יקיר גבאי גייס מהמוסדיים 900 מיליון שקל לעסקיו בגרמניה

מוסדיים ישראליים רכשו בשנה האחרונה אג"ח בהיקפים גדולים שהנפיקה חברת הנדל"ן הגרמנית גראנד סיטי פרופרטיז, שבשליטת גבאי ■ בשבוע שעבר גייס גבאי 400 מיליון יורו בשטרות הון, והישראלים רכשו יחד כ-15% מהסחורה ב-200 מיליון שקל

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

על רקע סביבת הריביות הנמוכה וחיפוש אחר אפיקי השקעה המניבים תשואות גבוהות, השקיעו חלק מהגופים המוסדיים הישראליים באג"ח להמרה ובמניה של חברת הנדל"ן גראנד סיטי פרופרטיז יותר מ–200 מיליון יורו (כ–900 מיליון שקל) מתוך גיוסים של כמה מיליארדי יורו.

גראנד סיטי פרופרטיז, שבשליטת יקיר גבאי שבעבר ניהל את חברות החיתום של בנק מזרחי טפחות ובנק לאומי, נחשבת כיום לאחת מחברות הנדל"ן הציבוריות הגדולות בגרמניה בתחום השכרת דירות למגורים.

על אף שאינו פועל כיום בישראל, גבאי משתף את המוסדיים הישראליים בגיוסים, אף שהחברה זוכה לביקושים גבוהים בקרב המשקיעים הבינלאומיים הגדולים בעולם. עם הגופים שהשקיעו בעסקיו של גבאי נמנים פסגות, כלל ביטוח, הפניקס, ילין לפידות, אלטשולר שחם ומנורה מבטחים - גופים שבדרך כלל מזרימים בכל גיוס כ–20%, ובבנק הפועלים מקבלים סחורה בשיעורים של 10%–15%.

את הסחורה משווקים למוסדיים הישראליים חברת ברק קפיטל חיתום, המנוהלת על ידי צביקה מנס ודודו טובול, שניהל בעבר את חברת החיתום של פסגות ולאומי, והיה גם יו"ר ווליו בייס חיתום, וכיום משתף פעולה עם ברק קפיטל חיתום בעסקות שונות.

יקיר גבאיצילום: תומר אפלבאום

החברה השלימה בשבוע שעבר גיוס, שבוצע בשני שלבים. כ–400 מיליון יורו גויסו בפרנקפורט באמצעות הנפקת שטרות הון (Perpetual notes) סחירים לשבע שנים — מכשיר פיננסי שמשמש הון משני בחברה, בדומה לגיוסים של שטרות הון שמבצעים בנקים וחברות ביטוח. הסכום שיגוייס מההנפקה ישמש את החברה לפירעון חוב בנקאי ושחרור חלק מנכסים משעבוד, כך שלאחר הגיוס יהיו לחברה נכסים לא משועבדים בשווי של כ–2 מיליארד יורו.

במהלך הגיוס האחרון נרשמו ביקושים של כמיליארד יורו, בעיקר על ידי בנקים וקרנות ההשקעה מהגדולות בעולם, בהם פידליטי, בלקרוק, הנדרסון, KKR ,RBC גולדמן סאקס ודויטשה בנק. את הגיוס הובילו בנקי ההשקעות ג'יי.פי. מורגן ומורגן סטנלי.

גם מוסדיים ישראליים הזרימו ביקושים בהיקף של 60–80 מיליון יורו, וקיבלו סחורה בהיקף של 40–50 מיליון יורו (כ–200 מיליון שקל).

המאפיין המרכזי של שטר ההון הוא שהחברה המנפיקה לא אמורה להחזיר את הקרן, ובנוסף קיימת אפשרות לדחות ולצבור את תשלומי הריבית כל עוד החברה לא מחלקת דיווידנדים (אז היא מחויבת לשלם את הריבית), ולכן מדובר במכשיר הנחשב להון משני, ובהתאם לכך מבחינה חשבונאית הוא נרשם במלואו כהון בספרי החברה המנפיקה. לחברה המנפיקה יש אופציה לבצע פדיון של הקרן בעוד שבע שנים.

היתרון למשקיעים הוא תשואה עודפת משמעותית על אג"ח רגיל של החברה. כך, למשל, המשקיעים שהשתתפו בהנפקה האחרונה יגזרו קופון שנתי של 3.75%, לעומת תשואה של 1.4% בלבד שמעניק האג"ח הרגיל לשבע שנים של גראנד סיטי, הנסחר גם הוא בפרנקפורט.

בנוסף, כאלמנט הגנה על המשקיעים, אם בחרה החברה לדחות את תשלום הריבית על השטר, לא יהיה באפשרותה לבצע חלוקת דיווידנד או לבצע רכישה עצמית של מניותיה כל עוד תשלום הריבית הדחוי לא התבצע.

בבעלות החברה כ–52 אלף דירות והיא מנהלת כ–22 אלף דירות, הממוקמות בעיקר באזור מדינת המחוז נורדריין וסטפליה שבה נמצאות הערים קלן ודיסלדורף, וכן בברלין. פורטפוליו זה מייצר הכנסות שנתיות מהשכרה של 280 מיליון יורו ו–FFO (רווח תפעולי תזרימי בניכוי השפעות חד־פעמיות) של יותר מ–100 מיליון יורו בשנה, ומינוף נמוך של פחות מ–40%.

ההון העצמי האפקטיבי של גראנד סיטי פרופרטיז לאחר ההנפקה הוא כ–1.8 מיליארד יורו, ושווי החברה לפי שווי המניה הנוכחי הוא כ–2.2 מיליארד יורו לאחר המרת האג"ח — פי 5 יותר מאז הנפקתה ביוני 2012 בבורסת פרנקפורט. אחזקתו של גבאי בחברה תרד לאחר המרת האג"ח לכ–30%. גבאי שולט גם בחברת גראנד פרופרטיז מלונות, הנסחרת לפי שווי שוק של כ–330 מיליון יורו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker