מכירת טן למשפחת נוימן תייצר לבנק הפועלים הכנסות של 80 מיליון שקל

טן נמצאת בשליטת אליעזר פישמן (82%) ■ אלון מנהלת מגעים מתקדמים לרכישת השליטה בה, על פי שווי של 250–300 מיליון שקל

מיכאל רוכוורגר

משפחת נוימן, בעלת השליטה בקבוצת אלון שירותי רכב ומכירה, מנהלת מגעים מתקדמים לרכישת השליטה בחברת הדלקים והקמעונות טן (TEN), לפי שווי של 250–300 מיליון שקל.

טן, שמנוהלת על ידי ערן וקנין, נמצאת בשליטת אליעזר פישמן (82%). את המגעים למכירה מנהלים פישמן ובנק הפועלים באמצעות זרוע בנקאות להשקעות שבבעלות פועלים שוקי הון.בראש משפחת נוימן עומד האב יוסי, והמנכ"ל הוא הבן צחי. בן נוסף, חן, מעורב גם הוא בעסקים.

מניות השליטה בטן משועבדות לבנק הפועלים והן חלק מהביטחונות שמחזיק הבנק כנגד חוב כולל של כ–1.7 מיליארד שקל. מתוך סכום זה הפריש הפועלים במשך תקופה של יותר מעשר שנים כ–1.2 מיליארד שקל. החובות הפרטיים של פישמן לבנקים מוערכים ב–4.5 מיליארד שקל, מתוכם כ–3.5 מיליארד שקל (בחלקים דומים) להפועלים ובנק לאומי, שמחפש בימים אלה קונה להלוואה של פישמן שכנגדה משועבדים כ–40% מכלכלית ירושלים.

הטיפול במכירת טן הועבר לפועלים שוקי הון כחלק מההסכמות בין החטיבה העסקית של הפועלים ופישמן. במידה שמשפחת נוימן תגייס את הסכום הנדרש והמכירה תיסגרלפי שווי של 250 מיליון שקל, הפועלים יוכל להכיר בריקוברי — הכנסות בגין חובות שהופרשו בעבר ונגבות כעת. ואולם פישמן מעוניין בסכום גבוה יותר, מכיוון שאם העסקה תיסגר על 250 מיליון שקל, הוא יצטרך לשלם סכומים נוספים לבעלי מניות אחרים בטן — בית ההשקעות אקסלנס (5%) ויתכן שגם למייסדיו ומנהליו לשעבר, רוני בירם וגיל דויטש, המחזיקים כל אחד ב–4.3% מחברה. לפי מקורבים למגעים, פישמן דורש תוספת של עשרות מיליוני שקלים במידה שבעתיד התוצאות של טן ישתפרו.

תחנת דלק של טןצילום: דרור ארצי

בנוסף, המחיר אינו כולל את הסכמי השכירות בגין הנדל"ן שטן משלמת לחברות הפרטיות של פישמן, שעליו ממוקמות כ–80% מ–49 תחנות הדלק של החברה בישראל, וכן 17 חנויות נוחות. עם זאת, בסוגיה זו הפועלים לא יוכל להשפיע, מכיוון שאין לו שעבוד על הנדל"ן הזה. מדובר בשווי נמוך מכ–400 מיליון שקל, שבו תיכנן פישמן בעבר למכור או להנפיק את טן, שגם מחזיקה בנתח מחברה ברזילאית המפעילה מתקנים הידרו־ אלקטריים.

טן סיימה את תשעת החודשים הראשונים של 2014 עם EBITDA (רווח תפעולי תזרימי לפני הוצאות מימון, מסים, פחת והפחתות) של כ–44 מיליון שקל — גידול של כ–18% לעומת התקופה המקבילה, וברווח נקי של כ–20 מיליון שקל — עלייה של כ–40% לעומת התקופה המקבילה. טן אינה נסחרת בבורסה, אך מדווחת על תוצאותיה מכיוון שהנפיקה שלוש סדרות אג"ח בהיקף כולל של כ–250 מיליון שקל, הנסחרות לפי תשואות לפדיון נמוכות — פחות מ–3%.

אלון שירותי רכב מעסיקה כ–900 עובדים ומשקיעה בנדל"ן ובסטארט־אפים. הפעילות המרכזית של החברה היא הפעלת 16 מוסכים ומרכזי שירות לכלי רכב. באוגוסט האחרון ניהלה משפחת נוימן מגעים לרכישת חברת סונול מידי קבוצת עזריאלי לפי שווי של כ–400 מיליון שקל, אך המגעים לא הבשילו לכדי עסקה מחייבת; בסוף 2013 תיכננה קבוצת אלון להשקיע כ–120 מיליון שקל באי.די.בי כחלק מהקבוצה שאירגן נוחי דנקנר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker