שנתיים לאחר שהושקה - המסלקה הפנסיונית עדיין סובלת מחבלי לידה

רק אלפים בודדים ביצעו פעולות במסלקה הפנסיונית ב-2014 ■ המסלקה אוגרת מידע על החיסכון הפנסיוני ומאפשרת לבצע בו פעולות באופן פשוט וזול

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסא ששון

רק 3,862 לקוחות ביצעו פעולות ב-2014 במסלקה הפנסיונית - כך עולה מהפרק השני של דו"ח הממונה על הביטוח, דורית סלינגר, שהתפרסם בשלשום. המסלקה היא תשתית טכנולוגית להנגשת מידע וביצוע פעולות במוצרי פנסיה וגמל. המסלקה אמורה לאפשר לכל חוסך לקבל מידע על החיסכון הפנסיוני שלו ולבצע פעולות באופן פשוט, זול ואמין. בפועל, ביצועי המסלקה עדיין רחוקים מלהיות משביעי הרצון.

המסלקה נכנסה לפעולה באמצע 2013. עם כניסתה היו תלונות רבות מצד הגופים המוסדיים שאמורים להעביר את נתוני החוסכים למסלקה כי יש כשלים בתקשורת בין מערכות המחשב של הגופים המוסדיים לאלה של המסלקה. חברת סוויפטנס, שאחראית על הקמת המסלקה, דחתה את הטענות והסבירה כי האשם הוא בגופים המוסדיים, וכי אלה הם חבלי קליטה של המערכת.

דורית סלינגר צילום: אמיל סלמן

מאז עברו קרוב לשנתיים ונראה כי ההוכחה שהמסלקה עדיין לא פועלת באופן תקין נעוצה בכמות הקטנה של המשתמשים שפועלים בה. בדו"ח מציג האוצר נתונים על גידול בשימוש במסלקה, אולם קשה להסיק מסקנות חד־משמעיות מנתונים אלה, שכן מאז שהחלה המסלקה לפעול, האוצר מחייב את חברות הביטוח, סוכנויות ההסדרים הפנסיונים וכן את סוכני הביטוח לפעול דרך המסלקה בלבד, ולא כפי שפעלו בעבר.

נכון לסוף 2014, המסלקה הפנסיונית מאפשרת ביצוע פעולות לבעלי רישיון (סוכני ביטוח ויועצים פנסיונים) ולחוסכים פרטיים. בעל רישיון יכול להגיש בקשה במסלקה הפנסיונית לקבלת מידע מגוף מוסדי מסוים אודות תוכניות פנסיוניות של לקוח, או לגבי מוצר פנסיוני ספציפי של לקוח. פעולה זו מבוצעת על ידי בעלי רישיון לפני ייעוץ פנסיוני או שיווק פנסיוני, לצורך איתור כספי הלקוח.

הפעולה מאפשרת לבעל הרישיון לתת ללקוח ייעוץ פנסיוני תוך התחשבות בכלל המוצרים הפנסיוניים שברשותו. בנוסף, בעל רישיון יכול להגיש באמצעות המסלקה ייפוי כוח לגוף מוסדי מטעם לקוח.

החל מיוני 2014 חוסכים פרטיים יכולים להיכנס למסלקה הפנסיונית ולבצע בה פעולות. חוסך פרטי יכול לבקש מידע אודות כלל המוצרים הפנסיוניים שברשותו, מכלל הגופים המוסדיים; עוד יכול החוסך הפרטי או בעל הרישיון הפועל בשמו לבקש מידע אודות מוצר מסוים.

מינואר 2015 ניתן להגיש בקשה על ידי מעסיק לקבלת מידע על יתרות הפיצויים בגין כלל העובדים ולהעביר מידע בהתאם ברמת מעסיק, לגוף מוסדי יחיד. כמו כן, ניתן להגיש בקשת מעסיק לקבלת מידע על יתרות הפיצויים של עמית ולהעביר מידע בהתאם, לגוף מוסדי יחיד.

חשיבות המסלקה לחוסך נובעת מכך שכיום אנשים חוסכים בכמה גופים ובכמה תוכניות, בהתאם לתזוזות בין מקומות עבודה, ולעתים מאבדים מגע עם חלק מהכסף שחסכו. המסלקה תאפשר לחוסכים לאתר את כספם בהקשת מספר תעודת זהות וסיסמה, בהליך פשוט שלא היה קיים עד כה. המסלקה תאפשר לאתר ביתר קלות גם כספי עזבונות של מתים שבני משפחתם לא ידעו על קיומם.

בנוסף, המסלקה אמורה לאפשר לחוסכים לנייד את כספם במהירות וביעילות, ובכך להגביר את התחרות בתחום. ואולם, שנתיים אחרי ההשקה, המסלקה עדיין סובלת מחבלי לידה ארוכים וכואבים.

ממשרד האוצר נמסר כי "המסלקה הפנסיונית היא פרויקט תשתיתי מורכב שנועד לאפשר העברת מידע באופן מהיר וזמין בין כ-100 חברות ביטוח ובתי השקעות לכלל ציבור החוסכים, סוכני ביטוח ויועצים. החל מיולי 2014, המסלקה מאפשרת לחוסך לבדוק מהו מצבו הפנסיוני ולוודא כי מעסיקו העביר את הפקדותיו כנדרש. המסלקה מאפשרת למתווך (יועץ או משווק) להעניק שירות טוב יותר לחוסך".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker