדרישות החוק. בעבר כבר הצהיר האוזר בתחילת יולי 2014 כי שוק המניות נמצא במחירים גבוהים. בכנס של פסגות וכלכליסט האוזר צוטט: "מכפיל הרווח בשוק המניות הוא 24 כיום - דומה לרמה שהיתה לפני המשבר ב–2008. המשמעות היא תשואה צפויה של כ–4% בשוק המניות (מדד ת"א 25). ככל שמכפיל הרווח מחושב נכון, זו תשואה צפויה בלתי סבירה בשעה שהתשואה על אג"ח קונצרני גבוהה מ–4%. מכפילים בגובה כזה היו במשבר ב–2000 (29) ובמשבר ב–2008 (25). הם מגלמים בתוכם תמחור יתר. העדר הנפקות חדשות בכלל, ושל חברות טכנולוגיה שמנפיקות בחו"ל וחברות ממשלתיות ואחרות, מעצימים את הסיכון למשקיעים".

נזכיר רק כי אז עמד מדד מעו"ף על 1,366 נקודות וכיום הוא עומד על 1,550 נקודות עליה של 13.5% בתקופה של שמונה חודשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker