זהב, בשר בקר ונפט: איך קונים ומוכרים סחורות בשוק ההון?

הרעיון העיקרי במונח סחורות הוא שמדובר בחומר גלם בסיסי שאינו שונה בטיבו מיצרן ליצרן ■ מכיוון שיש בסחורות תועלת ממשית כחומר גלם, יש להן ערך כלכלי

עמי גינזבורג

סחורות.

כינוי משותף לסחורות שונות שמשמשות גם כחומרי גלם למוצרים אחרים. נפט, למשל, הוא סחורה שממנה מייצרים דלקים, גז לבישול, סולר לחימום ומוצרי לוואי שונים. חיטה היא סחורה שממנה מייצרים קמח.

הרעיון העיקרי במונח סחורות הוא שמדובר בחומר גלם בסיסי שאינו שונה בטיבו מיצרן ליצרן. הנפט שמפיקים ברוסיה דומה במהותו לנפט שמפיקים בנורווגיה או במפרץ מקסיקו. הזהב שמפיקים במכרות באוסטרליה דומה לזהב שמפיקים בדרום אפריקה. זאת, לעומת מוצרים אלקטרוניים, למשל, שבהם כל יצרן משלב תכונות ומאפיינים שונים במקצת.

עם המוצרים האחידים שמכונים סחורות נמנים נפט, גז טבעי, מתכות שונות כמו זהב, כסף, כרום, ניקל, או נחושת. לאלה אפשר להוסיף מוצרים חקלאיים שניתן לשנע - כמו בשר בקר ועוף, תירס, סויה, חיטה וסוכר.

מכיוון שחומרי הגלם בעולם דומים למדי זה לזה, ניתן לסחור בהם בכל העולם ולקבוע עבורם מחיר אחיד. אם מחיר הנפט שנקבע בבורסת סחורות כלשהי הוא 80 דולר לחבית, מפיקי הנפט בכל העולם יכולים למכור את הנפט שהם מייצרים במחיר השוק, שכן הסחורות ניתנות להעברה לכל מקום בעולם.

מחירי הסחורות נקבעים במסחר שנערך בהן בבורסות שמתמחות בכך באופן מסורתי. רוב המסחר בסחורות מתבצע בבורסות של לונדון ושיקגו. המחירים בבורסות אלה נקבעים דרך מסחר בחוזים עתידיים על הסחורות, ולא בהחלפת ידיים של הסחורות עצמן. החוזים מספקים מפרט לגבי כל סחורה כאשר המפרט קובע את איכות הסחורה (למשל, רמת הגפרית בחבית נפט), את הכמות המתאימה לאותה סחורה - חבית נפט, אונקיית זהב או בושל (Bushel) של תירס או חיטה - ואת התאריך שבו תעבור הסחורה לידי מחזיק החוזה והכסף יעבור למספק הסחורה.

החוזים העתידיים שעומדים לפקוע ראשונים (כלומר אלה שפוקעים בתחילת החודש הקרוב), מייצגים פחות או יותר את המחיר הנוכחי של הסחורה (מחיר הספוט). אם אומרים שמחיר חבית נפט הוא כעת כ-50 דולר לחבית, הכוונה היא למחיר שנקוב לנפט בחוזים לאפריל. בחוזים למאי מחיר הנפט עשוי להיות גבוה יותר או נמוך יותר.

מכיוון שיש בסחורות תועלת ממשית כחומר גלם, יש להן ערך כלכלי. הערך הכלכלי־תועלתי של הסחורות משפיע על מחירן, אבל הוא רק פרמטר אחד במשוואה הזאת. גורמים אחרים שמשפיעים על המחיר כוללים את הביקוש וההיצע בשוק העולמי, שערי חליפין בין מטבעות, ציפיות לרמת הביקושים וההיצעים בעתיד ותנועות הון ספקולטיביות.

לאחר שנים שבהן מחירי הסחורות נהנו מגאות, בשנה האחרונה נרשמו בהם ירידות חדות יחסית. בעיקר בלט בכך הנפט, שמחירו צנח מרמה של יותר מ–100 דולר לחבית ביוני שעבר לפחות מ-50 דולר לחבית בפברואר. נפילת מחיר הנפט נובעת בין השאר מעודפי היצע גדולים שנוצרו בשווקים, ומהתחזקות הדולר בעולם. מחירן של מתכות קשור בעקיפין למחיר הנפט, מכיוון שעבודת הכרייה שלהן או ההתכה שלהן זקוקה להרבה אנרגיה. גורם חשוב נוסף שהעיב על מחיר הסחורות הוא ההאטה הכלכלית שנרשמת בצמיחתן של מדינות מתפתחות רבות - ובראשן סין, רוסיה וברזיל. התמתנות הביקוש ועודפי ההיצע שנוצרו בשנות הגאות גורמים כעת לירידה במחיר הסחורות.

תחום הסחורות תמיד נחשב למחזורי, וקשור למצבי הגאות והשפל בכלכלה העולמית. אם הצמיחה בכלכלת העולם תתחדש וסכנת הדפלציה שמאיימת על חלק מהמדינות תוסר, מחירי הסחורות עשויים לשנות כיוון ולעלות שוב. חלק מהסחורות, בעיקר מתכות יקרות כמו זהב וכסף, גם נחשבות לנמל מבטחים לתקופות שבהן ציבור המשקיעים מאבד אמון במערכת הפיננסית.

צילום: איור : דובי קייך

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker